باشگاهی مثل ذوب‌آهن، مدیری مثل ساکت

باشگاهی مثل ذوب‌آهن، مدیری مثل ساکت

تیمداری ذوب آهن در بسکتبال به دو سه فصل اخیر برنمی‌گردد بلکه در سال 1354 همزمان با نخستین لیگ بسکتبال باشگاهها (جام ولیعهد)، ذوب آهن در بسکتبال تیم داشت. در همان دوره نخست؛ چهارم شد.

محسن هاشمی‌نژاد، احمد طباییان، نصراله امیدی، جمشید نکویی و … با مربیگری جلال امجد با ذوب آهن در نخستین دوره لیگ شرکت کردند.

ذوب آهن در دهه 70، هفت دوره با شهامت نژاد در ليگ ايران قهرمان شد. با وجود اهمیت و قدمت فوتبال در این باشگاه، بسکتبال هویت مستقل خود را طی دهه‌ها حفظ کرد و بازیکنان بسیاری از این باشگاه به تیم‌های ملی بسکتبال راه یافتند.

ذوب آهن در سال‌های دهه 90 و در پی مشکلات مالی کارخانه؛ بسکتبال و چند رشته ورزشی دیگر را حذف کرد و دوباره از سال 1397 این رشته‌ها به مجموعه ورزش ذوب آهن اضافه شدند.

ذوب آهن به عنوان یک غول صنعتی در کشور، همچنان در بیشتر رشته‌های ورزشی حرف اول را در سطح ایران می‌زند و دلیل حضور این تیم‌ها در ورزش ایران، سرمایه‌گذاری باشگاه از طریق کارخانه است که قدمتی دیرینه دارد و به اسم شخص خاصی نیست.

سپاهان

امسال رقیب دیرینه ذوب آهن یعنی سپاهان در بسکتبال باشگاههای برتر ایران تیم دارد. فولادمبارکه مالک سپاهان است. این باشگاه توسط تیم فوتبال که ریشه‌ای حدود 70 ساله دارد مطرح است.

در سال 1355 تیم بسکتبال زنان سپاهان در دومین دوره لیگ زنان ایران (جام شهبانو) سوم شد.

در حال حاضر محمدرضا ساکت مدیر باشگاه است که پیش از این نیز علاقمندی خود را به بسکتبال با تأسیس تیم فولادماهان سپاهان اصفهان نشان داده بود.

در دهه 80، افتخارات زنان بسکتبال اصفهان با سه قهرمانی توسط سپاهان چشمگیر بود. ساکت مدیر وقت باشگاه، در میان محدودیت‌های بسکتبال زنان، تیم زنان سپاهان را به مسابقات دوستانه برون مرزی فرستاد.

با تشکیل تیم فولادماهان سپاهان، این تیم در سال‌های 1390 و 1391 دو بار به عنوان سومی لیگ برتر باشگاههای ایران دست یافت و در سال 1392 با هدایت محسن صادق‌زاده قهرمان باشگاههای آسیا به میزبانی اردن شد.

بازگشت تیم فولادمبارکه سپاهان پس از 20 سال توسط ساکت اتفاق افتاد. مدیری با کارنامه‌ای روشن در باشگاه با شناسنامه.

سایه روشن‌های ذوب آهن و سپاهان در تاریخ بسکتبال زیاد است. اين تيم ها هميشه به هيئت بسكتبال اصفهان اعتبار دادند. قدرت هر دو باشگاه در دهه‌های مختلف با اوضاع متفاوتی که داشتند خیلی‌ها را مطرح کرد. تیم‌هایی که هر بار وارد میدان شدند، ساختار منسجمی را در بسكتبال اصفهان و ايران پایه‌گذاری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید