بسکتبال بانوان باشگاههای ایران / «عَرضه»‌ی کم «تقاضا»ی کمتر

بسکتبال

سایت خانه بسکتبال ایران؛ امسال مسابقات بسکتبال بانوان باشگاههای ایران با چند تیم انصرافی و وضعیت نامعلوم، به نسبت رقابت‌های پارسال، شرایط نامشخصی دارد.

در نشست هماهنگی مسابقات بسکتبال بانوان باشگاههای ایران اعلام شد 11 تیم در فصل جاری رقابت‌ها حضور خواهند یافت اما پیگیری‌های ما تا این لحظه حاکی از کناره‌گیری تعداد بیشتری از تیم‌هاست.

افزایش یا کاهش تعداد تیم در لیگ‌های مختلف طی سال‌ها در ورزش تکرار شده که مبنای اصلی آن مسائل کلان اقتصاد ایران است. با وجود این دولت نیز با در اختیار داشتن منابع، در راستای برنامه‌ریزی متناسب با ظرفیت‌ هر رشته‌ی ورزشی به درستی عمل نکرده است.

فدراسیون بسکتبال در مدیریت قبلی به دلیل ممنوعیت حضور دختران ایرانی در مسابقات بین‌المللی، چندان به سرمایه‌گذاری علاقه‌مند نبود و فدراسیون کنونی نیز با فرصت‌هایی که از طریق تغییر در شیوه‌های بین‌المللی مسابقات از جمله بسکتبال سه نفره، به بسکتبال ایران روی خوش نشان داد، کار ویژه‌ای نکرد.

همچنین این فدراسیون فاقد قدرت تصمیم‌گیری و سیستم یکپارچه‌سازی برای توزیع سرمایه و جلوگیری از تجمیع نیروها در دو سه تیم خاص است. از این رو برای جذب، تشویق و پایداری حامیان مالی برنامه‌ای ندارد.

هر ساله اصرار به برگزاری مسابقات باشگاهها با تعداد 12 یا 14 تیم بانوان که صرفاً به جهت عددسازی، و تبلیغات بی‌محتواست صورت می‌گیرد اما کل بازیکنان در این سطح از مسابقات به زحمت بین 4 یا 5 تیم تقسیم می‌شوند.

طی این چند سال، نداشتن پشتوانه و عَرضه کم به دلیل سیاستگذاری‌های غلط در استعدادیابی و آموزش (کمیته مربیان) و وجود روابط پنهان در «قاپیدن» حامیان مالی برای دوست و آشنا، همچنین جهت‌دار شدن مناسبات تیمداری به سمت خانم‌های خاص، از تقاضای اسپانسرها و انگیزه حضور پایدار آنها برای ورود به این بخش، کاسته است.

در صورت ادامه‌ی این رویه که به رابطه‌مندی و دورهمی معروف شده است، به جز چند چهره‌ی شاخص که محصول گذشته هستند و هنوز می‌توان با آنان در سطح B آسیا (دسته دو) به نتیجه‌گیری امیدوار بود، بسکتبال بانوان چیزی برای عَرضه کردن در سال‌های بعد ندارد.

اوضاع تیم‌های امسال چطور است؟

تیم‌های نارسینا تهران و مولتی‌کافه مشهد انصراف

شورای شهر و شهرداری قزوین انصراف شاید دسته یک

شهرداری گرگان نامعلوم شاید دسته یک.

نامی‌نو اصفهان نامعلوم

فولاد مبارکه سپاهان و اکسون تهران، صعود از دسته یک به دسته برتر.

در حال حاضر از بین تیم‌هایی که نام‌شان در دسته برتر آمده است، تیم‌های سپهرداد و گاز تهران با مشکلات مالی روبرو هستند. به ویژه بعد از افزایش ورودی 20 میلیون تومانی پارسال به 50 میلیون تومان برای مسابقات امسال!

تیم‌های بهمن، مهرام، نفت آبادان و اکسون با در اختیار گرفتن ملی‌پوشان و بازیکنان مطرح و با تجربه، اوضاع بهتری دارند.

در خصوص سایر تیم‌ها؛ باید تا 6 شهریور صبر کرد.

مسابقات از 31 شهریور به صورت متمرکز در تهران آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید