خانم «پاس»

خانم «پاس»

سایت خانه بسکتبال ایران؛ روی ماچيدا در مرکز توجه بازی ژاپن قرار داشت.

پوینت گارد سریع و 28 ساله بسکتبال ژاپن بعد از المپیک 2020 گفت خوشحال است که طرفداران گفتند او تأثیرگذار بود. او خوشحال است که آنان این چنین فکر می‌کردند.

ماچیدا در پاس منجر به گل بسکتبال المیپیک در بالاترین نقطه ایستاد.

  • پاس‌های ماچیدا
  • بازی با فرانسه 11
  • آمریکا 11 در مقدماتی
  • نیجریه 15
  • بلژیک 14
  • فرانسه در نیمه نهایی 18
  • آمریکا در فینال 6

ورزشکار بودن در خانواده ماچیدا رسم خوشایندی است. جایی که او کوچکتر از سه خواهر و یک برادر است.

مادرش والیبال بازی می‌کرد و برادرش بیسبال. او تأثیر زیادی در عشق «روی» به ورزش داشت. از سوی دیگر خواهرش والیبالیست باتجربه‌ای بود.

پدرش، بیشترین تأثیر را در بسکتبال روی داشت.

شیگنوری ماچیدا یک بسکتبالیست پرشور بود. بنابراین وقتی روی جوان به پدرش گفت که او علاقه‌مند به بازی بسکتبال است، پدرش را مجبور کرد تا همه چیز مورد نیاز را برای شروع بازی بخرد.
… و طولی نکشید که «روی» به توپ رسید.

بسیاری از هواداران بسکتبال در المپیک از آمار پاس منجر به گل #روی_ماچیدا بسیار مبهوت بودند اما برای کسانی که طرفداران سرسخت بودند، چیزی نبود که قبلاً در بازی او ندیده باشند.

در مسابقات جام جهانی بسکتبال زیر 19 سال FIBA، ماچیدا تنها بازیکنی بود که بیش از 10 پاس گل در یک بازی داد و این کار را دو بار انجام داد.

ماچیدا یک ستاره‌ی در حال ظهور بود اما در آن مرحله هنوز در سطح بزرگسال ثابت نشده بود. او مصمم بود به آن سطح از بازی برسد.

«من واقعاً دوست دارم برای تیم بزرگسالان ژاپن بازی کنم. این افتخار بزرگی خواهد بود». ماچیدا در سال 2011 گفت.

او در سال 2015 همراه با تیم ژاپن وارد بسکتبال زنان آسیا شد و در دومین بازی خود 16 پاس منجر به گل مقابل هند داد. (یکی از بیشترین تعداد پاس گل در یک بازی در دهه اخیر جام ملت‌های زنان آسیا).

زمانی که فوجیوکا در جام ملت‌های 2019 حضور نداشت، موتوشی برای کسب جایزه MVP قدم برداشت و ماچیدا بار دیگر نقش مکمل را ایفا کرد.

او پس از آموختن در کنار سایر گاردهای ژاپن نظیر یوشیدا، موتوشی و فوجیوکا، سرانجام در المپیک توکیو نوبت او بود.

سرمربی تیم ژاپن، هواسه می‌گوید:

«روی مدت‌ها به عنوان بازیکن پشتیبان در تیم ملی حضور داشت. او همیشه یکی از باورنکردنی‎ترین پاسورها بوده است و واقعاً می‌داند چگونه توپ را به بازیکنان دیگر برساند».

او با میانگین 12.5 پاس منجر به گل بازی‌هایش را در المپیک 2020 به پایان برد.

اگر از ماچیدا بپرسید، به شما می‌گوید که همه چیز مربوط به او نیست.

«من حتی از تعداد پاس گل‌هایی که هنگام بازی داشتم آگاه نبودم. من به این موضوع فکر نمی‌کردم و بازیکنان دیگر اطرافم فقط خوب اجرا می‌کردند و همه آن شوت‌ها را به ثمر می‌رساندند، بنابراین آنها کسانی بودند که کمک کردند».

اکنون که او رکورددار و دارنده مدال نقره المپیک است، تمرکز او این است که یک پاس بزرگ دیگر بدهد و آن؛ «باعث محبوبیت بیشتر بسکتبال در ژاپن» شود.

ماچیدا قبلاً اشاره کرده بود که در حال حاضر بسکتبال مردان ژاپن محبوب است، اما بسکتبال زنان مگر اینکه نتیجه بگیرند. بنابراین او با این برد و توجهی که به این ورزش شده است، امیدوار است جذابیت و سرگرمی بسکتبال را به هواداران نشان داده باشد.

«من تعجب کردم که تعداد دنبال کنندگان در توییتر و اینستاگرام به طور قابل توجهی افزایش یافته است».

خلاصه شده از فیبا

دیدگاهتان را بنویسید