تیم یوتا جاز (Utah Jazz) تیم بسکتبال آمریکایی است که در شهر Salt Lake City ایالت یوتا قرار دارد.یوتا جاز

این تیم در تقسیم بندی NBA جزو تیم های منطقه شمال غرب کنفرانس غرب NBA است.بازی های خانگی این تیم در سالن EnergySolutions Arena برگزار می شود.

تیم جاز در سال ۱۹۷۴ با نام New Orleans Jazz در شهر نیواورلئان ایالت لوییزیانا تاسیس شد،اما پس از ۵ سال و در سال ۱۹۷۹ به ایالت یوتا منتقل شد.

این تیم در سال های اولیه تاسیسش، یکی از تیم های ناموفق لیگ بود و ۱۰ سال طول کشید تا اولین حضورش در مرحله playoffs ان بی ای را تجربه کند.اما از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۴ به طور مداوم به مرحله پلی آف NBA راه یافت.

در اواخر دهه ۹۰ میلادی جان استاکتون (John Stockton) و کارل مالون (Karl Malone) به عنوان بازیکنان شاخص این تیم معرفی شدند و به یکی از مشهورترین گارد راس ها و پاور فرواردهای تاریخ لیگ NBA تبدیل شدند.

تیم جاز در فاصله سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ با سرمربیگری Jerry Sloan به یکی از تیم های قدرتمند لیگ تبدیل شد و توانست در سال های ۹۷ و ۹۸ به فینال NBA راه یابد؛اما در هر دو فینال مغلوب شیکاگو بولز شد که در آن زمان مایکل جردن آماده را در ترکیبش داشت.

استاکتون و مالون در سال ۲۰۰۳ از این تیم جدا شدند.جاز پس از اینکه سه فصل متوالی پلی آف ان بی ای را از دست داد،در سال ۲۰۰۷ با رهبری گارد راس نخبه خود،درون ویلیامز،دوباره قدرتمند شد.

سرانجام در فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ با بازنشسته شدن مربی این تیم، جری اسلوان و انتقال درون ویلیامز به نیوجرسی نتز،این تیم به بازسازی خود پرداخت.

در سال ۲۰۱۲،یوتا جاز تنها تیم حرفه ای آمریکای شمالی است که در ایالت یوتا واقع شده است.علاوه بر دو بازیکن بالا،می توان از پیت ماراویچ (Pete Maravich) و آدریان دانتلی (Adrian Dantley) به عنوان بازیکنان بزرگ تاریخ این تیم نام برد.

کنفرانس

کنفرانس غرب

منطقه

شمال غرب

سال تاسیس

۱۹۷۴

تاریخچه

سال ۷۴ تا ۷۹ New Orleans Jazz-سال ۷۹ تا امروز Utah Jazz

ورزشگاه

EnergySolutions Arena

شهر

سالت لیک سیتی ایالت یوتا

رنگ لباس

آبی تیره،زرد تیره،سبز تیره،خاکستری

مالکان

Gail Miller و گروه شرکت های ورزشی و سرگرمی لری اچ میلر

مدیر کل

Dennis Lindsey

سرمربی

Quin Snyder

نام تیم دسته دو

Reno Bighorns

افتخارات

۲ قهرمانی کنفرانس-۸ قهرمانی منطقه

شماره های بازنشسته

۱-۴-۷-۹-۱۲-۱۴-۳۲-۳۵-۵۳