عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

توسعه دادن و بهبود پایه ای قدرت عضلات اصلی،باعث بهبود عملکرد شما در ورزش بسکتبال به صورت نمایی خواهد شد.این عضلات در انتقال موثر انرژی در زمان پریدن و انجام حرکات انفجاری بسیار مهم هستند.

اما درازونشست به تنهایی باعث تقویت این عضلات نمی شود.بسیاری از مردم تصور می کنند منظور از عضلات اصلی تنها عضلات شکم است،اما اصطلاح “Core” که برای اشاره به عضلات اصلی بدن به کار می رود شامل سه منطقه مختلف بدن است:شکم،باسن و کمر.

در اینجا گروه های عضلانی که هسته اصلی عضلات را تشکیل می دهند را با جزئیات تشریح می کنیم:

عضلات شکم

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

عضلات شکم در بسکتبال بازی کردن بسیار مهم هستند و میزان قدرتی که یک بسکتبالیست می تواند تولید کند به طور مستقیم به توان این قسمت مربوط است.بنابرایت اگر شما به دنبال این هستید که آمار خود را بهبود بخشید احتمالا باید با عضلات شکمی آشنا شوید و روی آنها کار کنید.

عضله مورب خارجی (External Oblique)

عضله مورب خارجی بزرگترین عضله در بین سه عضله مسطح در کناره شکم است.این عضله زیاد ضخیم نیست اما گسترده و پهن است و دارای نوعی شکل مربعی است.عضله مورب خارجی قفسه سینه را به سمت پایین می کشد که شکم را فشرده می کند.

عضله مورب داخلی (Internal Oblique)

عضله مورب داخلی درست در لایه زیرین عضله خارجی مورب در کناره شکم واقع شده است.این عضله بر عضله خارجی مورب عمود است و از کمر به سمت فوقانی استخوان ران امتداد پیدا می کند و توسط الیاف اتصالی فیبری به دنده های ۱۰ و ۱۲ متصل می شود.

هنگامی که دیافراگم در زمان تنفس باز می شود،این عضلات منقبض می شوند.این عضله همچنین زمانی که به طرفین خم می شوید قفسه سینه و خط وسط شکم را به سمت ران و کمر می کشد.

عضله عرضی شکم (Transversus Abdominis)

این عضله در لایه زیر عضله داخلی مورب پنهان شده است.این عضله در نزدیکی بخش داخلی جلوی استخوان لگن شروع می شود و تا دنده شماره ۱۲ بالا می رود.این عضله داخلی ترین عضله از عضلات اصلی شکمی است و کار فشرده سازی دنده ها و پایداری هسته را انجام می دهد.

هنگامی که شما به عضلات شکم خود انحنا می دهید،این عضله شکمی بیش از هر عضله شکمی دیگری درگیر می شود.

عضله رکتوس شکمی (Rectus Abdominis)

این عضله بیشتر به عنوان یک عضله ۶ تایی شناخته می شود.این عضله در واقع از ۱۰ بخش تشکیل شده است که به صورت دو عضله ۵ تایی در هر سمت شکم قرار گرفته است.وظیفه این عضله انعطاف پذیری کمر،کمک به تنفس و حفاظت از اندام های داخلی است.

عضله Pyramidalis

عضله Pyramidalis پشت عضله رکتوس شکمی پنهان است.شکل این عضله مانند یک مثلث کوچک است،اما این عضله در یک پنجم انسان ها وجود ندارد.وظیفه این عضله کشیدن linea alba که بخشی از بافت متصل کننده در شکم است،می باشد.

عضلات کمر

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

کار کردن بر روی عضلات کمر باعث بهبود قابل توجه در بازی بسکتبال شما می شود.این گروه از عضلات که معمولا مورد غفلت واقع می شوند به ثبات بدن شما زمانی که در زمین حرکت می کنید کمک می کنند.

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

 

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

عضله ستون فقرات (Erector Spinae)

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

این عضله در امتداد ستون فقرات متصل است و شامل عضله های دیگری مثل illiocostalis،longissimus و spinalis است.وظیفه همه این عضلات منبسط کردن ستون فقرات است.

عضله Serratus Posterior

این عضله از مهره ۱۱ ستون فقرات شروع می شود و به شکل یک مستطیل کج به سمت بالا می رود و در نهایت به بخش های پایینی دنده های ۹،۱۰،۱۱ و ۱۲ متصل می شود.این عضله دنده ها را به سمت پشت و پایین می کشد و همچنین به تخلیه ریه ها از هوا کمک می کند.

این عضله ازعضلاتی است که مانند عضله عرضی در زمان گود کردن شکم بیشتر احساس می شود.

عضله Latissimus Dorsi

این عضله از بالای قسمت پشتی لگن تا زیر بغل کشیده شده است و به شکل پیچشی است.هر چه به سمت بالا می رویم گستردگی آن کمتر و تازک تر می شود.وظیفه این عضله منبسط کردن و انعطاف پذیری عرضی کمر است و همچنین وظیفه چرخاندن مفصل شانه را به عهده دارد.

عضلات باسن

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

هر ورزشکاری برای کسب سرعت بیشتر و پرش عمودی بلند تر تلاش می کند.افزایش قدرت و دامنه حرکتی مفصل ران و عضلات اطراف آن به توسعه و بهبود این جنبه از بازی کمک می کند و به طور مستقیم در انتقال انرژی در انجام همه حرکت های انفجاری موثر است.

عضلات اصلی که در ورزش بسکتبال استفاده می شوند

عضله Iliopsoas

این عضله از بخش هایی با نام psoas اصلی و psoas فرعی تشکیل شده است و قویترین عضله خم کننده ران است.این عضله از پایین پنجمین مهره ستون فقرات شروع می شود و تا قسمت داخلی لگن امتداد پیدا می کند.این عضله به انعطاف پذیری ران که عملی حیاتی برای هر حرکتی مثل راه رفتن، دویدن و نشستن است،کمک می کند.

عضله چرخاننده جانبی (Lateral Rotator)

این گروه از عضلات وظیفه چرخاندن پاها از کاسه لگن ها به سمت بیرون را به عهده دارند و از ۶ عضله مختلف تشکیل شده اند.

 

ممکن است این مطلب کمی تخصصی باشد اما شناخت این گروه مهم از عضلات کار شما برای تدوین یک برنامه تمرینی روزمره را آسان خواهد کرد.عضله ها مرکز بدن ما هستند و پایه همه حرکات ما را تشکیل می دهند.قوی کردن پایه و بیس به شما کمک می کند به بسکتبالیست بهتری تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید