عباس مقدس‌زاده

عباس مقدس‌زاده

عباس مقدس‌زاده، معلم ورزش و داور بسکتبال.

متولد 1318 قم. دارای چهار فرزند. سه دختر و یک پسر.

از سال 1331 فعالیت‌های ورزشی خود را در بسکتبال، والیبال، فوتبال و پینگ پنگ آغاز کرد.
مقدس‌زاده در باشگاه تهرانجوان رشد کرد و در بیشتر رشته‌ها قعالیت داشت که مهمترین آنها داوری فوتبال بود. طبق گفته خودش به کیهان ورزشی، با مربیان زیادی سر و کار داشت اما «هر چه دارم از وجود آقافکری است».

در سال 1335، داوری را در تهرانجوان شروع کرد. اولین فضاوتش را بین تیم‌های تهرانجوان و نیروی هوایی انجام داد. در سال 1342 به طور رسمی کار قضاوت را آغاز کرد.
وی از سال 1335 تا 1363 در بسکتبال، فوتبال و والیبال پیراهن داوری را بر تن کرد.

عکس کیهان ورزشی خرداد سال 1354 را اینجا ببینید
مقدس زاده خرداد 1354 فوتبال

مقدس‌زاده تنها داوری بود که همزمان در سه رشته ورزشی قضاوت انجام داد و به نوشته برخی نشریات همان زمان به «سوت بدهن» معروف شد.

وی در یکی از دیدارهای بین‌المللی، قضاوت تیم‌های ملی فوتبال شوروی و مجارستان را برعهده داشت.

قضاوت‌ها و مسئولیت‌های مقدس‌زاده در بسکتبال نیز کم نبودند.

عباس مقدس‌زاده

مقدس‌زاده نفر چهارم ایستاده از راست. با تیم امید ایران در ارمنستان سال 1348.

در سال 1348 همراه با تیم بسکتبال امید ایران برای انجام دیدارهای دوستانه این تیم به جمهوری‌های شوروی سابق اعزام شد.
در بازی‌های آسیایی تهران، به دنبال اختلاف نظر با رئیس فدراسیون بسکتبال وقت به همراه چند نفر دیگر از قضاوت در بازی‌ها انصراف داد.
در سال 1355، داور اعزامی از ایران برای مسابقه‌های قهرمانی زنان آسیا برگزیده شد اما سفر این تیم یک روز قبل از پرواز لغو شد و در مسابقه‌های 1976 به میزبانی هنگ کنگ شرکت نکرد.

عباس مقدس‌زاده
بولتن مسابقات 1976 هنگ کنگ.

در اوائل دهه 50 مقدس‌زاده به همراه هاشم مصباحی داوران مدعو ایران به کویت بودند و در این کشور قضاوت‌هایی را انجام دادند. این مسابقه‌ها به نام اتحادیه سران عرب بین سال‌های 50 و 51 برگزار شد. قضاوت دو داور ایرانی مورد توجه روزنامه‌های کویتی قرار گرفت و با چاپ تصاویری از داوران ایرانی به تعریف و تمجید این دو پرداختند.

عباس مقدس‌زاده

هاشم مصباحی و مقدس‌زاده در کویت

مقدس‌زاده علاوه بر کارت داوری بین‌المللی بسکتبال، والیبال و فوتبال؛ در دوران خدمتش معلم ورزش بود. رئیس انجمن معلمان ورزش، رئیس انجمن بسکتبال آموزشگاهها، رئیس تربیت بدنی ناحیه 9، و دبیر فدراسیون بسکتبال از دیگر سمت‌های وی بودند. مقدس‌زاده بین سال‌های 1375 تا 1395، چندین دوره به عنوان مسئول کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال برگزیده شد.

معلم شهرهای ایران

از آغاز ورود ورزش‌های نوین به ایران، بسیاری از نسل‌ها موفقیت‌های خود را مدیون تلاش‌ معلمان در برهه‌های مختلف زمانی هستند. معلمانی که به پاس خدمات صادقانۀ آنها در بیشتر رشته‌های ورزشی، از آنان به نیکی یاد می‌شود.
بدون شک یکی از این چهره‌های تأثیرگذار در سه رشتۀ بسکتبال، فوتبال و والیبال، عباس مقدس‌زاده است.
او  بعد از تحصیلات ابتدایی در قم به تهران آمد و دورۀ دبیرستان را در مدرسۀ بهبهانی گذراند. ورود به دانشسرای مقدماتی و ورزش، باب آشنایی وی را با استادانی چون آگاه، احمد ایزدپناه، داود نصیری و جمال قائم‌مقامی باز کرد.
مقدس‌زاده طی 30 سال خدمت علاوه بر تهران به دیگر شهرهای ایران رفت و طی دوره‌های متعدد به امر آموزش دانش‌آموزان مشغول بود. خرمشهر، قم، گرگان و مسجد سلیمان، شهرهایی بودند که مقدس‌زاده در مدارس مختلف به دانش‌آموزان خدمت کرد.
وی در بسکتبال زیر نظر دکتر جونز، به داوری بین‌المللی نائل آمد. قضاوت در مسابقات داخلی و خارجی بسکتبال اعم از باشگاهها، ارتش‌ها، بازی‌های ملی، آموزشگاهی و دانشگاهها در کارنامۀ مقدس‌زاده دیده می‌شود. همچنین مقدس‌زاده به عنوان مدرس در کلاس‌های متعدد داوری تدریس کرد.

عباس مقدس‌زاده

تیم والیبال دبیرستان آگاهی با معلم ورزش و مربی والیبال عباس مقدس‌زاده

این مطالب برگرفته از کتاب «داستان یک قرن» نوشته افشین رضاپور است.

دیدگاهتان را بنویسید