تیم پرتلند تریل بلیزرس (Portland Trail Blazers) که بیشتر با نام بلیزرس شناخته می شود،تیم بسکتبال آمریکایی است که در شهر پرتلند ایالت اورگان واقع شده است.

پرتلند تریل بلیزرساین تیم در تقسیم بندی NBA در منطقه شمال غرب کنفرانس غرب NBA قرار دارد.بازی های خانگی تیم پورتلند تا سال ۱۹۹۵ در سالن Memorial Coliseum برگزار می شد؛ اما پس از این تاریخ بازی های این تیم در ورزشگاه Rose Garden برگزار می شود.

تیم بسکتبال Portland Trail Blazers سال ۱۹۷۰ به لیگ NBA پیوست.

این تیم دارای رکورد جالبی در زمینه فروش بلیط است؛از سال ۱۹۷۷ تا سال ۱۹۹۵ و در ۸۱۴ مسابقه متوالی، تمام بلیط های مسابقات خانگی این تیم به فروش رفته است که در آن زمان در بین تیم های ورزشی حرفه ای آمریکا یک رکورد محسوب می شد.

تریل بلیزرس همچنین تنها تیم ورزشی حرفه ای در آمریکای شمالی است که در ایالت اورگان واقع شده است.پس از انتقال تیم ونکور گریزلیز در سال ۲۰۰۱ به شهر ممفیس و همچنین نقل مکان تیم سیاتل سوپرسونیکس در سال ۲۰۰۸ به شهر اکلاهاما،این تیم تنها تیم مستقر در منطقه دو ملیتی شمال غربی اقیانوس ارام است.

بلیزرس تا به حال ۳ بار به فینال NBA راه یافته است و ۱ بار در سال ۱۹۷۷ موفق به کسب مقام قهرمانی شده است.این تیم در فاصله سالهای ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۳ به طور مداوم به مرحله حذفی مسابقات NBA راه یافته است که از نظر راه یابی های متوالی به مرحله پلی آف دومین تیم رکورد دار لیگ است.

۶ نفر از بازیکنانی که نام آنها در تالار مشاهیر NBA ثبت شده است در این تیم بازی کرده اند(لنی ویلکنز،بیل والتن،کلاید درکسلر،درازن پترویچ،آرویداس سابونیس و اسکاتی پیپن).شاخص ترین بازیکن در این جمع بیل والتن (Bill Walton) است که در سال ۱۹۷۷ عنوان باارزش ترین بازیکن فصل و همچنین باارزش ترین بازیکن فینال را کسب کرده است.

Lenny Wilkens و Jack Ramsay که در سمت مربی این تیم فعالیت کرده اند وارد تالار مشاهیر NBA شده اند.همچنین Mike Schuler و Mike Dunleavy در زمان مربیگری این تیم عنوان مربی سال (Coach of the Year) را از ان خود کرده اند.

کنفرانس

کنفرانس غرب

منطقه

شمال غرب

سال تاسیس

۱۹۷۰

تاریخچه

سال ۷۰ تا امروز Portland Trail Blazers

ورزشگاه

Rose Garden

شهر

پورتلند ایالت اورگان

رنگ لباس

قرمز،نقره ای،مشکی،سفید

مالک

Paul Allen

مدیر کل

Neil Olshey

سرمربی

Terry Stotts

نام تیم دسته دو

Idaho Stampede

افتخارات

۱ قهرمانی ان بی ای-۳ قهرمانی کنفرانس-۵ قهرمانی منطقه

شماره های بازنشسته

۱-۱۳-۱۴-۱۵-۲۰-۲۲-۳۰-۳۲-۳۶-۴۵-۷۷