جمهوری چک، نخستین حریف ایران در المپیک

جمهوری چک، نخستین حریف ایران در المپیک

سایت خانه بسکتبال ایران؛ جمهوری چک در جام جهانی 2019 بازی‌های پرفرازونشیبی داشت. در انتخابی المپیک 8 تیر امسال نیز روند رو به ثباتی نداشت اما بازیکنان باتجربه این تیم هر لحظه قادر به تغییر وضعیت بازی به نفع خود هستند.

این تیم قدرت پرتاب‌های سه امتیازی دارد. بازی‌های انتخابی 20 روز پیش را با 40 درصد پرتاب‌های سه امتیازی ترک کرد.

تزلزل بازی‌های چک در مقابل حریفانی مثل اروگوئه نشان می‌دهد حریفی نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک است اما با بازی یکدست و منسجم بچه‌های تیم ملی دست یافتنی است.

بازی در زیر سبدها

نقطه عطف بازی ایران و چک در مرکز زمین است. جان وسلی 31 ساله بازیکن فنرباغجه ترکیه و حامد حدادی 36 ساله سنتر تیم ملی. در بازی‌هایی که حدادی را نداشتیم قدرت ریباند خودمان را از دست داده بودیم.

جمهوری چک، نخستین حریف ایران در المپیک

آیا در مقابل یکی از بلندترین تیم‌های المپیک می‌توانیم به خوبی ریباند کنیم؟

نکته بعدی در پوینت گارد است. با توجه به تغییراتی که در بازی‌های تدارکاتی تیم ملی شاهد بودیم باید از ابتدا روی بازی ساتورانسکی پوینت گارد شیکاگو بولز تمرکز کرد. به نظر می‌رسد بازیکنی مثل بهنام یخچالی در صورت مهار ساتورانسکی از قدرت بازی تهاجمی بهنام کم کند.

همچنین در بازی‌های تدارکاتی، بازی گرفتن همزمان از صمد نیکخواه‌بهرامی و محمد جمشیدی نتیجه خاصی به همراه نداشت و می‌توان شیوه‌های دیگری در نحوه بازی گرفتن از بازیکنان تیم ملی را امتحان کرد.

در سال 1993 تیم چک با پرچم واحد در مسابقات شرکت کرد.

پس از چندین تلاش ناموفق برای مقدماتی یوروبسکت، در 1993، 1995 و 1997، جمهوری چک سرانجام برای اولین بار پس از استقلال در یوروبسکت 1999 به مسابقات نهایی راه یافت.

بسکتبال جمهوری چک در سال‌های 2000 به توفیق چندانی دست نیافت.

از سال 2012 نسل کنونی بسکتبال چک به هم می‌رسند از جمله سنتری بزرگ به نام #جان_وسلی. سپس #توماس_ساتورانسکی که نقش کاپیتانی را برعهده می‌گیرد.
نتایج تیم در یوروبسکت 2017 ناامیدکننده بود.

در طول پنجره‌های فیبااروپا برای جام جهانی 2019، جمهوری چک رکورد 8 برد و 4 باخت را جمع کرد تا اولین سفر خود به جام جهانی را تثبیت کند.

سرانجام پس از کش و قوس فراوان در جام جهانی تیم چک در رتبه ششم می‌ایستد که برای یاران ساتورانسکی عنوان قابل توجه‌ای است.

در روز 8 تیر تیم‌های چک، یونان، کانادا، ترکیه، چین و اروگوئه در بازی‌های انتخابی المپیک به میدان رفتند.

جمهوری چک بازی نخست با به ترکیه باخت و در دیدار با اروگوئه 80 بر 79 به زحمت به پیروزی رسید.

پیروزی بر کانادای میزبان دوباره چک را در ادامه بازی‌ها احیا کرد. آنان یونان را هم شکست دادند تا برای نخستین بار در تاریخ بسکتبال روانه‌ی المپیک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید