ورود NBA به کیگالی / بسکتبال، زیر خط فقر

ورود NBA به کیگالی / بسکتبال، زیر خط فقر

رواندا در رده‌بندی فیبا در رتبه 91 است.  9 تیم مردان و 8 تیم زنان در لیگ ملی بازی می‌کنند. برخی بازیکنان حرفه‌ای هستند و برخی دیگر نیمه حرفه‌ای یا بازیکنانی که تمام وقت درگیر بسکتبال نیستند.

کیگالی یکی از 7 شهر آفریقایی است که قرار بود در سال 2020 میزبان لیگ NBA آفریقا باشد. در مسابقات جدید 12 تیم باشگاهی از سراسر آفریقا حضور خواهند داشت. در حالی که استادیوم تازه راه‌اندازی شده با گنجایش 10 هزار تماشاگر، بسیاری از افراد را به تماشای بازی جذب می‌کند، اما نیاز به توسعه بیشتر زیرساخت‌ها، عمدتاً زمین‌های بسکتبال در سراسر کشور وجود دارد. بیشتر زمین‌ها در مدارس است که غالباً امکان دسترسی برای افراد غیردانش‌آموز وجود ندارد.

تیم‌هایی از سنگال، مالی، مراکش، ماداگاسکار، تونس، مصر، الجزایر، موزامبیک، نیجریه، کامرون، آنگولا و رواندا در این لیگ حضور دارند.

رواندا در حال توسعه فرهنگ بسکتبال خود برای ورزشی است که هنوز هم از حمایت مالی محدود و نبود زیرساخت‌های مدرن برای تقویت آن در سراسر کشور رنج می‌برد.

قرار بود دوازده تیم آفریقایی در اولین لیگ بسکتبال آفریقا (BAL) با حمایت NBA  و فیبا شرکت کنند. این مسابقات باید از مارس 2020 آغاز می‌شد که به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا به تعویق افتاد.

استادیوم بزرگ Kigali Arena میزبان رقابت‌های انتخابی BAL بود که رواندا مقابل مادگاسکار به برتری رسید. پس از این اجرای موفقیت‌آمیز، بسکتبال در رواندا محبوبیت بیشتری پیدا کرد اما هنوز چالش‌هایی برای ارتقاء بازی در کشور وجود دارد.

ابتکارات مختلفی برای تقویت فرهنگ ورزش در سراسر کشور طراحی شده است.

یکی از استراتژی‌هایی که مسئولان برای تقویت بازی به آن اشاره کرده‌اند، «مشارکت در مسابقات و توسعۀ استعدادها با محوریت جوانان است». نیریشما، معاون ریاست جمهوری رواندا گفت:

«ما باید در هر تعداد مسابقات کشوری و بین‌المللی شرکت کنیم تا بتوانیم در معرض دید قرار بگیریم».

به گفتۀ این مقام رسمی، اردوهای جوانان، نقش مهمی در کشف و پرورش استعداد بازیکنان مشتاق ایفا خواهند کرد.
رواندا همچنین در برنامۀ جوانان NBA، برنامه جهانی بسکتبال جوانان برای دختران و پسران شرکت می‌کند، که مهارت‌های اساسی و ارزش‌های اصلی بازی را در سطح پایه آموزش می‌دهند. هدف این است که به رشد و بهبود تجربه بسکتبال برای بازیکنان و مربیان جوان کمک کند.

رواندا و مراکش در آفریقا لیگ‌های Jr NBA را ترتیب می‌دهند که به دنبال ترویج بسکتبال در بین جوانان هستند. این برنامه در سپتامبر 2019 در کالجی در کیگالی پایتخت رواندا آغاز شد.

ورود NBA به کیگالی / بسکتبال، زیر خط فقر

نیریشما گفت:
«اردوهای دیگری نیز برای جوانان وجود دارد. بعضی از آنها توسط فدراسیون و برخی دیگر توسط سازمان‌های مستقل اداره می‌شوند».

بر خلاف فوتبال که محبوب‌ترین بازی و دوچرخه سواری که در سال‌های اخیر به سرعت در حال رشد است، حمایت نکردن مالی از بسکتبال رواندا همچنان مانع توسعه است.

بانک کیگالی، بزرگترین بانک تجاری کشور، برای حمایت از بازی، یک قرارداد حمایت سه ساله با فدراسیون بسکتبال به ارزش 300،000،000 روف (317،000 دلار) امضا کرد. نیریشما گفت:
«این یک شروع است و امیدواریم بقیه هم وارد شوند».

بسکتبال در مدارس و زمین‌های معدودی در کیگالی، پایتخت و سایر مناطق شهری بازی می‌شود. به تازگی مسئولان،  جوانان را ترغیب كردند از تسهیلات بسكتبال، واقع در كنار استادیوم ملی فوتبال استفاده كنند. 60 درصد مردم رواندا زیر خط فقر زندگی می‌کنند اما هر روز بر علاقۀ جوانان در بسکتبال افزوده می‌شود.

«این میدان فقط تزیینی نیست که باید در کریسمس و سال نو از آنها بازدید کنید. اینجا برای میزبانی از بهترین بازیکنان بسکتبال رواندا و آفریقا ساخته شده است تا آنها بتوانند در اینجا تمرین کنند، بازی کنند و برنده شوند».

در همین حال، وزارت ورزش و فرهنگ به دنبال بنگاه اقتصادی برای مدیریت ورزشگاه در سطح جهانی است. براساس درخواست پیشنهادی منتشر شده در نوامبر 2019، اپراتور مدیریت بازاریابی، نگهداری و تأمین اعتبار برای میدان جدید Kigali را که در 20،000 متر مربع تقریبی است، مدیریت خواهد کرد.

 

منبع: Rwanda’s basketball culture is surging but development challenges remain

دیدگاهتان را بنویسید