همبستگی رمز موفقیت تیم ملی بسکتبال / کامرانی را دعوت کنید

مهدی کامرانی

سایت خانه بسکتبال ایران – گفت و گوهای ملی‌پوشان بسکتبال و شاخ و شانه کشیدن اطرافیان تیم ملی برای حریفان در بسکتبال المپیک در حالی ادامه دارد که این تیم تا هفته آینده باید در کاپ آسیا مقابل عربستان و قطر بازی کند.

تیم ملی بسکتبال با جمعی از برترین‌ها در پایان یک دوره از سطح مطلوب نتیجه‌گیری قرار دارد. شروع این فرایند از حدود یک دهۀ پیش بود و پس از المپیک و بلافاصله کاپ آسیا در مرداد و شهریور سال آینده، پایان این دوره است.

تیم ملی بسکتبال، اول اسفند در مسابقات انتخابی کاپ آسیا با تیم‌های عربستان و قطر بازی می‌کند اما بیشتر مصاحبه‌های بازیکنان و اطرافیان این تیم در مورد بسکتبال المپیک تابستانی و رویارویی با آمریکا و فرانسه در گروه A بازی‌های مقدماتی است.

تیم ملی بسکتبال تا روز جمعه اول اسفند سه بازی تدارکاتی با تیم‌های ذوب آهن، شهرداری قزوین و آویژه صنعت مشهد برگزار می‌کند.

ایران از ساعت ۲۱:۳۰ یکم اسفند به مصاف قطر می‌رود و ساعت ۱۷:۳۰ یکشنبه ۳ اسفند با عربستان روبرو می‌شود.

ایران در ۱۰ روز آینده عربستان و قطر را پیش رو دارد اما رئیس فدراسیون گفته: «می‌توانیم فرانسه را در بسکتبال المپیک شکست بدهیم».

کامرانی را دعوت کنید

تیم ملی بسکتبال بعد از مهدی کامرانی، جواد داوری و آرن داودی، با سجاد مشایخی در پوینت گارد بازی می‌کند. سجاد بازیکنی با قدرت تهاجمی است و در دو پنجره اخیر کاپ آسیا محمدسینا واحدی نیز در این پوزیشن دعوت و انتخاب می‌شود. سینا آیندۀ بسیار خوبی دارد اما در حال حاضر کمبود یک پوینت گارد باتجربه در تیم ملی حس می‌شود.

مهدی کامرانی پوینت گارد مهرام با خصوصیات و ویژگی‌های اصلی یک پوینت گارد، تجربۀ بالایی دارد که در این مقطع می‌تواند به تیم ملی کمک کند.

این در حالی است که مصدومیت سجاد مشایخی نیز نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. رسول مظفری دیگر بازیکنی است که از او به عنوان پوینت گارد هم استفاده می‌شود.

همبستگی رمز موفقیت تیم ملی بسکتبال / کامرانی را دعوت کنید

مصدومیت سجاد

سجاد مشایخی مصدوم است و تمرینات جداگانه‌ای را انجام می‌دهد. بدون شرکت در کار گروهی. او گفت:
«بعد از بازی با تیم شیمیدر دچار التهاب آشیل شدم. حدود یک هفته استراحت کردم و با نظر سرمربی تیم ملی قرار شد در اردوی تیم بمانم. در حال حاضر مشغول فیزیوتراپی هستم».

سجاد با توجه به رویداد بزرگتری مانند المپیک، دوست ندارد ریسک کند:
« المپیک برای من بسیار مهم است و نمی‌خواهم آن را به هیچ قیمتی از دست بدهم. دوست دارم با تمام قدرت به تیم ملی در المپیک کمک کنم. به همین خاطر ممکن است در پنجره سوم انتخابی کاپ آسیا حضور نداشته باشم».

همبستگی رمز موفقیت تیم ملی بسکتبال / کامرانی را دعوت کنید

دعوت از ارسلان

همبستگی، پرهیز از حواشی و برتری فنی سه عاملی هستند که شاهین‌طبع از آنها برای مؤفقیت تیم ملی نام برده است.

وی که دیروز با رسانه‌ها در حاشیۀ برگزاری تمرین تیم ملی صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سوال که دفعه قبل گفتید ارسلان کاظمی به خاطر مسائل فنی دعوت نشد، آیا این‌بار رشد فنی داشته که به اردو دعوت شده یا خیر، گفت:
«او در لیگ خوب و جدی بازی می‌کند».

تقابل با آمریکا

ارسلان کاظمی که در NCAA بازی کرده و سال ۲۰۱۰ در رقابت‌های جهانی با تیم ملی بسکتبال مقابل آمریکا به میدان رفت، گفت:

«المپیک جای تفریح نیست و واقعا کار سختی در پیش داریم. قطعا تجربه تیم می‌تواند خیلی کمک کند. من و حامد چون در لیگ آمریکا بازی کرده‌ایم شناخت زیادی نسبت به این تیم داریم. بازی جلوی آمریکا هم افتخار بزرگی است و هم خیلی سخت خواهد بود».

همبستگی رمز موفقیت تیم ملی بسکتبال / کامرانی را دعوت کنید

تیم‌های عربی

ملی‌پوشان بسکتبال باور دارند تیم‌های عربی را در تهران با ۴۰ اختلاف امتیاز می‌برند اما در خاک این کشورها بازی کردن با آنها سخت است. این باور از کجا پیدا شده مشخص نیست اما باور اینکه کلاس بسکتبال ایران بالاتر از این تیم‌هاست و در هر صورت می‌توانیم با اتکاء به سبک و کلاس بسکتبال‌مان آنها را شکست بدهیم، مشکلات بازی در خارج از خانه را برطرف می‌کند.

محمد جمشیدی که در دو پنجره قبلی به طور کامل مقابل رقبای عربی بازی کرد در مورد دیدار با عربستان گفت:

«عربستان حریف سختی است. ما فکر می‌کردیم تیم ضعیفی باشد، ولی در مسابقه با این تیم واقعاً اذیت شدیم. ما مقابل این تیم کار سختی در پیش داریم و امیدوارم برنده میدان باشیم».

الگوی اسپانیایی

تیم ملی بسکتبال در جام جهانی ۲۰۱۹ مقابل اسپانیا خوب بازی کرد. بازی‌ای که الگوی قدرت بسکتبال ایران در مسابقات المپیک است. طباطبایی، رییس فدراسیون بسکتبال گفت:

«اگر مانند بازی مقابل اسپانیا در جام جهانی ظاهر شویم حتی می‌توانیم مقابل فرانسه در المپیک به پیروزی برسیم».

صحبت‌های انگیزه‌بخش خوبی است که با توجه به کلاس بسکتبال دو کشور دور از ذهن می‌نماید اما حوادث در ورزش وجود دارد. تیم ملی بسکتبال علاوه بر پنجره سوم و پایانی کاپ آسیا، به دنبال بازی‌های تدارکاتی است که تا شروع بسکتبال المپیک باید برنامه‌ریزی شود.

با توجه به کرونا و نامطمئن بودن از تورنمنت‌های تدارکاتی، هنوز برنامۀ دقیقی در این زمینه اعلام نشده است. اگر چه در مورد برگزاری المپیک بعد از وقفه‌ای یک ساله نیز همچنان ابهاماتی وجود دارد.

 

 

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

One thought on “همبستگی رمز موفقیت تیم ملی بسکتبال / کامرانی را دعوت کنید

 1. ناشناس میگوید:

  از نظر من مشایخی و کامرانی تقریبا از همه لحاظ شبیه هم بازی میکنن.
  ولی با این تفاوت که مشایخی یه جاهایی بازیکنی با کارایی بسیاررررررر پایینه و یه جا هایی در حد ان بی ای بازی میکنه به همین خاطر توقعات از ایشون خیلی بالاست . کامرانی تقریبا روند بدون نوسان و یکسان و نسبتا خوبی دارن ولی بازی شون در حد ان بی ای یا رده های بالاتر نیس و اینکه سنشون بالا رفته… به همین دلیل مقایسه این ۲ نفر خیلی سخته ……

 2. Z.h میگوید:

  از نظر من این واقعا اتفاق خوبی نیست که آقای مشایخی نمی تونن بیان چون گارد راس پست خیلی مهمیه و بردوباخت تقریبا به این پست بستگی داره …. آقای مشایخی هم تجربه زیادی دارن و سال ها در کنار تیم ملی بودن و هم اینکه بازیکن حرفه ای و ماهری هستند ……. قطعا همه ما منتظر درخشش ایشون در پنجره سوم بودیم و هستیم …. امیدوارم مصدومیت ایشون برطرف شه و به بازی های پنجره سوم برسن ….. و مثل بازی با شیمیدر همونقدر تو زمین بدرخشن ….

 3. زانیار میگوید:

  از نظر من بسکتبال ایران جایگزین مشایخی رو نداره و نمیشه برای تیم ملی به آقای کامرانی دل ببندیم بالاخره ایشون سال ها از تیم ملی دور بودن و هماهنگی دوباره بین بازیکنا واقعا سخته ……..

 4. طاهر نامدار میگوید:

  سرمربی تیم ملی باید همه بازی ها را ببیند و بدون غرض ورزی انتخاب کنه
  اما مربی تیم ملی ما که درگیر تیم لیگی خودش است
  مربی تیم ملی نباید تیم لیگی داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید