شاخص قدرت بسکتبال یا BPI چیست؟

شاخص قدرت بسکتبال یا BPI چیست؟

شاخص قدرت بسکتبال یا BPI (مخفف Basketball Power Index) ای‌اس‌پی‌ان (ESPN)، شاخصی است که هدف آن اندازه گیری و پیش بینی کیفیت یک تیم است. این شاخص از تجزیه و تحلیل های آماری پیشرفته برای اندازه گیری سطح دفاع و حمله‌ی هر تیم، در مقایسه با یک تیم متوسط استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، تیمی که دارای نمره‌ی حمله‌ی (offensive rating) سه (۳) و نمره‌ی دفاعی (defensive rating) منفی یک (۱-) است، شاخص قدرت بسکتبال برابر ۲ خواهد داشت. وقتی می‌گوییم نمره‌ی دفاعی تیمی ۳ است، بدین معناست که پیش بینی می‌شود این تیم در برابر تیمی با دفاع متوسط، در هر ۱۰۰ مالکیت توپ ۳ امتیاز بیشتر از تیمی با حمله‌ی متوسط به دست آورد. همچنین پیش بینی می‌شود تیمی با نمره‌ی دفاعی ۱- نیز در در هر ۱۰۰ مالکیت توپ، ۱ امتیاز بیشتر از یک تیم با دفاع متوسط، به تیمی با حمله‌ی متوسط واگذار می‌کند.

شاخص قدرت بسکتبال ۲ برای یک تیم نیز بدین معناست که پیش بینی می‌شود این تیم در مقابل یک تیم متوسط، با اختلاف ۲ امتیاز پیروز شود.

داده‌ی خام اصلی که برای تعیین BPI استفاده می‌شود، امتیازات ثبت شده توسط هر دو تیم در هر بازی است. البته امتیازات تنها عامل تعیین کننده‌ی BPI نیستند بلکه تاثیر آنها در تعیین BPI بر اساس فاکتورها و عوامل گوناگون تنظیم شده است. این عوامل عبارتند از:

مسلما بین شکست دادن گلدن استیت واریرز و فیلادلفیا سونی سیکسرز تفاوت وجود دارد. یکی از عوامل موثر در تعیین BPI، قدرت تیم حریف است بنابراین در ارزیابی توانایی یک تیم و تعیین BPI، شکست دادن گلدن استیت با شکست دادن فیلادلفیا، تاثیر یکسانی ندارد.

  • سرعت:

BPI از نتیجه‌ی نهایی یک بازی به عنوان نقطه‌ی شروع استفاده می‌کند اما سپس نتیجه‌ی نهایی را بر اساس تعداد مالکیت های توپ، تنظیم و منطبق می‌کند. تیمی که از ۸۰ مالکیت توپ، ۱۰۰ امتیاز به دست می‌آورد از تیمی که از هر ۱۰۰ مالکیت توپ ۱۰۰ امتیاز کسب می‌کند (در مقابل همان حریف)، در حمله بسیار کارآمدتر است. BPI نتیجه‌ی نهایی هر بازی را بر اساس سرعت همان بازی منطبق می‌کند، بنابراین نتایج تا حد منصفانه ای قابل مقایسه هستند.

  • مکان انجام بازی:

مزیت میزبانی در تعیین BPI تاثیر گذار است.

  • مسافت طی شده در طول سفر:

همان گونه که مزیت میزبانی در تعیین BPI تاثیر گذار است، مسافتی که تیم میهمان برای رسیدن به خانه‌ی حریف طی می‌کند، نیز در تعیین این شاخص موثر است.

  • میزان استراحت:

زمان استراحت بین بازی های قبلی دو تیم، هنگامی که برابر هم قرار می گیرند، متفاوت است. شکست دادن تیمی که در دو روز متوالی، دو بازی انجام می دهد، به اندازه‌ی شکست دادن تیمی که ۳ یا ۴ روز برای ریکاوری از آخرین بازی اش فرصت داشته است، تاثیرگذار نیست، بنابراین میزبان استراحت تیم ها در تعیین BPI موثر است.

  • انتظارات پیش از شروع فصل:

تیم ها اغلب عملکردی که از آنها انتظار می‌رود را به نمایش می گذارند، بنابراین برای جلوگیری از تاثیرگذاری فراز و نشیب های معمول که تیم ها در طول فصل با آنها مواجه می شوند، انتظارات و پیش بینی‌های پیش از شروع فصل در تعیین BPI موثر است. این انتظارات بر اساس پیش بینی مجموع پیروزی های یک تیم توسط وگاس و عملکرد سال قبل تیم، در BPI اعمال می‌شود.

در کنار BPI، می توان از سایر فاکتورهایی که در بالا ذکر شد (مکان، مسافت، استراحت و …) برای محاسبه‌ی میانگین امتیاز یک تیم و احتمال پیروزی اش در هر بازی استفاده کرد. احتمال پیروزی هر تیم در هر یک از بازی های باقی مانده‌ی فصل، باعث می شود در طول فصل ۱۰۰۰۰ بار محاسبه انجام شود. با استفاده از این شبیه سازی ها، شانس هر تیم برای رسیدن به پلی آف، بالا رفتن از مراحل مختلف پلی آف، جایگاه در یارکشی NBA و … قابل محاسبه است.

استفاده از همه‌ی این داده ها به عنوان ورودی، BPI را به یکی از دقیق ترین مدل های پیش بینی بدل کرده است. پیش بینی هایی بازی های NBA که با استفاده از این شاخص انجام شده، در ۷۲ درصد موارد درست بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید