اعتراض لوچنکو، نماد بسکتبال بلاروس به بار نشست / ورود آقای رئیس جمهور ممنوع

اعتراض لوچنکو، نماد بسکتبال بلاروس به بار نشست / ورود آقای رئیس جمهور ممنوع

خانه بسکتبال ایران : دو ماه پیش بسکتبالیست مشهور بلاروس در اعتراضات مردمی این کشور دستگیر و به زندان رفت. او به دستگیری و شکنجه مردم کشورش اعتراض کرد و بازداشت و زندانی شد.

النا لوچنکو به همراه تعدادی از قهرمانان بلاروس از کمیته بین‌المللی المپیک خواستند تا مسئولان المپیک بلاروس را تعلیق کنند. بعد از مدت‌ها مبارزه، آنان مؤفق به این کار شدند.

النا در اعتراضات گسترده مردم بلاروس، خواسته‌های خود را برای انتخابات عادلانه بیان کرد. او در حالی که پرچمی با عنوان «مردم قهرمان هستند» به دست داشت، دستگیر شد.

پیش از این، لوچنکو علیه خشونت در این کشور صحبت کرد و خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید شده بود. وی همچنین عضو انجمن آزاد ورزشکاران بلاروس است که نامه سرگشاده‌ای را خطاب به مقامات و نیروهای امنیتی امضا کرد.

اعتراض لوچنکو، نماد بسکتبال بلاروس به بار نشست / ورود آقای رئیس جمهور ممنوع

النا لوچنکو یکی از مشهورترین بازیکنان بسکتبال و از نمادهای ورزش بلاروس است. او قهرمان لیتوانی، دو بار قهرمان روسیه و دو بار قهرمان جام روسیه، سه بار مدال برنز یورولیگ و دارنده مدال برنز قهرمانی اروپاست. بازی در المپیک و WNBA از دیگر افتخارات نماد بسکتبال و ورزش بلاروس است.

در پی اعتراضات ورزشکاران بلاروس از جمله لوچنکو، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس را از حضور در تمام فعالیت‌های المپیک از جمله بازی‌های توکیو محروم کرد.

وی به مدت ۲۳ سال ریاست کمیته المپیک بلاروس را برعهده داشت. از زمان آشفتگی این کشور، کمیته بین‌المللی المپیک شکایات ورزشکاران را در خصوص ایجاد رعب و وحشت، بررسی کرده است.

توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک بعد از جلسه دو روز پیش اعلام کرد رئیس فعلی کمیته المپیک بلاروس از ورزشکاران این کشور برابر تبعیض سیاسی محافظت نکرده است. به نوشتۀ فارس، باخ گفت که ویکتور لوکاشنکو پسر رئیس جمهور و معاون اول رئیس کمیته المپیک بلاروس نیز به طور موقت معلق است.

کمیته بین‌المللی المپیک همچنین از نظر مالی به ورزشکاران بلاروس برای آماده‌سازی جهت حضور در المپیک کمک خواهد کرد.

بسکتبال دختران فارس و هزارتوى مشکلات / فیلم بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید