9 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

9 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

زن در بسکتبال پس از انقلاب بازتابی از جامعه ایرانی – اسلامی شد. تعطیلی تدریجی فعالیت‌های ورزش زنان در ماههای نخست انقلاب و راه‌انداری دوباره با شیب ملایم زیر نظر «شورای ورزش بانوان».

در حالی که آخرین سفر دختران بسکتبالیست پیش از انقلاب به بازی‌های سال 1356 جوانان آسیا در کویت برمی‌گردد، فعالیت‌های جدید داخلی از سال 1358 شکل گرفت.

گفتمان غالب اجتماعی زنان بعد از انقلاب به «خواهر» و «زن محجبه» تبدیل شد و شورت و رکابی و آستين كوتاه جای خود را به لباس‌های گشاد و آستین بلند و سپس «پوشش اسلامی» در سالن‌های دور از نگاه مردان داد.

این نوع پوشش با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی، توسط فدراسیون جهانی بسکتبال به رسمیت شناخته نشد و بانوان بسکتبال ٤ دهه در خانه بازی کردند.

بیشترین فعالیت‌های بسکتبالیست‌ها در بازی‌های زنان کشورهای اسلامی طی سال‌های 1372، 1376، 1380 و 1384 بود که توسط فائزه هاشمی دختر رئیس جمهور برگزار شد.

عکس دنیای ورزش 7 اسفند 1378

بازیکنان تیم ملی:
شهرزاد راستکار، فاطمه خدایی، شایسته متشرعی، الهه عادلی، فروزنده زرآور، راحله شهدل، نرگس طاهری، مریم بابایی، بهارک زرین قبا، آرمینه پطروس، آدرینه هاراپتیان و سهیلا خورشیدی. سرمربی: فتانه (فريده) هادوی. مربی: زهرا رحیمی‌نژاد.

دیدگاهتان را بنویسید