چگونه اهداف بسکتبالی خود را تعیین کنیم؟

چگونه اهداف بسکتبالی خود را تعیین کنیم؟

سایت خانه بسکتبال ایران؛ توانایی تعیین هدف های قابل حصول، یکی از شرایط لازم برای موفقیت در بسیاری از جنبه های زندگی است، اما وقتی صحبت از ورزش می شود این امر اهمیت دو چندانی پیدا می کند.

مطالعات متعدد بارها و بارها نشان داده اند ورزشکارانی که اهداف ورزشی مشخص و دقیق داشته اند و هدف های خود را به درستی تنظیم و تعیین کرده اند، موفق تر از ورزشکاران بی هدف بوده اند.

تعیین هدف های مناسب می تواند از شما یک برنده بسازد. اما این مهارتی ذاتی نیست؛ اهداف موثر و قابل دسترس حاصل یک فرآیند سیستماتیک، اصولی و با قاعده هستند.

نکات ذکر شده در زیر تعدادی از دستورالعمل هایی هستند که شما باید برای برنامه ریزی اهداف بسکتبالی خود، در ذهن داشته باشید. در صورت پیروی از توصیه های زیر، شما در مدت زمان اندک، لیستی از اهداف مشخص و مختصر در اختیار خواهید داشت که می تواند به بهبود بازی شما کمک کند.

اهداف شخصی خود را تعیین کنید

ارزش و اهمیتی که شما برای یک هدف خاص در نظر می گیرید، به تعهد شما نسبت به آن هدف تاثیر می گذارد.

به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای رسیدن به اهدافی که خودشان برای خودشان تعیین کرده اند، انگیزه بیشتری دارند؛ در حالی که اگر این اهداف توسط دیگران برای آنها تنظیم شده باشد، یا انگیزه ای برای رسیدن به هدف وجود ندارد یا این انگیزه بسیار کمرنگ خواهد بود.

هیچگاه اهداف اشخاص دیگر را فقط برای اینکه هدفی داشته باشید، به اهداف خود تبدیل نکنید. در مورد مجموعه مهارت ها و نقاط ضعف و قوت خود فکر کنید و با شناختن خودتان و مهارت هایتان و در دست داشتن این اطلاعات، شما می توانید اهدافی را که برای شما مهم اند و قابلیت دستیابی به آنها در شما وجود دارد را برای خود تدوین کنید.

اهداف چالش برانگیز اما قابل دسترس انتخاب کنید

پیشرفت کردن یکی از اثرات مورد نظر تعیین هدف است. پس نیاز است زمانی که یک هدف خاص برای خود تعیین می کنید، آن هدف شما را به چالش بکشد. بسیاری از بسکتبالیست ها در این زمینه مشکلی ندارند.

اما ماهیت رقابتی ورزش می تواند باعث شود بسیاری از ورزشکاران اهدافی بسیار دشوارتر از حد توان خود انتخاب کنند.

داشتن انتظارات بالا از خودتان لازم است زیرا باعث می شود به طور مداوم برای پیشرفت تلاش کنید. با این حال باید این نکته مهم را به یاد داشته باشید که برنامه شما برای پیشرفت باید مرحله به مرحله باشد. به عبارت دیگر هر هدفی که تعیین می کنید، باید در عین دشوار بودن، در بازه زمانی مورد نظر قابل دستیابی باشد.

آرزوی بازی کردن در NBA فوق العاده است (سخت از نظر دشواری)، اما شما در مسیرتان برای حرفه ای شدن، باید اهداف قابل دستیابی کوچکتری برای خود تعیین کنید تا به شما برای رسیدن به هدف و مقصد نهایی کمک کند. یادتان باشد باید پله پله بالا بروید.

هدفهایتان مشخص و معین باشد و از تعیین اهداف مبهم اجتناب کنید

هنگامی که اهداف بسکتبالی خود را تعیین می کنید، شما یک تصویر بزرگ از آنچه می خواهید به آن تبدیل شوید، در ذهنتان دارید (به عنوان مثال: من می خواهم بسکتبالیست بهتری شوم)، اما تمرکز شما باید بر روی دستیابی به نتایج ملموس باشد. به جای تعیین اهداف مبهم و کلی، هدف های مشخص و جزء به جزء شده برای خود تعیین کنید.

