نکاتی برای رفتار مربی

نکاتی برای رفتار مربی

سایت خانه بسکتبال ایران؛ ما با انتشار محتوا از طریق پادکست، رادیو بسکتبال، انتشار کتاب، جزوات آموزشی و … سعی به ارتقاء و تعالی بسکتبال داریم. پیرو این هدف رفتار مربیان با بازیکنان جوان خود خیلی مهم است که در این مطلب نکاتی را به آنها یادآور می‌شویم:

قانون طلایی بسکتبال و احترام

با بازیکنان خود، والدین آنها و مسئولان همانگونه رفتار کنید که می خواهید با شما رفتار شود. در واقع هیچ داد و فریادی، طعنه‌، و شرمساری برای کسی در مقابل دیگران وجود ندارد و همچنین استفاده از کلمات توهین آمیز و رفتار تحقیر کننده‌ای نباید باشد. برای به دست آوردن احترام، باید احترام قائل شوید.

مربی همه باشید

همانطور که گفته می‌شود، “من در تیم وجود ندارد.” بگذارید همه مشارکت کنند. با همه یکسان رفتار کنید.

از دستیاران خود قدردانی کنید

اداره کلاس آموزشی به تنهایی امکان ندارد، مخصوصا در فصل تابستان، یک مربی نمی‌تواند همه کارها را انجام دهد. یک یا دو دستیار خوب باید او را همراهی کند، شما به عنوان مربی به آنها مسئولیت بدهید و همیشه از آنها تشکر کنید.

روی مبانی تمرکز کنید

به بازیکنان خود در تسلط بر اصول بسکتبال کمک کنید. بردها و باخت‌ها می‌آیند و می‌روند، مهارت‌های بازیکن را توسعه دهید و در کنار این آموزش‌ها به بایکنان بیاموزید که بتوانند چندین مسئولیت را موازی و با هم توسعه دهند، ورزش حرفه‌ای در کنار درس و مدرسه و یا کلاس هنر و  زبان… مسئولیت یک مهارت اساسی است.

ورزش خوب را بیاموزید و اجرا کنید

زمانی را در تمرین و قبل از بازی صرف کنید و به تیم خود توضیح دهید که چگونه پس از برد یا باخت رفتار کنند. اخلاق خوب ورزشی به این معنی است که هیچ حرف و طعنه‌ای نزنند. به بازیکنان خود بیاموزید که با داوران و مسئولان ارتباط مثبت برقرار کنند. اگر یکی از بازیکنان شما بد رفتاری کرد، شجاعت اجرای مجازات ورزشی را داشته باشید. نتیجه را فدای اخلاق ورزشی نکنید.

قوانین بازی را درک کنید

قوانین را بخوانید. هر خط مشی خاصی را که لیگ شما اتخاذ شده است را شناسایی کنید. شما از بازیکنان خود نمی‌توانید انتظار داشته باشید که قوانین را بدانند.

با مسئولان ارتباط مثبت داشته باشید

مانند یک بزرگسال رفتار کنید. در صورت لزوم سوال بپرسید. اگر ضمانت دارد به دنبال توضیح باشید. لحن مناسبی و محترمانه‌ای را برای تیم خود تنظیم کنید، هرگز با یک داور و مسئول بحث نکنید و یک مقام رسمی را تحقیر کنید.

سرگرمی را ترویج کنید

از جدی شدن بیش از حد خودداری کنید. دیوانه برنده شدن نشوید و حتما لبخند بزنید. مهمتر از همه، مطمئن شوید که بچه‌ها سرگرم هستند. اگر اینطور نیست، پس روش کاری اشتباهی را انجام می‌دهید.

صبور باش

بازیکنان جوان شوت‌های خود را از دست خواهند داد.‌ پاس اشتباه میدهند، جا گیری و حرکت نادرست انجام میدهند، آنها مرتکب خطاهای بی مورد می‌شوند. آنها به آزادی برای اشتباه کردن نیاز دارند. این وظیفه شماست که به آنها کمک کنید از این اشتباهات درس بگیرند. که نیاز به زمان و صبر دارد.

با والدین صحبت کنید و اهداف آنها را درک کنید

از اولین تمرین با والدین صحبت کنید. فلسفه مربیگری خود را توضیح دهید. اگر یکی از والدین نگرانی خاصی دارد، به آنها فرصت دهید تا در مورد آن با شما صحبت کنند. والدین به بازی ها می‌آیند تا بازی بچه هایشان را ببینند. اطمینان حاصل کنید که هر بازیکن فرصتی برای مشارکت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید