زندگی نخبۀ مامایی در دوران کرونا / طاهری: دوباره به بسکتبال برمی‌گردم

زندگی نخبۀ مامایی در دوران کرونا/ طاهری: دوباره به بسکتبال برمی‌گردم

به گزارش سایت خانه بسکتبال ایران: روز پرستار برای اهالی بسکتبال با تبریک و شادباش به کادر درمان و پرستاران بسکتبالیست در بیمارستان‌ها گذشت. امروز در بیشتر صفحات مجازی، اهالی بسکتبال روز پرستار را به کادر درمان بیمارستان‌ها تبریک گفتند.

این دوران سخت با وجود کرونا یک بار دیگر ثابت کرد پرستاری با حُسن احسان و نوعدوستی فقط یک شغل نیست. پرستاران مرد و زن بسکتبالیست با همۀ نام پرافتخار ورزشکاری خود، عنوان از جان گذشتگیِ پرستاری را هم بر سینه دارند و یک بار دیگر روز پرستار را بر همۀ آنان تبریک می‌گوییم.

زندگی نخبۀ مامایی در دوران کرونا/ طاهری: دوباره به بسکتبال برمی‌گردم

آتنا طاهری از بسکتبالیست‌های نام آشنا و داور بسکتبال است که با خدمات پرستاری به ما درس استقامت و صبوری می‌دهد. طاهری که در میدان بسکتبال سوت بر گردن می‌اندازد و قضاوت‌های بازی بسکتبال را برعهده دارد، در بیمارستان، قوت قلب مردم است و بیماران، دل به مهر و صبوری او بسته‌اند.

طاهری رتبه 8 و 124 کشور در کارشناسی ارشد مامایی و یکی از نخبگان این رشته است. وی تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه بین‌المللی گذراند. از ابتدای کرونا به دلیل اینکه بیمارستان‌ها نیروی کافی ندارند، آتنا طاهری که در اتاق عمل کار می‌کند و فیلد تخصصی او زنان و زایمان و نازایی و باروری است، خدمات پرستاری هم انچام داد.

وی همچنان در حال انجام خدمات پرستاری در اوضاع کرونایی است.

با آتنا طاهری، از کادر درمان و داور بسکتبال به مناسبت روز پرستار گفت و گو کردیم. وی مادر یک کودک 2 ساله است و به عنوان یک ماما در بیمارستان در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد.

طاهری می‌گوید به خاطر قد بلندش در مدرسه به سمت بسکتبال تشویق شد. در باشگاهها به میدان رفت و سپس در تیم‌های دانشگاه اراک و علوم پزشکی بازی کرد. از سال 95 به قضاوت در بازی‌های بسکتبال پرداخت.

«خیلی دوست داشتم بسکتبال در زندگی‌ام باشد به همین دلیل به سمت داوری رفتم».

زندگی نخبۀ مامایی در دوران کرونا/ طاهری: دوباره به بسکتبال برمی‌گردم

بسکتبالیست رشته مامایی، این رشته تحصیلی را تا کارشناسی ارشد ادامه داد. درس و بسکتبال با زندگی‌اش عجین شد و با وجود سختیِ هر کدام از شاخه‌های پزشکی، اما طاهری هر دو را با اشتیاق گذراند.

«در حال حاضر در بیمارستان تأمین اجتماعی اراک مشغول به کارم».

بیماری کرونا، حس مردم را به سمت پرستاران بیشتر برانگیخت. آنان در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار دارند و بسیاری از پرستاران تاکنون در راه سلامت جان باختند.

«این اتفاق استرس زیادی دارد و اوائل همۀ ما در شوک کرونا بودیم. با شناخته‌تر شدن این بیماری الأن وضع بهتر شده و مردم هم بیشتر از گذشته رعایت می‌کنند. ماسک می‌زنند و در خانه می‌مانند».

داشتن فرزند دوساله و ریسک ساعات طولانی کار در بیمارستان برای آتنا طاهری خطرناک است. همچنین وجود بیماران در بیمارستان موجب می‌شود او در ساعات خارج از بیمارستان خودش را قرنطینه کند.

«چند ماه مادرم را ندیدم  و در خیلی از جاها حتی از پسرم اهورا دور بودم، چون در قرنطینه نسبی هستیم».

احساس خستگی و پشیمانی. آن هم با وجود این شرایط سخت با کرونا می‌تواند به همۀ ما حتی پرستاران دست بدهد.

«گاهی برای ناله و گلایه، با مادرم درددل می‌کنم.مادرم به من دلداری می‌دهد و دعوتم می‌کند که شجاع باشم و فقط بر اساس سوگند پزشکی که خوردم، عمل کنم».

در خانوادۀ همسر آتنا طاهری، دو نفر جزو پزشکان بیمارستانی هستند که او در آنجا کار می‌کند.

او دربارۀ بیماران باردار مبتلا به کرونا می‌گوید:

«در بیمارستان با این بیماران مواجه هستیم. خیلی وقت‌ها روحیۀ خوب مادران باردار به آنان در راه درمان کمک می‌کند و فرزندشان را سالم به دنیا می‌آورند. بهترین صحنه‌های من دیدن خانم‌های باردار بعد از زایمان و منفی شدن تست آنان و فرزندشان است».

زندگی نخبۀ مامایی در دوران کرونا/ طاهری: دوباره به بسکتبال برمی‌گردم
باز هم از آتنا طاهری بخوانید:

به غیر از بسکتبال عاشق تنیس هستم و الانم گهگاهی بازی می‌کنم.

در شرایط کنونی بیشتر به بیماران می‌رسم اما با از سرگیری بازی‌های بسکتبال و بازگشت به وضعیت عادی، دوباره به بسکتبال بازمی‌گردم.

وضعیت بسکتبال بانوان بعد از تأیید فیبا برای حضور دختران ایرانی در مسابقات بین‌المللی بهتر شده است. بسکتبال بانوان جای ترقی دارد.

بهترین بازیکنان بسکتبال مژگان خدادادی و سعیده عِلّی. خانم علی خداحافظی کرد که برایش آرزوی مؤفقیت می‌کنم.

بهترین ورزشکار زن دنیا بِریانا اِستووارت است که سال گذشته در مسابقات بسکتبال WNBA ام وی پی شد.

مصاحبه‌های سرضرب و سئوال‌ جواب‌های فراوان از بازیکنان بسکتبال را در سایت خانه بسکتبال ایران دنبال کنید.

سعی می‌کنیم در هفته با یکی از بازیکنان گفت و گو کنیم و شما را در جریان احوالات شخصی، بازی و تا حدودی زندگی آنان قرار بدهیم.

دیگر مصاحبه‌های اختصاصی خانه بسکتبال ایران را از اینجا بخوانید. دیالوگ

دیدگاهتان را بنویسید