برنامه شماره 8 رادیو بسکتبال ایران – استعداد داشتن

برنامه 8 رادیو بسکتبال

برنامه شماره 8 رادیو بسکتبال ایران از سایت پخش میشه

امشب 12 دی 1399 – برنامۀ شمارۀ 8 از سایت خانه بسکتبال ایران

صدای ما فراتر از خانه ما

موضوع : استعداد داشتن

 

رادیو بسکتبال
اجرا: مهرادخورشیدی

با موضوع استعداد داشتن، به همراه صحبت‌هایی از معصومه اسماعیل‌زاده ملی‌ پوش دختران و سامان ویسی بازیکن سابق تیم ملی بسکتبال.

رپ در بسکتبال با صدای محمد سراوانی

با لژیونرها
رضا طاهری
بهنام یخچالی این هفته در بوندسلیگای آلمان چه می‌کند؟
از حامد حدادی چه خبر؟

فریماه شیاسی چند خط از رسانه‌ها می‌خواند.

بسکتبال؛ رویای نسل‌ها
احسانامیری

تایم اوت
از محمدحسن واحد و اخباری از فیبا و NBA

شات کلاک این هفته را با محوریت بسکتبال بانوان و با صدای پریسا یزدانی می‌شنوید.

جامپ بال با ژوبین جلیلی و خاطرۀ کشف استعدادش در داوری بسکتبال.

بسکتبال، رویای نسل‌ها

پژوهشی از افشین رضاپور

دوشنبه 14 اسفند 1329، تیم ملی بسکتبال در اولین بازی خود در نخستین دوره از بازی‌های آسیایی دهلی‌نو به میدان رفت. حریف ایران، تیم ژاپن بود.
ابوالفضل صُلبی دربارۀ اولین بازی ایران با یادآوری خصلت ذاتی ژاپنی‌ها می‌گوید:

«خیلی سرعت‌شون از ما بهتر بود اما زیاد از ما سر نبودن. دو سه تا اشتباه کردیم آخر بازی، نتیجه رو دادیم و اِلا بِبر ما نبودن».

ژاپن، در سال 1936، در حدود 10 سال جلوتر از بسکتبال ایران عضو فدراسیون جهانی بسکتبال، فیبا شد. آنها در بازی‌های خاور دور حضور داشتند که فیلیپین، قدرت مطلق بسکتبال در این بازی‌ها بود.

تصویری از بازی ژاپن و چین در سال 1923، نشان می‌دهد که بسکتبال ژاپن، 25 سال قبل‌ از اینکه ما در المپیک بازی کنیم یعنی در سال 1302 خورشیدی، در بازی‌های شرق آسیا حضور داشت.

صلبی می‌گفت «ما تکنیک‌های لندن رو یاد گرفتیم و در دهلی‌نو پیاده کردیم. یاد گرفتیم از بازیکنان دفاع کنیم و کار با توپ‌مان هم بهتر شده بود».

ژاپنی‌ها در المپیک 1936 برلین شرکت کرده بودند. بازی ایران – ژاپن، جدال دو تیم آسیایی بود که تا آن زمان هر کدام یک بار بسکتبال در المپیک را تجربه کرده بودند.
از عمو صلبی می‌پرسم بازیکنان چطور انتخاب می‌شدند؟

گفت: «سرودی بازی‌ها رو می‌دید و به بازیکنان می‌گفت بیان تمرین. بعد از المپیک دنبال بازیکن قد بلند می‌گشت. کمال مشحون بلند قد بود. بعد نیگاه می‌کرد کی قلدرتر بازی می‌کنه همونو انتخاب می‌کرد».

– خودش ارنج می‌کرد؟

: «آره. یه بار تو تیم دوچرخه‌سواران بهش گفتم حسین‌آقا امروز خیلی آماده‌ام.

قبل از بازی اسم منو نخوند. بازی رو بردیم اما به من بازی نداد. بعدش گفت اگه می‌باختیم تقصیر صلبی بود. گفتم چرا حسین‌آقا؟ برگشت گفت دیگه توی کاری که مربوط به تو نیست دخالت نکن».

تیم ملی با امتيازاتي كه ژاپنی‌ها در سه دقيقه پاياني به دست آوردند، 34 به 40 باخت.

«فرداش با هند بازی کردیم. آقا تماشاچی آورده بودند ما رو ببرند. ما هم روز اول فیلیپین رو دیدیم بعد خودمونو دیدیم گفتیم بچه‌ها باید بریم هند رو ببریم و اِلا مدال بی مدال. صدای تماشاگران گوش‌خراش بود اما اینجا دیگه فنون بازی در المپیک به دادمون رسید. خیلی خوب بازی کردیم و بردیمشون».

برد 63 به 52 ایران مقابل هند، روحیۀ بازیکنان را بهتر کرده بود و آنها را روانۀ سخت‌ترین بازی، مقابل فیلپین کرد. با شکست 65 به 41 ایران مقابل قطب بسکتبال آسیا و پیروزی 84  به 38 مقابل برمه، بازی‌های ایران با کسب مدال برنز بازی‌های آسیایی دهلی‌نو به پایان رسید.

ایران و ژاپن تیم‌هایی بودند که هر کدام با 24 امتیاز اختلاف به فیلیپین باختند.

فیلیپین اول شد، ژاپن دوم و ایران سوم. هند و برمه چهارم و پنجم.

 ضمن تشکر از بازدید شما، خواهشمندیم به منظور ارائه خدمات بهتر و رسیدن به اهداف عالی سایت، تیم خانه بسکتبال ایران را یاری فرمایید.

هرگونه پیشنهاد و انتقاد سازنده خود را با ما در میان گذاشته تا با برطرف نمودن ایرادات و استفاده از پیشنهای ارزشمند شما در جهت ارائه خدمات بهتر به خانواده بزرگ بسکتبال بکوشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید