بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

چگونه اسپانیا بهترین استعدادها را خارج از ایالات متحده شکوفا می‌کند؟

از تاریخ ورود برادران گسول تا برادران هرنانگومز باید نگاهی دقیق‌تر به سیستم اسپانیایی داشته باشیم که استعدادهای برتر بسکتبال جهان را معرفی می‌کند.

آن روزهایی که ان بی ای یک «تجارت» با «محوریت» ایالات متحده بود، گذشت.

یانیس آنته‌توکونپو در میلواکی از یونان سربرآورد.

در ادامه جهانی شدن سریع لیگ برتر بسکتبال جهان، یکی از کشورهایی که بسکتبال در «فرهنگ» آن جای گرفته است اسپانیاست.

بازیکنان اروپایی به طور مرتب در فهرست تیم‌های برنده آمریکای شمالی حضور دارند، اما چگونه اسپانیا توانسته این همه ورزشکار در سطح جهانی بسازد؟

فرهنگ بسکتبال اسپانیایی

برای درک تأثیر اسپانیا بر ان بی ای، ابتدا باید به ساختار داخلی آن نگاه کنیم.

در حالی که بدون شک فوتبال سرگرمی ورزشی مورد علاقه اروپایی‌ها از حمله اسپانیاست، بسکتبال به طور گسترده‌ای در این کشور، دوم شناخته می‌شود.

این ورزش در واقع آنقدر محبوب است که خوان‌ آنتونیوسان اپیفانیو، اسطوره حلقه‌ها برای روشن کردن مشعل در المپیک 1992 بارسلونا انتخاب شد.

لیگ برتر بسکتبال اسپانیا، لیگا ای سی بی، قوی‌ترین لیگ اروپا به شمار می‌آید. همچنین انتخاب‌های برتر کشور در #یورولیگ بازی می‌کنند؛ جایی که با بهترین تیم‌های قاره رقابت می‌کنند.

بیشتر طرفداران ورزش در سراسر جهان نام باشگاههای قدرتمند اسپانیایی رئال مادرید و بارسلونا را شنیده‌اند. هر دو تیم یک تیم بسکتبال دارند که از نظر تاریخی، دو تیم مؤفق در اسپانیا هستند.

بلیت مسابقات بسکتبال بسیار ارزانتر است تا بلکه به افزایش محبوبیت این ورزش نیز کمک کند!

طی چند سال گذشته، ان بی ای با ایجاد یک تیم مستقر در «زمین اروپا» با ایده استفاده از محبوبیت اروپایی خود، بازی کرده است…

فلورنتینو پرز، رئیس باشگاه رئال، در سال 2019، ایده‌ای که در سر داشت را به نمایندگان باشگاه اعلام کرد.

«من درخواست کرده‌ام که در کنفرانس شرق شرکت کنم …» پرز

«… اما آنها می‌گویند که دور است».

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 
فلورنتینو پرز این صحبت‌ها را در نشستی با نمایندگان باشگاه در میان گذاشت. او در اندیشه‌ی بليت احتمالی رئال مادريد در ان بی ای بود.

«ما در بسکتبال بازی‌های بی اهمیت زیادی انجام می‌دهیم. بهتر است کمتر اما بهتر بازی کنیم. ما گزینه لیگ اروپا را بررسی کرده‌ایم و از دیدن مادرید در ان بی ای بسیار هیجان زده هستم. من درخواست کرده‌ام که در کنفرانس شرق شرکت کنیم».

ایده‌ی بازی کردن در ان بی ای از ذهن او خارج نشده است. او مؤفقیتی در این خصوص به دست نیاورد اما ایده‌اش را به سمت دیگری سوق داد.

«فقط 2 باشگاه ان بی ای با دنبال کنندگان بیشتری از ما در شبکه‌های اجتماعی وجود دارند. تیم‌های دیگر اسپانیا علاقه چندانی ندارند، اما باشگاههای یونانی و ترکی علاقه‌مندند که می‌توان با آنها کنفرانس اروپایی برگزار کرد».

توسعه همه جانبه بازیکنان

موفقیت درک شده از سوى برترین باشگاههای اسپانیایی، تأکید آنها بر توسعه همه جانبه توانايى بازیکنان است.

در اسپانیا، مربیان – همه باید توسط فدراسیون بسکتبال اسپانیا تأیید شوند – سطح بالایی از مهارت‌های اولیه و دانش بازی را به بازیکنان خود القاء و کمتر به استعداد طبیعی آنان اعتماد می‌کنند. این بدان معناست که بازیکنان اسپانیایی که به قله می‌رسند سطح تکنیکی هوشمندانه و تاکتیکی زیرکانه و بسیار منظم و منسجمی دارند.

«همه آنها به خوبی با هم ارتباط برقرار می‌کردند، با هم دوست بودند، مایل به همکاری بودند، به مفهوم تیم اعتقاد داشتند و بیش از هر چیز متعهد به پیروزی بودند و برای مؤفقیت فردی در قالب تيم تلاش می‌کردند».

دان گرونفلد از بازیکنان آمریکایی در لیگ اسپانیا…

بسکتبال اسپانیا – چهره‌های فراموش نشدنی

بعد از محدودیت تعداد بازیکنان خارجی مجاز در سیستم اسپانیایی، بازیکنان داخلی به نسبت سایر لیگ‌های حرفه‌ای اروپایی، از فرصت‌های بیشتری برای بازی بهره‌مند شدند.

با داشتن چنین زیرساخت بسکتبال قوی، دیری نگذشت که بهترین بازیکنان اسپانیایی از مسابقات داخلی پیشی گرفتند و برای آزمایش مهارت‌های خود در ان بی ای بسوی اقیانوس اطلس رفتند. تا به امروز، 18 بازیکن از اسپانیا در لیگ حضور داشتند.

پیشگام آنان، فرناندو_مارتین_اسپینا اسطوره رئال مادرید در سال 1996 بود. برخی از او به عنوان بزرگترین بسکتبالیست ملت خود یاد می‌کردند. مارتین قبل از بازگشت به خانه؛ 24 بازی برای تیم پورتلند تریل بلیزرز انجام داد.

خوان کارلوس ناوارو و رودی فرناندز از تمام تجربیات خود برای بازی در ایالات متحده استفاده کردند تا مؤلفه‌های اصلی موفقیت تیم ملی خود شوند.

سایر بازیکنان؛ پو گسول، دو بار قهرمان NBA با لیکرز و برادرش مارک گسول به همراه ریکی روبیو، که در یارکشی 2009، شماره 5 توسط مینه‌سوتا تیمبرولوز بود.

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

برادران هرنانگومز

در حال حاضر، پنج بازیکن اسپانیایی در ان بی ای حضور دارند:

روبیو، مارک گسول ، سرچ ایباکا و برادران هرنانگومز.

ویلی و خوان.

اما آیا جفت دوم آماده است تا کفش‌های بزرگ برادران گسول را در ان بی ای پا کند؟

شاید برای این مقایسه‌ها زود باشد. مارک همچنان در حال همکاری است و ممکن است امسال در کنار لبران جیمز به جام‌های خود در لیکرزاضافه کند.

با این حال «هرنانگومز»های متولد مادرید جوان هستند و زمان زیادی برای اثرگذاری دارند. آنان همیشه به تجربه گسول و جایگاه او در بازی احترام قائل می‌شوند.

«پائو گسول در بسکتبال اسطوره است. در نحوه رفتار. در مراحل بعدی، در نحوه توصیه خود به جوانان، در نحوه کمک به ما از زمان ورود به تیم ملی. در نحوه مؤفقیت و رویارویی با شکست در ان بی ای. ما بچه‌ها همیشه آرزو داشتیم شبیه پائو گسول باشیم».

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 
بسکتبال اسپانیا – نسل طلایی

برادران هرنانگومز نقشی حیاتی برای تیم ملی اسپانیا و محبوبیت ان بی ای در سرزمین مادری دارند. با وجود چنین ساختار داخلی قوی، اسپانیا سال‌ها در صحنه بین‌المللی بسکتبال، مؤفقیت‌هایش را امتداد داده است.

از سال 1999 تا به امروز، نسل طلایی آنها، دو مدال نقره و یک برنز المپیک را کسب کرده‌اند. (اسپانیا در المپیک 1984 نقره گرفت).

از سال 2007 در هر تورنمنت یوروبسکت روی سکو رفته‌اند و قهرمانان کنونی جام جهانی هستند. (2019 چین).

گسول‌ها بخش بزرگی از این مؤفقیت بودند و اگر اسپانیا بخواهد جایگاه خود را به عنوان بهترین تیم جهان حفظ کند، تیم هرنانگومز باید قدعلم کرده تا فاصله را با نسل بعدی کم کند.

بعد از گذشت سال‌ها، مؤفقیت‌های تیم ملی اسپانیا و بازی در ان بی ای، رابطه معناداری با هم پیدا کردند.

«نتایج انتزاعی و به صورت پراکنده می‌تواند به دلیل شانس یا به دلیل ورزشکار فوق‌العاده باشد اما پیروزی‌های متوالی می‌تواند تصویر واضح‌تری به شما بدهد».

خورخه گارباخوسا رئیس فدراسیون بسکتبال اسپانیا

نقش مهم گارباخوسا در مؤفقیت‌های اخیر اسپانیا، ایجاد سیستم انتقالی قوی‌تر از تیم‌های جوانان به بزرگسالان و تأمین امنیت اسپانیا به عنوان میزبان چندین رویداد بزرگ بین‌المللی بود.

این دستاوردها به نتایج مؤفقیت‌آمیزی در زمین منجر شد و باعث شده حلقه‌ها همچنان در محبوبیت فوتبال نشان داده شوند.

«این نتایج، علاوه بر برجسته کردن کار ما، به ارتقای ورزش ما کمک زیادی کرده است. ما عملاً سقف را لمس کرده‌ایم اما هنوز می‌توانیم بالاتر را هدف بگیریم».

بسکتبال اسپانیا فاقد فقط یک مدال مهم است:

«مدال طلای المپیک».

تیم مردان با قهرمانی در جام جهانی 2019 زودتر به المپیک 2020 توکیو در سال 2021 راه یافت اما در این بازی‌ها نتوانست دو دوره فینال 2008 و 2012 و یک برنز المپیک #ریو را تکرار کند…

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

بسکتبال اسپانیا – خداحافظی با مردان پرافتخار

آخرین خبر از بسکتبال اسپانیا، خداحافظی سرخیو رودریگوئز یکی دیگر از مردان پرافتخار نسل طلایی بسکتبال این کشور است که دیروز اعلام شد.

رودریگوئز بعد از پائو گسول و مارک گسول، پس از مدتی استراحت و تفکر؛ تصمیم به خداحافظی گرفت.

او در سال 2005 وارد تیم ملی شد و یک سال بعد جام قهرمانی بسکتبال جهان را به خانه برد. سرخیو با تیم جوانان اسپانیا وارد میدان بین‌المللی شده بود.

ماجراجویی این سه نفر که 15 سال پیش در ژاپن آغاز شده بود، در همان‌جا یعنی سایتاما به پایان رسید.

ایالات متحده بدون شک برترین تیم در #ژاپن بود که در بازی یک چهارم پایانی اسپانیا را حذف کرد.

«ما دوست داشتیم ایالات متحده را شکست می‌دادیم زیرا این فوق‌العاده بود، اما در مسابقه‌ای که گاهی اوقات برای صعود لازم است، شانس نداشتیم».

مارک گسول

آمریکا در دیدارهای رودررو از سال 2004 تا المپیک توکیو 5 – 0 از اسپانیا جلو است.

قبل از المپیک این سوال مطرح بود که اسپانیا تا کجا پیش می‌رود؟ تیم سالخورده آنها از موقعیت خود مطمئن نبود. اسپانیا به شدت متکی به چهره‌های سرشناس و باتجربه، بدون تغییر در نحوه بازی به ویژه در سرعت تیم بود. در پایان #المپیک_توکیو، برادران گسول با تیم ملی بسکتبال خداحافظی کردند تا بر اساس شناخت ضرورت‌های بسکتبال اسپانیا میدان را به جوانترها بدهند. جمله‌ای که مارک گسول در پایان رقابت اسپانیا با آمریکا روی آن تأکید داشت.

بسکتبال اسپانیا علاوه بر مؤفقیت‌های ملی در توسعه همه جانبه بازیکنان در باشگاهها نیز گام‌های اساسی و بنیادین برداشت.

دو بازیکن آمریکایی در ترکیب تیم‌ها قرار می‌گیرند و قوانینی برای جذب بازیکن از سایر قاره‌ها نیز وجود دارد.

در سال‌های اخیر درآمدزایی باشگاهها با فروش بازیکن به ان بی ای نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای رشد و گسترش پیدا کرد.

به این چند نفر که تعدادی از آنان بازیکنان غیر اسپانیایی هستند توجه کنید:

  • گابریل دک از رئال مادرید به اوکلاهاما ثاندر
  • فاکو کامپازو از رئال مادرید به دنور ناگتز
  • عثمان گاروبا از رئال مادرید به هیوستون راکتس
  • لوکا ویل‌دوزا از باسکونیا به نیویورک نیکز
  • لئوناردو بال‌مورا از بارسلونا به مینه‌سوتا

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

بسکتبال اسپانیا پیشرو در مؤفقیت زنان

اسپانیا یکی از پیشگامان بسکتبال مدرن در بخش زنان است. برنامه‌های بسکتبال در جریان پیشرفت این ورزش قرار دارد.

در ابتدای سال 2018، فدراسیون بسکتبال اسپانیا با پشتیبانی گروه دیا، حامی رسمی لیگ بسکتبال زنان (ال اف بی)، توافقنامه پخش بازی هفتگی را مستقیماً در توییتر امضاء کرد.

با این ابتکار، فدراسیون بسکتبال پیشگام ورزش اسپانیا شد و از توییتر به عنوان بستر دیجیتالی برای ترویج ارزش‌های بسکتبال و افزایش حضور تیم‌های زنان استفاده کرد.

توافق و کار مشترک، به معیاری برای سایر باشگاهها و فدراسیونهای ملی و بین‌المللی تبدیل شده است.

فدراسیون بسکتبال اسپانیا با یک تیم تولید کننده سمعی و بصری حرفه‌ای همکاری کرد تا بالاترین کیفیت صوتی و تصویری ممکن را برای محتوای زنده خود تضمین کند.

فعالیت‌های ارگانیک پیرامون این رویداد برای بازی‌هایی که بیشترین تعداد بیننده را دارند به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به همین ترتیب، کمپین‌ها از فرایندهای هدفگذاری رویدادها و علایق برای رسیدن به مخاطبان مورد نظر استفاده کردند.

لایا پالائو

این بازیکن باتجربه، همچنان پیشرو و رهبر تيم در مؤفقیت اسپانیایی‌هاست.

«هر تیمی با هویت خاص خود متفاوت است و شما فقط باید به برخی از نتایج تاکنون نگاه کنید. وقتی ما برنده شدیم، هنوز باید یاد بگیریم. برنده شدن مهم است حتی زمانی که شما در بهترین حالت خود نیستید». پالائو

دنیای بسکتبال با وجود چهره‌های خاص خوشحال می‌شود که یکی از آنان لایا از اسپانیاست. تماشاگران می‌توانند از اینکه در یک تورنمنت بزرگ، پالائو در زمین است، خوشحالی کنند.

کاری که او از اولین بازی خود در یوروبسکت زنان در سال 2003 انجام داده بود، در طول راه هفت مدال قابل توجه را به همراه 2 عنوان در سال‌های 2013 و 2017 به دست آورد.

بسکتبال زنان اسپانیا در المپیک 2016 ریو نقره گرفت در شرایطی که فرمان همچنان در دستان پالائو بود.

برای پوینت گارد 178 سانتیمتری با 41 سال سن (در حال حاضر)، پیوستن به تیم داندنونگ رنجرز در لیگ دبلیو ان بی ال استرالیا در سال 2017، می‌توانست بخشی از خداحافظی او از بسکتبال باشد.

زنان اسپانیا از سال 2013 تا 2019 به ترتیب در تمامی سال‌ها؛ روی یکی از سکوهای اول، دوم یا سوم مسابقات اروپا، جام جهانی و المپیک رفتند.

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

ادامه دادن و تسلیم نشدن

آلبا تورنس دیگر ستاره بسکتبال زنان اسپانیاست که در کنار پالائو رهبر و بازیساز تیم، افتخارات زیادی به دست آورده‌اند.

برای ارزش‌گذاری بازی آنها نکات متفاوت بسیاری وجود دارند که همه‌ی آنها را نمی‌توانید فقط از روى آمار مشاهده کنید.

بازیکنان اسپانیا معتقدند تا زمانی که هم‌تیمی‌های باتجربه‌ای مثل پالائو یا تورنس دارند باید از آنان یاد گرفت.

«من دقیقاً نمی‌دانم چقدر کمک می‌کنم. درست است که آنها یاد خواهند گرفت اما نه فقط از من. مبارزه و تسلیم نشدن، ما را همیشه به بهترین موقعیت می‌رساند». #پالائو

در المپیک توکیو زنان اسپانیا کم فروغ ظاهر شدند.

اسپانیا با پیروزی 73 بر 69 پیروزی سختی را مقابل کره در نخستین مسابقه رقم زد در حالی که بیشتر کارشناسان معتقد بودند کره مأموریت نجات را دیرهنگام آغاز کرد.

لوکاس موندلو، سرمربی تیم از عملکرد بازیکنانش راضی نبود اما گفت:

«کره دارای ریتم بسیار متفاوتی با تیم‌هایی است که در اروپا بازی می‌کنند».

دور مقدماتی با دو پیروزی دیگر مقابل صربستان و کانادا گذشت اما برای راهیابی به چهار تیم به فرانسه 64 – 67 باخت.

تیمِ به هم ریخته‌ی زنان اسپانیا، در كسب عنوان پنجم پايين تر از چين در جاى ششم ايستاد.

هر چند غیبت در المپیک 2012 به عنوان یک کاتالیزور عمل کرد و پس از آن مؤفقیت‌های اسپانیا آغاز شد اما آیا المپیک 2020 را باید نقطه پایانی اوج زنان اسپانیا در بسکتبال قلمداد کرد؟

نقره 2016 المپیک ریو، طلای 2017 یوروبسکت، برنز جام جهانی 2018 و دفاع از قهرمانی اروپا در 2019.

این نتایج بسیار ستودنی است با توجه به اینکه اسپانیا تنها در کمتر از دو دهه با نخبگان جهان رقابت کرده است. این سری نتایج باعث شده است که بسکتبال زنان اسپانیا همپای مردان این کشور در رتبه 2 فیبا جای داشته باشند. دومین تیم جهان بعد از آمریکا.

بازنشستگی لایا پالائو با دو دهه کاپیتانی، 12 مدال در 20 تورنمنت به طور مداوم، نخستین نگرانی آنها برای جایگزین کردن بازیکنانی از نسل جدید است.

آلبا تورنس فوروارد سرعتی تیم از نسل با استعدادترین بازیکنان شناخته می‌شود که در 31 سالگی 8 مدال در 11 تورنمنت کسب کرده است.

چگونه یک مربی ایتالیایی به مرد اصلی بسكتبال اسپانیا تبدیل شد؟

گذشتۀ یک مرد ایتالیایی در برجسته‌سازی نقش امروز بسکتبال اسپانیا در دنیا گره خورده است. اسپانیا، با همۀ ستارگانش از پائو گسول و برادرش مارک گرفته تا ریکی روبیو به همراه دیگر ستارگان و البته در ادواری با سرجیو اسکاریولو مربی‌ای که دنیا او را

شناخته است، به تیم ملی اسپانیا کمک کرده‌اند تا از سال 2006 تاکنون در میدان‌های جهانی، المپیک و اروپا؛ افتخارات زیادی کسب کند.

ستاره‌هایی که در این سال‌ها از بسکتبال اسپانیا به NBA رفتند، به سازگاری با نقش جدید خود در تیم ملی با NBA نیاز داشتند که سرجیو البته برای کمک به هر دو طرف در یک حرکت چالش برانگیز حضور داشت.

سرجیو اسکاریولو دستیار تورنتو، کمک خوب و راه ‌حل سریع‌تری برای ستارۀ اسپانیایی تیم بود بدون آنکه نیک نرس، سرمربی تیم رپتورز، بخواهد مجبور به آزمایش یا کشف بیشتر مارک گسول باشد.

«رابطه من با سرجیو خیلی به من كمك می‌کند. او من را به خوبی می‌شناسد و می‌داند که نیک به دنبال چه چیزی است. (مارک گسول زمانی که در تورنتو بازی می‌کرد).

این مشارکت که در گذشته دو طرف دیده می‌شد، به آیندۀ مارک کمک کرد.

سرجیو بارها قدرت «رهبری» مارک را در قهرمانی تورنتو مثال زده است.

در جام جهانی 2019، سرجیو و مارک دوباره در جستجوی قهرمانی دیگر به هم می‌پیوندند.

سرجیو در سن 17 سالگی، در تیم جوانان برای باشگاه زادگاه خود در Brescia، در دامنۀ کوه‌های آلپ در شمال ایتالیا بازی می‌کرد. او پس از پشت سر گذاشتن چندین بار مصدومیت، در آستانۀ پیوستن به سری A لیگ حرفه‌ای ایتالیا بود اما وقتی خبر رسید که او هنگام بازی تاندون آشیل خود را پاره کرده است، ارتقاء به سری A از یک واقعیت بالقوه به یک رؤیای دور تبدیل شد.

«من باید حرکت می‌کردم، بنابراین یک دورۀ مربیگری را گذراندم».

هنگامی که پدر و مادرش به یک بخش شهر، جایی که بسکتبال محبوبیت بیشتری داشت نقل مکان کردند، سرجیو به سرعت رهبر یک تیم محلی شد.

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

تغییر الگو در اروپا

سازگاری سرجیو اسکاریولو ممکن است ارثی باشد. در حالی که نام اسكاريولو از ایتالیا گرفته شده است، پدر سرجیو، چزاره، در واقع اهل بالکان بود و خود را به قسمت جنوبی شبه جزیره رساند، جایی که سرانجام با ملاقات با مادر سرجیو، یک سیسیلیایی به نام آنجلا، نام او ایتالیایی شد.

محبوبیت بسکتبال در یوگسلاوی آن زمان، پدر و پسر را به صفحۀ تلویزیون چسبانده بود. بازی‌هایی از آن قسمت از جهان در کانال كاپو دِ ايستريا نشان داده می‌شد که در مناطقی از شمال ایتالیا قابل دریافت بود.

آن بازی‌ها ارتباطی بین سرجیو با بسکتبال بود که حتی پس از پایان روزهای بازی او ادامه داشت و باعث شد او به عنوان مربی در تیم جوانان بسكت برشا معرفی شود. دو سال بعد، او به عنوان دستیار کادرفنی سرمربی ريكاردو سالِس به تیم بزرگسالان رفت.

در سال 1983، سرجیو در 22 سالگی دستیاراول ریکاردو شد. شروع زودهنگام مربیگری، او را به یک انتخاب طبیعی برای هدایت لیست 15 نفری که توسط نیروی هوایی ایتالیا خدمت می‌کرد ، تبدیل کرد.

بین سال‌های 1989 تا 1991، موفقیت‌های بزرگی به عنوان سرمربی سری A نصیب سرجیو اسکاریولو شد.

کارشناسان معتقد بودند: «رابطۀ او با بازیکنان با دیگر مربیان ایتالیایی در آن زمان که بر اقتدار و نظم دقیق تأکید داشتند، متفاوت بود. او فلسفۀ شخصی خودش را با بازیکنان برقرار می‌کرد».

او به دنبال یک تغییر الگو در بسکتبال اروپا بود. با بازیکنانی که این کار را در برابر سرعت، ثروت، توپ و شوت در ان بی ای، بسیار دشوار می‌دانستند.

سرجیو با ادامه کار مربیگری خود در ایتالیا و اسپانیا، در صحنۀ بین‌المللی مطرح شد. نقره و برنز دو المپیک لندن و ریو با تیم اسپانیا، در کارنامۀ افتخارات او می‌درخشد.

در سال 2018، بعد از سه دهه موفقیت در مربیگری تیم‌های مختلف، سرجیو، دستیاری در NBA را در تورنتو پذیرفت. یک نقش کمتر البته در بهترین لیگ بسکتبال روی زمین.

«در آغاز، این کار سخت بود. نه فقط دستیار بودن، بلکه کشور جدید، محیط جدید. همه چیز تغییر کرد. تغییر نقش به طور شگفت‌انگیزی آسانترین بود زیرا سرمربی من برای سایر دستیارها احترام زیادی قائل بود بنابراین من بیشتر در نقش یک دستیار ارشد حضور داشتم. با این حال دو ماه اول سخت بود».

بسکتبال اسپانیا – دیپلماسی در بالاترین سطح بسکتبال

سرجیو اسکاریولو مانند بسیاری از مربیان اروپایی، با بازی بین المللی، پایه و اساس ورود خود به ان بی ای را بنا نهاد. سرجیو با تیم ملی اسپانیا، تجربۀ ارزشمندی را در هدایت یک تیم با استعداد از طریق بازی‌های پرمخاطره بدون وقت زیادی برای آماده‌سازی کسب کرده بود.

سرجیو با تیم ملی اسپانیا 7 مدال کسب کرده است.

چهار مدال در یوروبسکت و دو مدال در بازی‌های المپیک تابستانی به همراه مدال جام جهانی.

سرجیو با وجود سه دهه تجربه‌ی حضور روی نیمکت رهبری در خارج از کشور، آرزویی برای سرمربیگری در ان بی ای ندارد.

«من در ان بی ای و در بالاترین سطح بخشی از بسکتبال قرار گرفتم. 16 ساعتم را شبانه روز صرف بسکتبال کردم. یک سرمربی ساعت‌های زیادی را صرف کارهای دیگر می‌کند».

بسکتبال اسپانیا و استعدادهای ان بی ای 

جمع‌بندی

مؤفقیت مردان و زنان ورزشکار در رشته‌های انفرادی و تیمی در اسپانیا محصول عزم و اراده، توانایی بهبود و تلاش مشترک در کل کشور است.

نهادها و جامعه در راستای اجتماعی شدن ورزش در میان مردم در حرکت‌اند و ورزش همگانی، روح گسترده در تمام کشور است. به ویژه در سطح نوجوانان و جوانان که ورزش به صورت یک امر عادی درآمده.

در مدارس اسپانیا سالن و فضاهای روباز ورزشی وجود دارد. در پیاده روها روح ورزش در جریان است. همچنین در پارک‌ها به طور عمومی برای بچه‌های 12 – 10 ساله تا پیرمردهای 80 – 70 ساله امکانات ورزشی مهیاست.

بسکتبال، در ورزش تحت‌ سیطره‌ی فوتبال، به محلی برای «توسعه روابط بین‌المللی»، «همکاری بین ملت‌ها» و «تبادلات فرهنگی» تبدیل شده که محصولات عرضه شده در ان بی ای بخشی از آنهاست.

از مزایای ان بی ای می‌توان به عنوان ابزاری برای توسعه و شاهدی به نقش «دیپلماسی اسپانیا» در بالاترین سطح بسکتبال دنیا اشاره کرد.

بازی‌های المپیک 1992 بارسلونا، نقطه عطف سطح بین‌المللی توسعه ورزش اسپانیا بود. اسپانیایی‌ها در سال 2006 برای اولین بار در تاریخ بسكتبال مؤفق به فتح جام در رقابت‌های جهانی ژاپن شدند تا این مؤفقیت به عنوان بزرگترین رویداد ورزشی سال برای آنان ثبت شود.

میزبانی از مسابقات بسکتبال جام جهانی 2014، قدرت سازماندهی مطلوب تیم‌های برتر دنیا را به نمایش گذاشت و بخش عمده‌ای از مؤفقیت‌های ورزش اسپانیا مدیون زیرساخت‌های قوی در این کشور است.

 

❗️قسمت‌هایی از سایت فیبا، المپیک و مقاله اندرو بینر استخراج شد. همچنین ژوبین جلیلی داور مقیم اسپانیا و محمدحسن واحد گزارشگر بسکتبال تلویزیون (اروپا) به من (افشین رضاپور) کمک کردند. با احترام/ افشین رضاپور❗️

دیدگاهتان را بنویسید