این لغت‌نامه از کتاب “فرهنگ اصطلاحات در بسکتبالساخته شده است و متن زیر مقدمه نویسنده کتاب جعفر سایه آفتابی استفرهنگ لغات

بسكتبال از جمله رشته های ورزشی است كه قدمت و سابقه چندانی نسبت به دیگر ورزش ها بر خوردار نیست، اما بدلیل جذابیت های خاصی كه دارد، علاقه مندان بی شماری را به خود جلب نموده است تا جایی كه روز به روز، دایره دوستداران این ورزش شاد و پرنشاط گسترده تر می گردد . امروزه بسكتبال به عنوان یك رشته ورزشی فراگیر، در فرهنگ ملل گوناگون از جایگاه شا خصی برخوردار است. همچنین توجه روزافزون جامعه دانشگاهی به این رشته ورزشی، سبب شده است تا به عنوان ” ورزش دانشگاهی” شناخته شود.

همین استقبال گسترده از بسكتبال، به خصوص در محافل و جوامع دانشگاهی ضروری می نماید تا موضوع آموزش كلاسیك، اصولی و هدفمندان به عنوان یك فن و مهارت خاص مورد توجه و عنایت ویژه قرار گیرد و از آنجا كه پایه و اساس آموزش صحیح و روشمند هر فن و مهارتی نیز آشنایی با مفاهیم، اصطلاحات و واژگان خاص آن می باشد و این امر مبنا و بستر مناسبی برای آموزش های بعدی در حوزة مربوط به وجود می آورد، لذا ضروری است تا علاقه مندان این ورزش پرطرفدار به منبعی موثق برای این منظور دسترسی داشته باشند.

در راستای محقق ساختن اهداف فوق، نگارنده با رعایت به خلائی كه در این زمینه مشاهده می كرد، بر آن شد تا ترجمه ای مناسب از فرهنگ لغات و اصطلاحات بسكتبال ( نوشته مارین كوزولوسكی) را فراهم نماید و به علاقمندان بسكتبال عرضه نماید. آنچه اكنون با عنوان ” فرهنگ اصطلاحات در بسكتبال ” پیش رو دارید، حاصل چهار سال تلاش مداوم و مستمر است كه پیشكش حضور خوانندگان ارجمند می گردد.

بدیهی است كتاب حاضر كه نخستن فرهنگ فارسی تخصصی در زمینه ورزش بسكتبال به شمار می رود، دارای نقص ها و كاستی های فراوان است كه پیشاپیش از این بابت پوزش طلیبده، از خوانندگان عزیز به ویژه اهل فن و فرهیختگان دانشگاهی تمنا دارد با امعان نظر و دقتی كه نسبت به مطالب كتاب مبذول می دارند، نظریات و پیشنهاد های خود را همراه با تذكر نكاتی كه لازم می دانند به آدرس الكترونیكی saftabi@yahoo.com ارسال فرمایند تا موارد لازم در چاپ های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

در خاتمه به حكم انجام وظیفه بر خود فرض می دانم برای استاد عزیز، زنده یاد حسین پرتو، پیشكسوت بسكتبال كشور و معلم اخلاق كه رونق و بالندگی این ورزش در كاشان، مرهون تلاش های ارزنده اوست و بنده نیز سخت وامدار ایشان هستم، یادی نموده برای روح بلند آن مرحوم آرزوی علو درجات می نمایم.

همچنین از تشویق ها و دلگرمی های همسر و خانواده ام و بزرگوارانی كه مرا در عزم خود مصمم تر ساختند، به ویژه استاد ارجمند آقای رضا مهندسی و آقای مهران شاهین طبع، صمیمانه سپاسگزاری نمایم.

جعفر سایه آفتابی زمستان ١٣٨٨

A

B