باشگاه ورزشی کاله

7225662 810

تاریخچه فعالیت‌های کاله در بسکتبال ایران به طور غیررسمی از سال ۱۳۵۴ آغاز شد.

در ابتدا به دلیل علاقه‌مندی و پیگیری‌های شخصی بهمن سلیمانی – مدیریت محترم عامل باشگاه ورزشی کاله – فعالیت‌های کاله در بسکتبال به طور پراکنده پیگیری می‌شد.
بهمن سلیمانی دبیر هیئت بسکتبال شهرستان آمل بود.

سپس ریاست در هیئت‌های بسکتبال آمل و بابل را طی سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۹ برعهده داشت.

وی از سال ۱۳۷۴ تاکنون رئیس هیئت بسکتبال استان مازندران است.

در سال ۱۳۷۴ تیم بسکتبال باشگاه لبنی کاله در مسابقات بسکتبال منطقه‌ای کشور، در استان مازندران به مقام نایب قهرمانی دست یافت و جواز حضور در مسابقات دسته اول ایران را به دست آورد.

تعدادی از اعضای این تیم عبارت بودند از:

پرویز لحیم‌چی، جمال کاووسی، محمد صالحی، رضا رضایی‌فر و سیاوش آذرنوش با مربیگری رضا نوری.

57675226

سلیمانی از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۷، عضو هیئت رئیسه و نایب رئیس فدراسیون بسکتبال بود.

پیش از افتتاح رسمی باشگاه کاله در سال ۱۳۷۰ و حضور مستمر این باشگاه در بسکتبال، تیم‌های آرش و کوچین آمل در رده‌های سنی فعال بودند.

باشگاه ورزشی کاله تحت نامهای مازندران، کاله و کوچین طی سالیان متمادی در مسابقات مختلف لیگ یک و لیگهای مختلف شرکت کرده بود و در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱، تیم کاله در لیگ یک بسکتبال باشگاههای ایران قهرمان شد.

در سال ۱۳۹۷ تیم کوچین مقام دوم لیگ یک در منطقه شمال و سهمیه لیگ برتر فصل ۱۳۹۸ را نصیب خود کرد.

تیم شمس تهران نیز که در سال ۱۳۹۷ به عنوان نماینده تهران در لیگ یک بازی کرد به نوعی زیرمجموعۀ مدیریت کاله و بهمن سلیمانی بود.

از همان تاریخ تأسیس تاکنون، باشگاه کاله در زمینۀ تیمداری پایه و توسعه زیرساختی، دست به اقدامات جدیدی زد از جمله تحت پوشش قرار دادن تیم بسکتبال جوانان ایران در سال ۲۰۱۵ برای آماده سازی این تیم در مسابقات ۲۰۲۰ جوانان آسیا.

این باشگاه در تمامی مقاطع سنی (مینی بسکتبال، آینده سازان، نونهالان، نوجوانان و جوانان)، همچنین مراکز آموزشی به صورت تأسیس آکادمی در ۱۴ منطقه ی آموزش و پرورش تهران، اسلامشهر، شهر ری و شهریار ، فعالیت دارد.

باشگاه ورزشی کاله از سال ۱۳۹۳ در راستای اهداف استعداد یابی و استفاده ی موثر از ظرفیتهای آموزش و پرورش طرحی را تحت نام (( لیگ دانش آموزی )) برای دانش آموزان مقطع متوسطه اول دبیرستانهای شهرستانهای آمل، بابل، محمودآباد به مرحله ی اجرا درآورده است که خروجی آن شناسایی استعدادهای بسیار بالقوه ی بسکتبال کشور بوده است که اگر نگاه مثبت مسئولین ذیربط همراه این طرح می شد، ثمرات و فواید قابل قبولی عاید و واصل بسکتتبال کشور میشد!

از سال ۱۳۹۴، مسابقاتی با عنوان «کاله کاپ» در ردۀ سنی مینی‌بسکتبال(زير۱۲سال) از طرح‌های پایه‌ای این باشگاه است که هر ساله با حضور تیم‌های سراسر کشور برگزار شده است که این مسابقات در قواره و اندازه ی مسابقات قهرمانی کشور به صورت متمرکز و اردوی شبانه روزی در محل اردوگاه شهید باهنر تهران(منظریه) هرساله برگزار خواهد شد.

همکاری با اداره آموزش و پرورش استان مازندران و ۱۴ منطقه آموزش و پرورش تهران، از دیگر فعالیت‌های این باشگاه در زمینۀ توسعه برنامه‌های پایه‌ای در بسکتبال است.

در توسعه زیرساختی، باشگاه کاله سالن اختصاصی به عنوان مرکز آموزش بسکتبال استان مازندران را در سال ۱۳۸۰ در آمل احداث کرد.

احداث پایگاه قهرمانی بسکتبال مازندران در بابل به عنوان اولین مرکز اختصاصی آموزش بسکتبال مازندران در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد.

احداث سالن ورزشی چند منظوره کاله با ظرفیت مفید ۱۰ هزار صندلی به عنوان بزرگترین پروژه ورزشی کشور با استانداردهای روز ورزش دنیاست. (این پروژه در حال حاضر با احداث کاسه بتنی و با ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی در این بخش در دست اجراست).

4

تیم بسکتبال پمینا؛

باشگاه ورزشی کاله با پیگیری فدراسیون بسکتبال ضمن برنامه ریزی، حمایت، تدارک و اعزام تیم بسکتبال پمینا از استان اصفهان در لیگ برتر سال۱۳۹۳ با سرمربیگری آقای محسن صادق زاده شرکت کرده و حائز مقام نهم مسابقات شده است(پمینا یکی از شرکتهای زیرمجموعه گروه صنایع غذایی سولیکو می باشد).

تیم کوچین؛

Kochin EN Koching FA

تیم بسکتبال کوچین در فصل ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹، در مسابقات بسکتبال باشگاههای برتر ایران شرکت کرد. این تیم یک فصل پیش در لیگ یک ناتمام (به دلیل کرونا)، پیشتاز رقابت‌های گروه شمال شد.

این تیم شاکله اصلی تیم بسکتبال جوانان ایران در سال ۲۰۲۱ است که ازسال ۱۳۹۵ تحت حمایت، هدایت و راهبری باشگاه ورزشی کاله در محل پایگاه قهرمانی این باشگاه واقع در شهرستان بابل در حال تمرین و اماده سازی می باشد.

کوچین زیرمجموعه گروه صنایع غذایی سولیکو (سلیمانی کمپانی)، مانند «کاله»، دارای معانی با ریشه طبری و مازندرانی است. کاله؛ «پستان گاو» و در معنای دیگر «دشت و زمین بازی».
شرکت تولیدکنندۀ سس، ترشیجات و رب گوجه‌فرنگی کوچین، به معنای دختر زیباروی روستایی (در مناطق غرب مازندران) است.

تیم ملی جوانان ۲۰۲۴:

باشگاه ورزشی کاله در ادامه ی فعالیتهای زیربنایی و توسعه بسکتبال ضمن عقد تفاهم نامه با فدراسیون بسکتبال از زمستان سال۲۰۲۰ نسبت به شناسایی مستعدین بسکتبال در سراسر کشور اقدام کرده و قرار استکه پروژه ی تیم جوانان ۲۰۲۱ را نیز برای جوانان۲۰۲۴ به مرحله ی اجرا دراورد که این پروژه در فاز اول با انتخاب ۵۷۴ نفر از بسکتبالیستهای زیر۱۲ سال کشور شروع و در ارزیابی و پایش اولیه به ۱۶۰ نفر تقلیل یافته اند.

لوگوي ثبت شده ي باشگاه ورزشي كاله:

kalleh kalleh1
باشگاه ورزشي كاله، نشان ببر مازندران را به عنوان نشان و نماد باشگاه خود انتخاب و در سازمان ثبت شركتها و ثبت برند تحت نام BIGTIGER يا ببر بزرگ يا همان ببر مازندران ثبت كرده است

آدرسها:

• مركز آموزش بسكتبال كاله:

استان مازندران، شهرستان آمل، خيابان طالب آملي، خيابان آيت الله كاشاني
تلفن: ۴۴۲۷۷۴۴۷-۰۱۱ و ۴۲۷۲۸۸۲-۰۱۱ فكس: ۴۴۲۷۷۴۴۷-۰۱۱

• پايگاه قهرماني بسكتبال كاله:

استان مازندران، شهرستان بابل،خيابان فلسطين، جنب فرمانداري بابل.

• سالن اختصاصي مسابقات و آكادمي بسكتبال كاله:

استان تهران، شهرستان تهران، خيابان دماوند، جنب اتوبان امام علي، فدراسيون ناشنوايان
تلفن: ۷۷۵۷۸۶۸۶-۰۲۱

• دفتر مركزي مازندران:

شهرستان آمل، خيابان شهيد احمد امين طبرسي، باشگاه ورزشي كاله
تلفن: ۴۴۱۵۴۴۵۵-۰۱۱ و ۴۴۱۵۴۴۶۶-۰۱۱ فكس: ۴۴۱۵۴۴۸۸-۰۱۱

• دفتر مركزي تهران:

تهران، خيابان جردن، كوچه نور، پلاك۳۷، واحد۱۶
تلفن: ۸۸۱۹۹۴۱۹-۰۲۱ ۸۸۱۹۹۴۲۰-۰۲۱ فكس: ۸۸۱۹۹۴۲۲-۰۲۱