دیروز و امروز بسکتبال سپاهان

دیروز و امروز بسکتبال سپاهان

سپاهان از باشگاههای با ثبات و دارای ساختار منظمی است که بیشتر با فوتبال شناخته می‌شود اما تیم‌های بسکتبال زنان این باشگاه طی دو دهه‌ی اخیر افتخارات زیادی به دست آوردند.

فصل گذشته تیم‌های بسکتبال مردان و زنان سپاهان قهرمان مسابقات دسته یک باشگاههای ایران شدند. باشگاه فولادمبارکه سپاهان اصفهان در سال 1379، نایب قهرمان لیگ بسکتبال مردان شد.

تاریخچه‌ی سپاهان در کسب قهرمانی به نخستین دوره برگزاری رقابت‌های سوپرلیگ بانوان ایران برمی‌گردد که خانم‌ها آچاک و امیری، بنیان سپاهان مقتدر را طی دهه 80 پایه‌گذاری کردند.

زهره امیری به افتخارات سپاهان در بسکتبال زنان ادامه داد و دو بار دیگر در سال‌های 1384 و 1386 با این تیم اصفهانی قهرمان شد.

سپاهان نخستین تیم ایرانی کاندیدای حضور در مسابقات باشگاههای غرب آسیا در اردیبهشت سال 1387 بود. سپس بانوان بسکتبالیست این تیم در 5 بازی دوستانه در ارمنستان به میدان رفتند.

سپاهان امروز

بعد از یکی دو دوره فعالیت در آغاز دهه‌ی 90، سپاهان از مدار بسکتبال کشور خارج شد. سپاهان امروز شاکله‌ی نوجوانان و جوانان اصفهانی است که از 5 سال پیش تاکنون، عناوین قهرمانی نوجوانان، جوانان، دسته دو و یک را از آن خود کردند.

سیما مکارمی سرمربی تیم اصفهانی است که در رشد سلسله مراتبی سپاهان، هدایت این تیم را برعهده دارد.

او می‌گوید:

«قهرمانی در دسته یک اعتماد به نفس بازیکنان جوان ما را بیشتر کرد. تیم‌های تهرانی با بازیکنان ملی و مطرح و در ادامه استخدام بازیکنان خارجی حریفان سختی برای تیم ما خواهند بود اما سعی می‌کنیم با حفظ 70 درصد نیروی پارسال و افزودن چند بازیکن با تجربه، بازی‌های خوبی را به نمایش بگذاریم».

سرمربی تیم سپاهان که در کارنامه دوران بازیکنی خود در پوزیش سه، قهرمانی سال 1381 را با این تیم به همراه دارد و مربی درجه یک فدراسیون است، ادامه می‌دهد:
«از هفته آینده با شروع تمرینات، فهرست بازیکنان این فصل نهایی می‌شود».

سپس از سحرگورزی و رکساناکریمی بازیکنان سپاهان به عنوان بازیکنانی که یک پای اردوهای ملی هستند نام می‌برد.

مکارمی می‌گوید:

«بازیکنان تیم ما قرارداد مالی دارند و ظرف روزهای آینده 2 بازیکن مطرح به تیم ما می‌پیوندند».

تیم سپاهان اصفهان در گروه ب مسابقات باشگاههای ایران که به صورت متمرکز در تهران برگزار می‌شود با تیم‌های نفت آبادان، اکسون، مهرام، پاز و گاز تهران هم گروه شد.

این رقابت‌ها از 31 شهریور در دو گروه 6 تیمی آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید