کاپ آسیا دوباره بازگشت / آیا پنجره‌ها به بسکتبال آسیا کمک می‌کند؟

کاپ آسیا

بسکتبال کاپ آسیا ضعيف‌ترين سطح مسابقات را به نسبت بقيه قاره‌ها دارد.

پنجره‌هاى کاپ آسیا يا جام جهانى كه از سال ٢٠١٧ باز شده، فرصت‌هايى براى آسيايى‌ها برای شیوه‌های آموزشی، سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی است اما نتايج روز اول نشان داد اتفاقى نيفتاده است.

لبنان به راحتى از روى هند رد شد و فيليپين با تركيب دگرگون شده و جوان با اختلاف تايلند را شكست داد.

ديدار متوسط‌هاى رو به پايين هم به سود بحرين در مقابل عراق به پايان رسيد.

این وضعيت دائمى بسكتبال آسياست هر چند رسانه‌های فيبا با القاب و عناوين به تيم‌ها و بازيكنان، سعی دارند بازی‌هاى سرد و نتايج قابل پيش بينى را يك كمى گرم كنند اما تلاش آنها از رویکرد رسانه‌ای به بازی‌ها جلوتر نمی‌رود.

تیم‌های بدون شکست

دیروز پیش از شروع بازی‌های روز اول فیبا نوشت:

ما کاملاً مطمئن هستیم که همه هیجان‌ زده هستند و برای بازی‌ها ثانیه شماری می‌کنند، اما بیایید نفس عمیقی بکشیم و آنچه را که ما برای دیدن آن هیجان زده‌ایم، سریع مرور کنیم.

مقدمۀ یک قسمت اصلی از این هیجان در هر مسابقه، دیدن چهره‌های جدید هستند. چهره‌هایی که برای نخستین بار در کاپ آسیا به میدان می‌روند. این یکی از بالاترین افتخارات برای یک ورزشکار است که از کشور خود در سطح بین‌المللی بازی کند یا نمایندۀ کشورش باشد.

برخی چهره‌ها در مسابقات جوانان در تیم‌های کشورهای خود بازی کرده‌اند. برخی دیگر مثل لستر پروسپ (اندونزی)، هرگز در تیم ملی بازی نکرده‌اند. برای برخی، این دقیقاً اولین بازی تیم ملی نیست، اما اولین بار است که شاهد بازی آنها در یک رویداد فیبا آسیا مانند آرون گرامی‌پور هستیم.

بسیاری از بازیکنان در مسابقات قبلی از جمله پنجره‌ها تأثیرگذار بودند.

در بازی‌های دیروز و امروز تیم‌های فیلیپین، لبنان و ایران سه تیم بدون شکست هستند. ایران، نایب قهرمان کاپ آسیا 2017، در پنجرۀ اول به حریفان خود رحم نکرد و آنها را با میانگین 44.5 امتیاز در هر مسابقه شکست داده است.

ایران یکی از بهترین تیم‌های دفاعی مقدماتی کاپ آسیاست که حریفان خود را در هر بازی فقط به 50.0 امتیاز می‌رسانند. رکورد بدون شکست ایران مقابل عربستان (28 نوامبر) و سوریه (30 نوامبر) به آزمایش گذاشته می‌شود.

کاپ آسیا

ایران در مسیر آسان

تعریف‌های فیبا از تیم ملی بسکتبال ایران در شرایطی است که سوریه و قطر در پنجرۀ اول، از شکل و قاعدۀ تیمی در بازی‌ها خارج بودند و معیار درستی برای ارزیابی بسکتبال ایران نبودند.

بسکتبال ایران، نمایندۀ آسیا در المپیک 2021 است و اعتبار چندین سالۀ بسکتبال ایران به نسبت این رقبا سبب می‌شود تا در میدان‌های بزرگتر و با تیم‌های بزرگتر آسیا و اقیانوسیه نظیر چین و استرالیا سنجیده شود. از طرفی، ایران نایب قهرمانی کاپ آسیا 2017 است.

بسکتبال ایران ظرفیت‌هایش را در جام جهانی 2019 به نمایش گذاشت که با اشتباه‌های کادرفنی در دو دیدار با پورتوریکو و تونس به هدر رفت و معلوم نیست پس از المپیک و کاپ آسیا 2021، چه زمانی بتوانیم با چنین تیمی که محصول فرایند 15 – 12 ساله است از اعتبار بسکتبال ایران دفاع کنیم.

تیم ملی بسکتبال در ادامۀ مسیر آسان پنجره‌های انتخابی کاپ آسیا در دوحه قطر، امروز و از ساعت 16 و 30 دقیقه عربستان را پیش رو دارد.

حریف امروز ایران با 27 سال سن، یک سال از تیم ملی کشورمان جوان‌تر است. تیم ملی بدون حامد حدادی 35 ساله و صمد نیکخواه بهرامی 37 ساله با میانگین سنی 28 سال در بازی‌های پنجره دوم حضور دارد.

تیم ملی سوریه، حریف روز دوشنبه نیز با میانگین سنی 30 سال، از مسن‌ترین تیم‌های بسکتبال آسیاست.

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید