ایران کامل‌ترین و باتجربه‌ترین تیم بسکتبال کاپ آسیاست / بیشترین تعداد المپیکی و جام جهانی

ایران کامل‌ترین و باتجربه‌ترین تیم بسکتبال کاپ آسیاست / بیشترین تعداد المپیکی و جام جهانی

تیم ملی بسکتبال به دلیل برگزاری 6 بازی آخر با تیم‌های قزاقستان و سوریه در روزهای اخیر بیشتر با این تیم‌ها سنجیده می‌شود در حالی که نایب قهرمان دوره قبل کاپ آسیا بیشترین تعداد بازیکن المپیکی و جام جهانی را در ترکیب خود دارد.

تیم ملی بسکتبال در گروه C رقابت‌های بسکتبال کاپ آسیا به میزبانی جاکارتا اندونزی تاکنون دو بازی با سوریه و قزاقستان را با برد پشت سر گذاشت و یکشنبه برای تعیین سرگروهی به دیدار ژاپن می‌رود.

پیروزی در این بازی از آنجا اهمیت دارد که برنده به عنوان سرگروه در ادامه کاپ آسیا در مسیر روشن‌تری تا نیمه‌نهایی قرار می‌گیرد چون تیم بازنده در صورت عبور از بازی حذفی، در نیمه‌نهایی به استرالیا می‌خورد که حسابش با سایر رقبا جداست. بنابراین ایران و ژاپن برای سرگروهی بازی سختی با هم دارند.

ایران کامل‌ترین و باتجربه‌ترین تیم بسکتبال کاپ آسیاست / بیشترین تعداد المپیکی و جام جهانی

ایران تیم کامل

تیم ملی بسکتبال نایب قهرمان دوره قبل کاپ آسیا (2017)، تعداد 6 بازیکن که هسته اصلی تیم را تشکیل می‌دهند، در اختیار دارد.
حامد حدادی، بهنام یخچالی، سجاد مشایخی، نوید رضایی‌فر، محمد جمشیدی و ارسلان کاظمی 5 سال پیش در فینال با استرالیا بازی کردند.
به جز سجاد مشایخی، 5 بازیکن ما به علاوه محمد حسن‌زاده در المپیک 2020 توکیو به میدان رفتند. سجاد مشایخی نیز به اتفاق آرمان زنگنه سابقه دو جام جهانی و رسول مظفری یک جام جهانی را در کارنامه دارند.
بنابراین باید گفت 9 بازیکن ایران تجربیات ارزنده‌ای در المپیک و جام‌جهانی دارند که تیم ملی را از سایر تیم‌ها متمایز می‌کند.
سایر نفرات ایران:
متین آقاجانپور از تیم جوانان 2018.
محمد یوسف‌وند که در ادوار قبلی در تیم ملی بازی کرد و سجاد پذیرفته که چهارمین بازی ملی خود را امروز در دیدار مقابل قزاقستان پشت سر گذاشت.

ژاپن با سه المپیکی

میانگین سنی تیم ملی بسکتبال ژاپن 26 سال و دو سال کوچکتر از ایران است. ژاپنی‌ها با 191 سانتیمتر طول قامت از ما کوتاه‌تر هستند: 196.

توگاشی، واتانابه و هاریموتو 3 بازیکن از المپیک توکیو در ترکیب تیم کنونی هستند. با غایبان سرشناسی مانند هاچیمورا بازیکن واشنگتن، یودای بابا و هجیما.
ژاپنی‌ها آوی کوکی شفر را هم در اختیار ندارند و ادواردز جای خود را به بازیکن تبعه جدید لوک ایوانس داده است.
دو بازیکن 21 ساله از تیم زیر 18 ساله‌های ژاپن در سال 2018 در ترکیب آنها دیده می‌شود.
ژاپنی‌ها در کاپ آسیا 2017 به جمع 8 تیم صعود نکرده بودند اما در 5 سال اخیر پیشرفت خوبی داشتند.
تام هوواسه که تیم زنان ژاپن را به نقره المپیک توکیو هدایت کرد مربی تیم ژاپن و جانشین خولیو لاماس آرژانتینی شده است.

ایران کامل‌ترین و باتجربه‌ترین تیم بسکتبال کاپ آسیاست / بیشترین تعداد المپیکی و جام جهانی

سرعت ژاپن و تجربه ایران

شاخص اندازه و تجربه ایران با رهبری حامد حدادی مهمترین ویژگی‌های بازی تیم ملی مقابل ژاپن است. ژاپن در سرعت، قدرت دفاعی، جابه‌جایی، چرخش توپ و شوت سه‌امتیازی برتری خود را در دیدار با قزاقستان به رخ کشید. هر چند که دیدارهای ما با سوریه و قزاقستان همچنین بردهای یکطرفه ژاپن مقابل این دو تیم معیار ارزیابی نخواهد بود اما مهم است که روی تجربه تیم ملی و قدرت بازیکنان‌مان در تکنیک‌های فردی و در  قالب کارهای گروهی تأکید کنیم.

ایران کامل‌ترین و باتجربه‌ترین تیم بسکتبال کاپ آسیاست / بیشترین تعداد المپیکی و جام جهانی

چین و نیوزلند با ترکیب متفاوت

به غیر از استرالیا که در کاپ آسیا مدعی اصلی قهرمانی است، نیوزلند و چین با ترکیب متفاوتی به جاکارتا آمده‌اند. استرالیا مدافع قهرمانی است که دوره قبل کاپ آسیا را با 6 پیروزی از 6 بازی به پایان رساند. تیم سوم المپیک بدون بازیکنان اصلی و NBA  با هر ترکیبی در تقابل با آسیایی‌ها یک مدعی تمام عیار است.

چین به نسبت پنجره‌های جام جهانی 2023 که دو هفته پیش به پایان رساند 5 بازیکن جدید در ترکیب خود دارد. جو چی ستاره 217 سانتیمتری چینی‌ها نیز در جاکارتاست اما در دو دیدار این تیم مقابل کره و بحرین بازی نکرد.

تیم نیوزلند نیز 7 بازیکن جدید را به نسبت پنجره‌ها به ترکیب خود اضافه کرده است. از بین 5 بازیکن دیگر نیز 3 نفر در یک پنجره برای تیم ملی کشورشان به میدان رفتند. نیوزلند با میانگین سنی 23 سال در جاکارتاست که از تغییرات عمده این تیم خبر می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید