منوچهر شهامت‌نژاد

منوچهر شهامت‌نژاد

منوچهر شهامت‌نژاد از چهره‌های بسکتبال اصفهان بوده که سال‌ها در این استان مربیگری کرده است.
وی در مدرسۀ ادب درس خواند و پس از تحصیل در دانشسرایعالی، دبیر ورزش شد. وی بسکتبال را در باشگاه تربیت و کانون جوانان در اصفهان آغاز کرد و سپس به عضویت تیم واحد در مسابقات باشگاههای تهران درآمد. این تیم بازیکنانی مثل مهدی مکری، محمد لطفی، فخرالدین حمزه‌علیپور و حسن نوربخش را در اختیار داشت. مدیر تیم واحد حشمت‌الله مهاجرانی بود. بعد از پایان رقابت‌ها، منوچهر شهامت‌نژاد به اصفهان برگشت و دو گزینه پیش روی داشت. معلمی در آموزش و پرورش یا تدریس در دانشگاه. وی با انتخاب آموزش و پرورش، دبیر ورزش دبیرستان‌های اصفهان شد و به تعلیم و تربیت جوانان در رشتۀ بسکتبال پرداخت. بعد از چند سال کار پایه‌ای از شروع کار شهامت‌نژاد بازیکنانی چون انصاری‌مهر، مجلسی، کوهیان، صادق‌زاده و … معرفی شدند.

منوچهر شهامت‌نژاد
تیم تربیت اوایل دهه 40 شهامت‌نژاد نفر اول ایستاده از چپ

شهامت‌نژاد از سال 1358 تا 1375، رئیس انجمن بسکتبال آموزشگاههای اصفهان بود. در سال 1360، رئیس هیئت بسکتبال اصفهان شد و تا سال 1384، این مسئولیت را برعهده داشت.
در آغاز دهۀ 60، بسکتبال اصفهان در مسابقات دسته دوم قهرمانی‌های کشور شرکت می‌کرد. در رقابت‌های بین‌المللی دهۀ فجر 1360، تیم اصفهان در بین 10 تیم داخلی و خارجی، دهم شد!
موفقیت در تیم‌های رده‌های سنی، دورنمای بسکتبال اصفهان را ترسیم کرد. با رشد تیم‌های پایه‌ای و پیشرفت بازیکنان، تیم شهرداری اصفهان در اواخر دهۀ 60 قهرمان ایران و نمایندۀ باشگاههای کشور در رقابت‌های جام باشگاههای آسیا شد.
دهۀ 70، اوج افتخارات منوچهر شهامت‌نژاد با تیم ذوب آهن اصفهان بود که او را به یکی از پرافتخارترین مربیان تاریخ بسکتبال ایران تبدیل کرد.
وی طی سال‌های 60 و 70، مربیگری در تیم ملی، تیم‌های جوانان و امید ایران را تجربه کرد.
حضور با ذوب آهن در ادوار متعدد جام باشگاههای آسیا از دیگر افتخارات شهامت‌نژاد بشمار می‌آید. منوچهر شهامت نژاد از سوی شاگردانش به «آقا»ی بسکتبال اصفهان معروف است.
ذوب آهن 9 دوره در لیگ ایران قهرمان شد که 7 دوره آن با منوچهر شهامت‌نژاد به دست آمد.

منوچهر شهامت‌نژاد
تیم بسکتبال امید ایران در مسابقه‌های بین‌المللی 80 – 1379 

مربیگری در تیم ملی بسکتبال از دیگر افتخارات شهامت‌نژاد در سال 1364 و مربیگری رده‌های سنی همچنین تیم ب ایران در ادوار مختلف در کارنامه این مربی اصفهانی است.

منبع کتاب «داستان یک قرن» افشین رضاپور و عکس‌ها از صفحه اجتماعی منوچهر شهامت‌نژاد

دیدگاهتان را بنویسید