برای اهداف خود دوره های زمانی و شرایط مشخص تعیین کنید؛ این کار به شما برای تدوین اهداف قابل اجرا و موثر کمک خواهد کرد؛ علاوه بر آن چشم انداز اهدافتان را مشخص و پیگیری آنها را آسان می کند. هدف های شما باید محیطی را برای شما فراهم کنند که شما در آن به طور مداوم با خودتان رقابت کنید.

به اهداف کوتاه مدت فکر کنید

این درست است که شما باید اهداف بلند مدت گسترده داشته باشید، اما به طور کلی، اهداف کوتاه مدت با جدول های زمانی مشخص، موثرتر هستند. دلیل این موضوع ساده است:

چون رسیدن به اهداف بلند مدت به زمان بیشتری نیاز دارد، موجب کم شدن جذابیت هدف می شود.

همچنین تبدیل کردن یک هدف بزرگ به چند هدف کوچک، باعث می شود تا روند پیگیری پیشرفت آسان تر باشد و انگیزه شما برای رسیدن به هدف از بین نرود؛ چراکه رسیدن به هر هدف کوچک مانند جایزه ای برای شماست.

منابع لازم را به دست آورید

از دسترسی به همه منابعی که ممکن است برای رسیدن به هدف به انها نیاز داشته باشید مطمئن شوید تا خود را برای موفقیت آماده کنید. به عنوان مثال اگر هدفتان این است که در عرض ۴ هفته هالتر با وزن ۸۵ کیلوگرم را در حالت زانو خم بالا ببرید، مسلما دسترسی به تجهیزات بدنسازی از ضروریات است. فراموش نکنید که شما باید علاوه بر تجهیزات به مسائل دیگر هم فکر کنید.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که ممکن است به راهنما نیاز داشته باشید که در این زمینه می توانید از هم تیمی هایتان کمک بگیرید. یا حتی ممکن است برای پیگری فرآیند پیشرفتتان به ثبت آن در یک دفترچه نیاز داشته باشید. وسایل ساده می توانند به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک زیادی کنند.

هدف هایتان را بنویسید

پس از آنکه اهداف خود را تعیین و آنها را بر اساس مشخصات ذکر شده در بالا تنظیم کردید، وقت آن است که آرزوها و آرمان های خود را بنویسید. تعدادی از اهدافی را که بیشتر دوست دارید به آنها برسید انتخاب کنید و آنها را روی کاغذ بنویسید.

چسباندن برگه هدف هایتان به دیوار یا نگهداری آن در اتاقتان می تواند ایده خوبی باشد. نوشتن اهداف باعث می شود آنها واقعی تر و خاص تر به نظر برسند.

تبادل نظر کنید

مسیر پیشرفت و موفقیت، پستی و بلندی های فراوانی دارد. بعضی از روزها ممکن است شما احساس بی انگیزگی یا حتی دلسردی داشته باشید. در چنین زمان هایی، تشویق های خانواده و دوستان می تواند برای استقامت در راهتان به شما کمک کند.

پس هنگامی که اهدافتان را تعیین کردید در مورد اهداف و آرمانهایتان با چند نفر از نزدیکانتان صحبت کنید و در صورتی که تمایل دارید می توانید روی تشویق ها و حمایت هایشان، زمانی که به آنها نیاز دارید، حساب باز کنید.

ماموریت انجام شد!

هدف ها بسترهایی هستند که از طریق آنها می توان کارهایی بزرگ انجام داد و دنیای ورزش پر از مثال هایی برای اثبات آن است. پس یک قلم و کاغذ به دست بگیرید و ایده های خود را روی آن بیاورید. تعیین هدف، اولین گام برای تحقق رویاهای بسکتبالی شماست.

 

دیدگاهتان را بنویسید