پری نقی‌پور

پری نقی‌پور

پری نقی‌پور از ملی‌پوشان دهۀ 50 بسکتبال ایران بعد از طی یک دورۀ بيمارى 17 فروردین 1400 در لس‌آنجلس درگذشت.

بانو نقی‌پور اصالتاً اهوازی بود اما دوران جوانی در تیم آزمایش تهران بازی می‌کرد. همزمان با قهرمانی‌های تیم آزمایش درسال‌های 50 در باشگاههای تهران، بانو نقی‌پور یکی از بسکتبالیست‌های مؤثر این تیم بود که به تیم ملی بسکتبال دعوت شد. همراه تیم ملی به سفرهای تدارکاتی رفت و عضو تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های زنان آسیا و بازی‌های آسیایی 1974 تهران بود.

بانو نقی‌پور دوران دانشجویی را با تحصیل در تربیت معلم سپری کرد و از بازیکنان شاخص علی‌اکبر لطفی، مربی تیم ملی و سرمربی وی در تیم آزمایش بود. در سال 1351، مجلۀ دنیای ورزش ایشان را به عنوان یکی از برترین چهره‌های مسابقات تهران معرفی کرد. وی بازیکن تیم بسکتبال دانشجویان ایران در رقابت‌های جهانی 1973 مسکو بود.

پری نقی‌پور
پری نقی‌پور با لباس تیم  آزمایش. (دنیای ورزش)

مهین کوره‌چیان از همبازیان و هم‌دوره‌ای‌های پری نقی‌پور که چند ماه بعد از فوت او در مهر ماه 1400 درگذشت، درباره هم‌تیمی سابق خود در تیم ملی بسکتبال نوشته بود:
«پری از خوبان بسکتبال بود و در تمامی سفرهای تدارکاتی و رسمی تیم ملی زنان با هم بودیم».

ژنیک شهبازیان دیگر ملی‌پوش ایران در بازی‌های آسیایی گفت: «امیدوارم نسل‌های بعدی بسکتبال خدمات ارزندۀ نسل گذشته را که در فعالیت‌‌های امثال پری نقی‌پور شکل گرفت فراموش نکنند».

علی‌اکبر لطفی با 15 سال سابقۀ هدایت تیم‌های بانوان و مربی پری نقی‌پور در تیم آزمایش نوشت: «یکی از ستارگان دوران بسکتبال زنان ایران خاموش شد».

 

 

دیدگاهتان را بنویسید