آناليز و تحليل مرحله نيمه نهایی بسكتبال کاپ آسيا u18 (دویژن B)

آناليز و تحليل مرحله نيمه نهایی بسكتبال کاپ آسيا u18 (دویژن B)

ایران ۴۹ –  لبنان ۶۴

به قلم نگار روشن مربی آکادمی بسکتبال هایپر گیلان

نیمه اول بازی:

در شروع بازی تیم ایران با ترکیبب غزل، مهسا، آتنا، سارینا، ،ساناز و تیم لبنان با ترکیب شماره‌های ۳_۱۱_۱۲_۱۶_۳۲ آغاز کنندگان بازی بودند.
تیم ایران در شروع و جامپ بال ۳ بازیکن خود را در دفاع و یک بازیکن در حمله گنجانده بود که نشاندهنده اهمیت مطلوب به دفاع است.

.در دفاع، تیم ایران از همان آغاز بازی سعی به دفاع full court pressure کرد و توانستند در دقایق اول بازی نتیجه خوبی بگیرند.

دفاع تیم لبنان box and one بو و توانستند تا اواسط کوارتر مهسا و بعد هلیا را مهار کنند و در این حال غزل توانست خودش را پیدا  و امتیازآوری کند.

از اینرو دفاع تیم ایران پک بوده و تیم لبنان توانست پشت قوس سه، اقدام‌های مؤفقی داشته باشد.
نیمه با ۷ اختلاف برتری تیم لبنان تمام شد.

نیمه دوم بازی:

برنامه حمله تیم لبنان به صورت 4 out 1 in و تغییر نقشه باعث شد دفاع ایران از هم بریزد و باید در نظر گرفت که تیم لبنان از نظر فیزیکی برتری قابل توجهی نسبت به بازیکنان تیم ابران داشت.
حمله تیم ایران پیک اند رول بازی میشد.

هر دو تیم سعی بر گرفتن خطا در حملات داشتند در دفاع تیم لبنان نقشه خود را عوض نکرده و همان رویه نیمه اول را تا اخر پیش گرفت که موفق بود.

آناليز و تحليل مرحله نيمه نهایی بسكتبال کاپ آسيا u18 (دویژن B)

تیم ایران نیز آرایش دفاعی خود را به ۳-۲ و ۲-۱-۲ match up zone تغییر داده ولی همچنان از زمین حمله با آتنا و سارینا و یسنا توپ آوری را برای لبنان کمی سخت کردند.

معایب تیم ایران:

استفاده نکردن از gap زمین، اصرار بر بازی تکی در تیم، برنامه نداشتن مناسب علیه دفاع‌های پیشرو در حمله.
دفاع پک روبروی تیم سه زن، خسته کردن بازیکنان از شروع بازی تا پایان، تعویض‌های بی هدف، داشتن آمار نامطلوب پرتاب آزاد، نداشتن help و help to helper در دفاع، ضعیف بودن پای راست ۸۰٪ از بازیکنان ایران در دفاع.

پیشنهادهای حمله و دفاع برای تیم ایران:

در حمله‌های ۱-۳-۱ ما در فازهای مختلف از بازی موفق بودیم و نتیجه امتیازآوری داشتیم.

پاس دادن از منطقه strong side به weak side همیشه باعث فضا برای openshot بوده.

در بازی pick and roll ما در زمین offball بسیار ضعیف کار کردیم. استفاده از option سرعت بازیکنان در درایوها و kick pass به بیرون در زاویه مخالف از توپ در حمله‌های motion هم جواب داد.

،استفاده بهینه از ویژگی‌های بازیکنان در مناطق خاص. امتیازآوری درcorner و jumpshot در midle، در دفاع trap کمک‌رسانی بیشتر بازیکنان زیر.

دستخوانی بیشتر بازیکنان توسط مربی و حمله خاص به هر شخص، پک نبودن بازیکنان برای دفاع و اجازه ندادن به حمله مجدد، در وهله اول فالو کردن بازیکن یار در اسکرین بعد switch، در بازی شاهد mismach و حتی بازیکنان سنگین به بازیکنان سرعتی بودیم.

در نهایت برای تیم ملی کشورمان آرزوی موفقیت و سربلندی را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید