آموزش پاس دادن در بسکتبال

آموزش پاس دادن در بسکتبال

به گزارش سایت خانه بسکتبال ایران؛ اگر می‌خواهید در بسکتبال، برتر باشید به این نصیحت توجه کنید: یاد بگیرید چگونه پاس بدهید. پاس یک سلاح تهاجمی قدرتمند در بسکتبال است زیرا خوب پاس دادن می‌تواند فرصت‌های کسب امتیاز خلق کند و با تحت فشار قرار دادن دفاع حریف، آن را بر هم بریزد.

به همین دلیل است که مربیان همیشه یک جا در زمین برای یک پاسور فوق العاده در نظر می‌گیرند. به همین دلیل بسیار مهم است که شما با انواع پاس بسکتبال آشنا شوید.

اصول پاس دادن

با تمرین زیاد این اصول، طوری که گویی به صورت ذاتی آنها را داشته‌اید می‌توانید ستون پاس منجر به گل در برگه آمار بازی‌تان را منفجر کنید.

آموزش پاس دادن در بسکتبال

داشتن یک هدف کلی

پاس دادن نسخه بسکتبالی کار زیاد نیست. فقط به این خاطر که به دیگران القا کنید شما نیز کاری انجام می‌دهید پاس ندهید. در عوض مطمئن شوید هر پاسی که می‌دهید هدفی دارد. اگر پاس‌های شما باعث افزایش فرصت‌های گلزنی تیمتان نشود ممکن است اصلا ارزشمند نباشد.

با یک هدف خاص پاس دهید

انداختن یک توپ بسکتبال به تکنیک و استعداد زیادی نیاز ندارد. اما پاس دادن نوع هنرمندانه پرتاب توپ است. اگر سطحی به قضیه نگاه کنید ممکن است انداختن توپ و پاس دادن مشابه به نظر برسند اما تفاوت‌های متمایز کننده‌ای بین این دو وجود دارد.

انداختن معمولی توپ به هدف خاصی نیاز ندارد. اما پاس دادن همیشه با یک هدف مشخص در ذهن انجام می‌شود. هدف رساندن توپ به نقطه خاصی از بدن دریافت کننده پاس است. انجام این کار به طور قابل توجهی باعث بهبود دقت شما می‌شود.

نکته مهم:گرفتن پاس

آموزش پاس دادن در بسکتبال

در بسیاری از موارد بازیکنان فقط می‌خواهند از دیگران پاس بگیرند، اما اگر یک توپ دریافت نشود چیزی بیشتر از یک ترن‌اور (از دست دادن توپ) نیست. در هنگام دریافت یک پاس نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

-وقتی توپ به سمت شما می‌آید شما نیز به سمتش گام بردارید.

-از دستان خود استفاده کنید تا به پاس دهنده نشان دهید که خالی هستید و خود را به عنوان یک هدف قابل مشاهده به او نشان دهید.

-پس از به دست آوردن توپ از آن محافظت کنید.

پاس را به کسی تحمیل نکنید

اگر یک بازیکن آزاد نیست توپ را به او پاس ندهید. انتقال توپ به یک فضای شلوغ معمولا ایده خوبی نیست.

گام برداشتن در زمان پاس دادن

در زمان پاس دادن شما سعی می‌کنید مقدار زمانی را که طول می‌کشد تا توپ از نقطه A (شما) به نقطه B (گیرنده) برسد را به حداقل برسانید به طوری که دفاع حریف فرصت کمی برای قطع کردن پاس شما داشته باشد.

پس به یاد داشته باشید هنگامی که توپ را به سمت هدف خود پرتاب می‌کنید به سمت آن قدم بردارید تا زمان رسیدن توپ به هدف کوتاه‌تر شود.

دادن پاس‌های قابل دریافت

پاسی که دریافتی در پی نداشته باشد مساوی است با ترن اور؛ به همین دلیل است که شما به عنوان پاس دهنده باید بهترین پاس ممکن را بدهید تا دریافت کننده پاس، دریافت راحتی داشته باشد. این مورد می‌تواند به عوامل مختلفی در یک وضعیت بستگی داشته باشد.

در اینجا به چند نکته که برای دادن یک پاس قابل دریافت باید در نظر گرفته شوند اشاره می‌کنیم:

-مقدار نیروی اعمال شده: این مهم است که سرعت پاس خود را با توجه به وضعیتی که در آن هستید تنظیم کنید. تحویل دادن توپ طوری که کمی با انرژی انجام شود شانس قطع شدن پاس توسط حریف را کم می‌کند اما در عین حال دریافت آن را سخت‌تر می‌کند.

-موقعیت دفاع حریف: در حالت ایده آل هر پاسی که شما می‌دهید باید به آسانی در دسترس هدف شما (گیرنده توپ) باشد و از دسترس دفاع دور باشد. ممکن است این به این معنی باشد که توپ را به سمت خاصی از بدن گیرنده پرتاب کنید یا اینکه حتی توپ را به آهستگی از بالای سر دفاع پاس دهید.

پاس‌های پایه بسکتبال

پاس قفسه سینه (Chest Pass)

آموزش پاس دادن در بسکتبال

پاس قفسه سینه سریع‌ترین و دقیق‌ترین راه برای پاس دادن است. یک پاس قفسه سینه دو دست در حالت ایده آل از بالای قفسه سینه پرتاب می‌شود و گیرنده نیز از بالای قفسه سینه خود ان را دریافت می‌کند.

برای اجرای این نوع پاس توپ را از طرفین بگیرید (شست‌ها باید پشت توپ قرار گیرند)، در حالی که آرنج‌های خود را به طرفین باز کرده‌اید. توپ را تا ارتفاع قفسه سینه خود بالا ببرید و برای رها کردن توپ بازوهایتان را به سرعت باز کنید و آن را به سمت هدف پرتاب کنید.

پاس جهشی پایه (Basic Bounce Pass)

آموزش پاس دادن در بسکتبال

برای اجرای پاس جهشی پایه به حرکتی همانند پاس قفسه سینه نیاز است. پاس جهشی پایه پاس دو دستی است که از بالای قفسه سینه داده می‌شود. تفاوت این دو پاس این است که پاس جهشی پایه قبل از رسیدن به مقصد به زمین اصابت می‌کند.

برای انجام یک پاس جهشی پایه همانند حالت قبلی در حالی که آرنج‌های خود را به طرفین باز کرده‌اید، توپ را از طرفین بگیرید (شست‌ها باید پشت توپ قرار گیرند).

توپ را تا بالای قفسه سینه خود بالا ببرید. هدف شما نقطه‌ای روی زمین بین شما و گیرنده توپ است.برای پرتاب کردن توپ بازوهایتان را به سرعت باز کنید.

نکته مهم: اصابت به زمین

“یک قاعده کلی برای پرتاب های جهشی وجود دارد.برای انجام این پرتاب ها نقطه ای از زمین را هدف قرار دهید که فاصله آن با شما سه چهارم فاصله تان با گیرنده توپ باشد.”

پاس بالای سر (Overhead Pass)

 

اگر شما می‌خواهید پاس‌تان فاصله طولانی از زمین را در یک زمان کوتاه طی کند، از پاس بالای سر استفاده کنید. همانند پرتاب اوت در بازی فوتبال، این پاس نیز باید از بالای سر رها شود. این پاس اغلب به عنوان یک پاس خروجی استفاده می‌شود.

برای اجرای پاس بالای سر، ابتدا دسهای‌تان را در طرفین توپ قرار دهید. بعد از گرفتن توپ آن را مستقیما به بالای پیشانی خود ببرید (آرنج‌ها باید خم شوند). در این وضعیت دستهای‌تان را به سمت جلو باز کنید و تپ را به سمت هدف پرتاب کنید.

پاس بیسبالی

آموزش پاس دادن در بسکتبال

پاس بیسبالی یک پاس یک دست است که از همان حرکت پرتاب بیسبال الهام گرفته شده است. در حالی که این تکنیک می‌تواند برای پاس‌های طولانی مفید باشد، اما دقت آن از پاس‌های پایه کمتر است و به همین دلیل بهتر است در مصرف آن خساست به خرج دهید.

یک ماشین پاس‌دهی باشید

بسکتبال در درجه اول یک ورزش تیمی است. ممکن است شما بهترین بازیکن جهان باشید، اما اگر توپ را پاس ندهید، شانس برنده شدن تیم‌تان ناچیز است. حتی سوپراستارهای این ورزش نیز به این حقیقت معتقدند.

مایکل جردن تا زمانی که بخشی از تمرکز خود را به توزیع توپ بین هم‌تیمی‌هایش معطوف نکرد، نتوانست اولین قهرمانی خود را به دست آورد.
پس این راهنمای قدم به قدم را دنبال کنید و هنر پاس دادن خود را ارتقا دهید.

One thought on “آموزش پاس دادن در بسکتبال

  1. مژده میگوید:

    برای آموزش بسکتبال و برخی تکنیک ها من به سایت های مختلفی مراجعه کردم
    اما سایت شما و برخی مطالب از سایت آسان اسپرت واقعا کامل بود و ممنونم ازشما

دیدگاهتان را بنویسید