نخستین برنز بسکتبال بانوان پس از 45 سال

نخستین برنز بسکتبال بانوان پس از 45 سال

تیم ملی بسکتبال زنان ایران در سال 1398 بعد از حدود 45 سال در تورنمنتی رسمی در غرب آسیا به میدان رفت و در بین 4 تیم سوم شد.

این مسابقات با حضور چهار تیم ایران، لبنان، سوریه و اردن برگزار شد که تیم ایران با شکست مقابل لبنان و سوریه و دو پیروزی مقابل اردن در جایگاه سوم ایستاد.

پس از آن انتظار این تیم برای حضور در بسکتبال سطح B آسیا (8 تیم دسته دوم) ، به دلیل برگزار نشدن رقابت‌ها بی حاصل بود.

سرانجام تیم ملی در رقابت‌های سطح B آسیا در سال 1400 به میزبانی اردن به میدان رفت و در بین 6 تیم ششم شد.

ایران قبل از بازی‌های آسیایی 1353 تهران، در جام ملت‌های زنان آسیا در کره به میدان رفت و با عنوان چهارم بازگشت. دوره بعد سفر تیم ایران به هنگ کنگ لغو شد. بعد از انقلاب، تیم‌های ملی در بازی‌های بانوان کشورهای اسلامی حضور یافتند اما 45 سال بعد از بازی‌های آسیایی تهران، تیم ملی راهی مسابقه‌های غرب آسیا در امان پایتخت اردن شد.

نخستین برنز بسکتبال بانوان پس از 45 سال

جمعی از اردونشینان تیم ملی در سال 1398

ایستاده از راست: آیلین ملکیان، روناک دوستی، کیمیا یزدیان طهرانی، دلارام وکیلی، گلشید امیدیان، شایسته متشرعی (سرمربی)، مریم ایزدبین، ادنا عیساییان، شیدا شجاعی، شبنم کلاهی و نازلی مسیحی.

نشسته از راست: سرور روانی‌پور، شادی عبدالوند، عسل پورحیدری، روژانو محمودی، مژگان خدادادی، معصومه اسماعیل‌ زاده،فائزه شهریاری و شهرزاد راستکار(مربی).

مسابقات غرب آسیا اولین حضور بانوان بسکتبالیست ایران (تیم بسکتبال، تا پیش از آن تیم‌های سه نفره در رقابت‌های آسیایی و جهانی حضور داشتند) پس از کسب مجوز بازی با پوشش سر در یک تورنمنت برون‌مرزی بود.

تیم ایران با ترکیب فائزه شهریاری، معصومه اسماعیل‌زاده، کیمیا یزدیان طهرانی، دلارام وکیلی، گلشید امیدیان، روژانو محمودی، ادنا عیسائیان، شادی عبدالوند، شیدا شجاعی، عسل پورحیدری، مریم ایزدبین و مژگان خدادادی با هدایت شایسته متشرعی در این مسابقات حضور داشت.

نخستین برنز بسکتبال بانوان پس از 45 سال

دیدگاهتان را بنویسید