WNBA (اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

WNBA (اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

WNBA با تصویب ایده ایجاد لیگ توسط هیئت مدیره NBA در ۲۴ آوریل ۱۹۹۶ آغاز شد. اولین فصل بازی‌ها در سال ۱۹۹۷ شروع شد و از آن زمان، WNBA به عنوان برترین لیگ بسکتبال حرفه‌ای زنان در جهان شناخته شده است.

در ابتدا، WNBA با هشت تیم شروع به کار کرد: Charlotte Sting, Cleveland Rockers, Houston Comets, و New York Liberty در کنفرانس شرقی؛ و Los Angeles Sparks, Phoenix Mercury, Sacramento Monarchs, و Utah Starzz در کنفرانس غربی. این لیگ نه تنها به دلیل حمایت کامل NBA بلکه به خاطر استعدادهای برجسته‌ای مانند Cynthia Cooper و Sheryl Swoopes شهرت یافت.

WNBA (اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

WNBA به سرعت رشد کرد و در اوایل قرن بیست و یکم به عنوان موفق‌ترین لیگ ورزشی حرفه‌ای زنان در آمریکا شناخته شد، که این موفقیت تا حد زیادی به دلیل محبوبیت بازیکنان برجسته‌ای مانند Rebecca Lobo, Lisa Leslie, و Lauren Jackson بود.

🔥کوتاه در مورد WNBA
(اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

تاریخچه :

این مسابقات در روز 24 آپریل سال 1996 آغاز شد و تا امروز ادامه دارد و امشب بیست و هشتمین دوره این مسابقات شروع خواهد شد. پر افتخار ترین تیم این رقابت ها مینسوتا لینکس و سیاتل استورم با 4 قهرمانی هستند.

این مسابقات شامل دو کنفرانس است

که هر کدام شامل 6 تیم است

تیم ها :

WNBA (اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

کنفرانس شرق

🏀نیویورک لیبرتی

🏀شیکاگو اسکای

🏀ایندیانا فیور

🏀واشنگتن میستیکس

🏀اتلانتا دریم

🏀کنتیکت سان

کنفرانس غرب

🏀مینسوتا لینکس

🏀فینیکس مِرکِری

🏀لاس وگاس ایسز

🏀لس انجلس اسپارکس

🏀سیاتل استورم

🏀دالاس وینگز

شیوه برگزاری مسابقات :

مسابقات در 4 کوارتر 10 دقیقه ای انجام خواهد شد

تیم ها ابتدا در فصل عادی 40 بازی انجام خواهند داد و در یک جدول کلی 8 تیم برتر به دور پلی آف صعود خواهند کرد که در آن تیم اول با تیم هشتم، تیم دوم با هفتم، تیم سوم با ششم، تیم چهارم با پنجم بازی میکنند. که راند اول به صورت 2 از 3 برگزار خواهد شد و 2 بازی اول را تیمی که سید بهتری داشته میزبان است.

مسابقات نیمه نهایی و فینال آن بصورت 3 برد از 5 بازی است.

سال گذشته لاس وگاس ایسز با پیروزی 1-3 مقابل نیویورک لیبرتی به قهرمانی رسید.

در فصل 2023، که بیست و هشتمین فصل لیگ است، Las Vegas Aces توانست دومین قهرمانی خود را با شکست دادن New York Liberty در چهار بازی به دست آورد و A’ja Wilson به عنوان ارزشمندترین بازیکن (MVP) فینال‌ها انتخاب شد.

Breanna Stewart از تیم New York Liberty به عنوان ارزشمندترین بازیکن (MVP) سال ۲۰۲۳ انتخاب شد. او در امتیازدهی دوم (۲۳.۰ PPG) و در ریباند سوم (۹.۳ RPG) شد. این دومین جایزه MVP برای Stewart است که قبلاً در سال ۲۰۱۸ نیز این عنوان را به دست آورده بود.

WNBA (اتحادیه ملی بسکتبال بانوان)

فصل عادی لیگ WNBA برای سال ۲۰۲۴ در تاریخ سه‌شنبه، ۱۴ می ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. این فصل تا تاریخ پنج‌شنبه، ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت و پس از آن، مرحله پلی‌آف WNBA آغاز می‌شود.

محسن مظفری افشار

دیدگاهتان را بنویسید