برنامه شماره 14 رادیو بسکتبال ایران – المپیک (قسمت دوم)

برنامه شماره 14 رادیو بسکتبال ایران

برنامه شماره 14 رادیو بسکتبال ایران از سایت پخش میشه

امشب 24 بهمن ۱۳۹۹ – برنامۀ شمارۀ 14 از سایت خانه بسکتبال ایران

صدای ما فراتر از خانه ما

موضوع : المپیک (قسمت دوم)

 

رادیو بسکتبال

موضوع: المپیک (قسمت دوم)

با اجراى مهراد خورشیدى

در این برنامه مى شنوید؛
موضوع : المپیک

بسکتبال رویاى نسل ها
احسان امیرى

با لژیونرها
رضا طاهرى از آلمان

در حومه خاطرات

هندآف
محسن مظفرى افشار از کانادا

چند خط از رسانه ها
فریماه شیاسى

تایم اوت
محمدحسن واحد

جامپ‌بال

ژوبین جلیلی از اسپانیا

شات کلاک
پریسا یزدانى

ضمن تشکر از بازدید شما، خواهشمندیم به منظور ارائه خدمات بهتر و رسیدن به اهداف عالی سایت، تیم خانه بسکتبال ایران را یاری فرمایید.

هرگونه پیشنهاد و انتقاد سازنده خود را با ما در میان گذاشته تا با برطرف نمودن ایرادات و استفاده از پیشنهای ارزشمند شما در جهت ارائه خدمات بهتر به خانواده بزرگ بسکتبال بکوشیم.

بسکتبال رویای نسل‌ها

پژوهشی از افشین رضاپور

در المپیک 1936، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA)، بسکتبال را به صورت آزمایشی در فضای باز برگزار کردند.

از زمین‌های تنیس برای این رقابت‌ها استفاده شد که مشکلاتی برای تیم‌ها به خصوص در بازی پایانی به دلیل شرایط نامساعد هوا بین دو تیم آمریکا و کانادا، به دنبال داشت.

بازیکنان زیر بارش باران و موقعیت نامناسب زمین خاکی تنیس، نتوانستند دریبل کنند و بازی با حداقل امتیاز (8-19) با قهرمانی آمریکا به پایان رسید.

برای تماشای مسابقه صندلی هم وجود نداشت و صدها نفر ایستاده در باران بازی را تماشا کردند.

جیمز نای اسمیت مبدع بسکتبال در سال 1891، مهمان ویژۀ المپیک 1936 برلین بود و مدال‌های بازی‌ها را به سه تیم برتر قاره آمریکا در اولین حضور بسکتبال در المپیک، اهدا کرد. تیم مکزیک، سوم شد.

بعد از ورود رسمی المپیک به برلین همزمان با قدرت گرفتن حزب نازی با هیتلر، وی با ارسال دعوتنامه‌های جداگانه‌ به کشورهای مختلف از سران آنها برای حضور در بازی‌ها دعوت کرد. یکی از این دعوتنامه‌ها به ایران و برای رضاخان ارسال شد.

ایران تا پیش از المپیک 1936، در المپیک 1900، یک نماینده داشت. همزمان با این بازی‎‌ها در دوران قاجار، نمایشگاه بین‌‏المللی پاریس نیز برگزار شد و به همین دلیل مظفرالدین شاه قاجار در جریان بازی‏‌ها و به خاطر بازدید از این نمایشگاه رهسپار فرانسه شد.

این دومین دوره «المپیک نوین» بود که بنا به اصرار «بارون پی‌یر دو کوبرتن» – کسی که در بازگشایی المپیک نوین پیشگام بود – به میزبانی فرانسه برگزار شد.

نماینده‎ای از ایران در این بازی‎‌ها شرکت کرد و برای نخستین بار پرچم ایران در کنار دیگر شرکت کنندگان در المپیک به اهتزاز درآمد.

 

 

One thought on “برنامه شماره 14 رادیو بسکتبال ایران – المپیک (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید