تاریخچه بسکتبال استان اصفهان

بسکتبال اصفهان در اواخر دهۀ 20، با بازیکنان تیم‌های فوتبال و بسکتبال مثل جلال امجد، شناخته شد.

امجد، پای ثابت فوتبال بود اما به توصیۀ محمود حریری بنیانگذار باشگاه شاهین (سپاهان) و معلم ورزش خود به بسکتبال روی آورد.

وی متولد 1317 در اصفهان است و بعد از مسابقات آموزشگاهی و قهرمانی کشور، در سال 1339 عضو تیم ملی بسکتبال شد که همراه این تیم به پاکستان رفت.

خانه جوانان اصفهان یکی از محیط‌هایی بود که بسکتبالیست‌های اصفهان در آنجا پرورش یافتند.

جلال امجد همزمان با دوره بازی و پس از آن، مربی خانه جوانان بود. در دهه‌های 30 و اوایل 40، امجد به اتفاق عباس سالاری، مهدی نمازی‌زاده و مهدی منتظر از برترین‌های بسکتبال اصفهان بودند.

از دیگر چهره‌های بسکتبال اصفهان می‌توان از مرحوم شب‌انگیز و محمد مقیم نام برد که در ترویج این ورزش در بخش پسران و دختران زحمات زیادی کشیدند.

بسکتبال اصفهان در دهه‌های 40 و 50 در بخش دختران و پسران مطرح بود. باشگاه ذوب آهن با حضور در سطح مسابقات بسکتبال باشگاههای ایران، از معروف‌ترین باشگاههای ایرانی در بسکتبال است.

در دهه 50، بازیکنان ذوب آهن عبارت بودند از:

محسن هاشم‌نژاد، حسینعلی خیامی‌منش، نصرالله امیدی، منصور خلیفه محمودی، خسرو عباس‌زاده، امیر جمال‌زاده، احمد طباییان، احمد به‌نژاد، جمشید نکویی، اکبر رجایی‌زاده و جمشید کلیشادی.

اوج افتخارات این باشگاه در بسکتبال به دهۀ 70 برمی‌گردد که ذوب‌آهن 9 عنوان قهرمانی در باشگاههای ایران را از آن خود کرد و از این حیث همچنان رکورددار قهرمانی است.

منوچهر شهامت‌نژاد سرمربی تیم ذوب‌آهن و محسن صادق‌زاده پرافتخارترین بازیکن این باشگاه است. در اواخر دهۀ 70، باشگاه فولاد مبارکه اصفهان نیز با مربیگری ابوالفضل یاوری مطرح شد. وی با نسلی دیگر از بازیکنان از رده‌های سنی شروع کرد و در فینال باشگاههای ایران با ذوب آهن روبه‌رو شد و به نایب قهرمانی رسید.

حمیدرضا مجلسی، فرزاد کوهیان، حبیب قاسمی، مسعود انصاری‌مهر، علی‌اکبر شیریان، بابک نظافت، علی خسروی، کرم احمدیان، تورج امدادی، مهدی دوانی‌زاده، محمدرضا اسلامی، جواد داوری، ایمان زندی، اوشین ساهاکیان، آرن داودی، و … از چهره‌های مطرح تاریخ بسکتبال از تیم ذوب آهن هستند.

این تیم همچنین عناوین متعدد نایب قهرمانی و سومی در تاریخ لیگ‌های ایران دارد.

این تیم دوره‌های متمادی در باشگاههای غرب آسیا، و باشگاههای آسیا به میدان رفت.

هیِئت بسکتبال استان 

اصفهان

صفحه هیئت بسکتبال استان اصفهان در سایت خانه بسکتبال ایران، در این صفحه اطلاعات هیئت بسکتبال استان و راه‌های تماس با آنها می باشد.

ادامه مطلب
جستحو پایگاه‌های تخصصی 

اصفهان

صفحه جستجو باشگاه‌ها، مدرسه‌ها، پایگاه‌های سلامتی و درمان، فروشگاه‎ها و تولیدی‌ها، امکانات و تجهیزات بسکتبال و 3X3 …

ادامه مطلب
پیشنهاد‌های شغلی تخصصی

اصفهان

صفحه آگهی و معرفی پیشنهادهای شغلی برای تیم‌‌ها – بازیکنان – مربیان و سالن‌های مرتبت و کلیه مشاغل به رشته بسکتبال

در حال تدوین

One thought on “بسکتبال اصفهان

  1. مسعود همتی میگوید:

    سلام بنده مسعود همتی هستم اواخر دهه هفتاد عضو تیم بسکتبال فولاد مبارکه بودم وشاگرد اقای یاوری و منتظر بودم الان خیلی دوست دارم گاهی روزها کمی تفریحی بازی کنم ولی متاسفانه هرچی تلاش میکنم جایی رک پیدانمیکنم اگر میشه لطف کنید و ی کمک کنید.ممنون

  2. على بخردى میگوید:

    سلام ـ درصورتي كه از آدرس آقاى نصرالله اميدي اطلاعي داريد ممنون ميشم كه مطلع بشم بنده ازسال ١٣٥٠ در دانشگاه تبريز همبازى ايشون درتيم دانشكاه بودم و يكسالي هم درتيم ذوب آهن در زمان مربيگري آقاى امجد عضويت داشتم.

دیدگاهتان را بنویسید