تاریخچه بسکتبال استان زنجان

در تاریخ بسکتبال ایران سه نفر آذری زبان حق بزرگی بر گردن این ورزش دارند؛

 • فریدون شریف‌زاده

 • حسین جبارزادگان

 • کاظم رهبری

 • در مورد دو نفر دیگر خواهیم نوشت اما کاظم رهبری یکی از معلمان ورزش دهۀ ۲۰ خورشیدی است که سال‌ها به تعلیم و تربیت جوانان در میدان‌های بسکتبال مشغول بود.

  وی اهل زنجان بود و از دانش‌آموختگان دانشسرایعالی تربیت بدنی که بعد از فارغ‌التحصیلی، معلمی ورزش را در دبیرستان‌های تهران آغاز کرد. زنجان، زادگاه رهبری، یکی از شهرستان‌هایی است که نخستین اسناد و مدارک بسکتبال در این شهر به مدارس سال‌های دهۀ ۲۰ به ویژه در سال ۱۳۲۷ برمی‌گردد.
  رهبری همدوره‌ای حسن نیکو، دیگر معلم ورزش در مدرسۀ رهنما بود، که تحولی اساسی در بسکتبال به وجود آورد. رهبری و نیکو، سال‌ها در دبیرستان شرف، قهرمانان بسکتبال و والیبال را به جامعۀ این دو ورزش معرفی کردند. کاظم رهبری، جزو نخستین داوران بسکتبال ایران بود که در مسابقات مدارس تهران سوت می‌زد. وی نخستین رئیس فدراسیون بسکتبال ایران همزمان با تأسیس این فدراسیون در سال ۱۳۲۴ بود. رهبری، در سال ۱۳۲۷ برابر با ۱۹۴۸ میلادی، سرپرستی تیم ملی بسکتبال ایران را در مسابقات بسکتبال المپیک لندن برعهده داشت.
  بعد از این بازی‌ها، رهبری جزو کسانی بود که کار در بسکتبال را در مدارس ادامه داد و شاگردان زیادی را به بسکتبال و والیبال معرفی کرد. فردی عملگرا که در سال‌های دهۀ ۲۰ با رشد فعالیت‌های ورزش‌های مدرن، مبنای تئوریک این رشته‌ها را به شیوه‌های عملی و علاقه‌مندی دانش‌آموزان به این ورزش‌ها به ویژه بسکتبال پیوند داد.
  وی ابتدا معاونت تربیت بدنی و سپس در دهۀ ۵۰ ریاست تربیت بدنی آموزش و پرورش تهران را برعهده داشت.
هیِئت بسکتبال استان 

زنجان

صفحه هیئت بسکتبال استان زنجان در سایت خانه بسکتبال ایران، در این صفحه اطلاعات هیئت بسکتبال استان و راه‌های تماس با آنها می باشد.

ادامه مطلب
جستحو پایگاه‌های تخصصی 

زنجان

صفحه جستجو باشگاه‌ها، مدرسه‌ها، پایگاه‌های سلامتی و درمان، فروشگاه‎ها و تولیدی‌ها، امکانات و تجهیزات بسکتبال و 3X3 …

ادامه مطلب
پیشنهاد‌های شغلی تخصصی

زنجان

صفحه آگهی و معرفی پیشنهادهای شغلی برای تیم‌‌ها – بازیکنان – مربیان و سالن‌های مرتبت و کلیه مشاغل به رشته بسکتبال

در حال تدوین

دیدگاهتان را بنویسید