بسکتبال خوزستان در گفت و گو با بانوان بسکتبالیست / خرسان: امسال پدیده‌ زیاد داشتیم

بسکتبال خوزستان در گفت و گو با بانوان بسکتبالیست / خرسان: امسال پدیده‌ زیاد داشتیم

بسکتبال بانوان خوزستان در تلاش برای ورود به بالاترین سطح بسکتبال ایران است. در مسابقه‌های سوپرلیگ باشگاههای استان که به تازگی پایان یافت، استعدادهای این استان توانمندی بسکتبال بانوان را به نمایش گذاشتند با وجود این، کمبود منابع مالی و حمایت نکردن بانوان توسط مراکز صنعتی استان مهمترین مشکل برای ورود به سطح بازی‌های باشگاههای برتر ایران است. هر چند تیم نفت آبادان سال‌هاست در این عرصه حضور دارد اما غالب نیروهای آن را بازیکنان سایر استان‌ها تشکیل می‌دهند.

در خصوص بسکتبال خوزستان و بازی‌های باشگاههای استان که به تازگی با قهرمانی تیم پیشتازان به پایان رسید با دو تن از مربیان و بازیکنان این تیم گفت و گو کردیم.

بسکتبال خوزستان در گفت و گو با بانوان بسکتبالیست / خرسان: امسال پدیده‌ زیاد داشتیمابتسام خرسان بازیکن و مربی خوزستانی است که تیم پیشتازان را هدایت می‌کند. او می‌گوید 34 ساله و متولد اهواز است و از 10 سالگی بسکتبال بازی می‌کند. در 20 سالگی مربیگری و داوری بسکتبال را شروع کرد و درحال حاضر همزمان با بازی کردن در لیگ کشور واستان درحیطه مربیگری فعالیت داشته و دارای کارت مربیگری درجه یک فدراسیون بسکتبال است.

خرسان در تیم‌های رده‌های پایه (نونهالان، نوجوانان)، منتخب استان، تیم‌های دانشگاهی (پیام نور، چمران و آزاد)  و باشگاهی (نظام مهندسی، پیشتازان، ساتیار، نفت اهواز…)، همچنین در تیم‌های نفت آبادان، نفت مسجدسلیمان، سپنتا تهران، باژوند بوشهر، شهرداری سنندج و … مربیگری و بازی کرده است.

او درباره سطح رقابت‌های امسال بسکتبال بانوان خوزستان گفت:
«بازی‌ها بین 4 تیم نیمه‌نهایی بهتر شد. تعدادی از تیم‌ها فقط برای حضور در لیگ و کسب تجربه توسط بازیکنان حضور داشتند. از طرفی وقفه‌هایی که در بازی‌ها افتاد، تا حدی خسته‌کننده بود».

خرسان از مبینا بریهی و زهرا بریهی دو خواهر در رده سنی نونهالان و نوجوانان و نازنین ایزدپناه در رده امید تیم پیشتازان به عنوان پدیده‌های بسکتبال استان نام برد. همچنین در تیم‌های دیگر از بازی ملیسا موسائی و مانیا نگراوی تعریف کرد. آتنا ابیسی در نوجوانان و پریناز فخری و آیناز رامهرمزی در جوانان نیز جزو بهترین‌ها بودند.

 

وی گفت:
« در شروع قرعه‌کشی 14 تیم داشتیم اما نداشتن اسپانسر باعث انصراف برخی تیم‌ها شد». خرسان رئیس انجمن بسکتبال دانشگاه پیام نور خوزستان و اهواز است و در سال‌های قبل مسئولیت کمیته 3×3 خوزستان را برعهده داشت.

به گفته خرسان تیم پیشتازان سال‌هاست که در آموزش رده پایه فعالیت می‌کند و چهره‌های مستعدی را به تیم‌های منتخب معرفی کرده است.
«ما چند سالی می‌شود که در لیگ‌های ایران شرکت می‌کنیم اما به دلیل نداشتن اسپانسر مجبوریم رقابت‌ها را ترک کنیم».

ابتسام خرسان بازیکن – مربی تیم پیشتازان در کنار خود سیده زهرا بزاز و رویا باباپور را به عنوان مربیان پیشتازان اهواز دارد که در این مسیر به او کمک می‌کنند.

بسکتبال خوزستان در گفت و گو با بانوان بسکتبالیست / خرسان: امسال پدیده‌ زیاد داشتیم

ظرفیت بالاتر از 10 تیم

بزاز سابقه‌ای 14 ساله در بسکتبال دارد. علاوه بر تیم‌های پایه استان؛ عضویت در تیم‌های نظام مهندسی خوزستان، سپنتای تهران، نفت اهواز، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و دانشگاه علمی کاربردی در کارنامه اوست و با تجربه 9 ساله خود در مربیگری برای تیم پیشتازان بازیکن – مربی است.
بزاز می‌گوید:
«تیم پیشتازان از سال ۹۵ فعالیت خودش را به صورت رسمی آغاز کرد و از همان ابتدا در مسابقات ایران و استان خوش درخشید. بازیکنان حدود ۵ سال است که در کنار هم‌ کار‌ می‌کنند و همین موضوع باعث شده هماهنگی خیلی خوبی داشته باشند. امسال سعی کردیم در کنار بازیکنان بزرگسال، از بازیکنان رده‌های نونهالان و نوجوانان‌ استفاده کنیم.

مربی تیم پیشتازان ادامه داد:
«باتوجه به وقفه دو ساله مسابقات به دلیل کرونا سطح مسابقات نسبتاً خوب بود و استعدادهای زیادی کشف شدند که این موضوع نویدبخش مسابقات جذابتر در دوره‌های آینده است».
بسکتبال خوزستان در گفت و گو با بانوان بسکتبالیست / خرسان: امسال پدیده‌ زیاد داشتیمبانوان بسکتبالیست خوزستانی خواستار توجه بیشتر هیئت استان، حامیان مالی و رسانه‌ها برای پوشش بسکتبال بانوان استان هستند تا بسکتبال از این طریق جهش بیشتری داشته باشد.

آنگونه که بزاز می‌گوید بسکتبال خوزستان معدن استعداد است و با برنامه‌ریزی و حمایت، ظرفیت بالای 10 تیم دارد.
بانوان بسکتبالیست خوزستانی این روزها دغدغه فعالیت‌ در فصل جدید دارند زیرا برای حمایت از تیم‌های خود باید به مراکز متعدد سر بزنند شاید اسپانسری پیدا شود و تیم آنان را برای مسابقات سطح ایران و خوزستان تحت پوشش بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید