درس‌های انگیزشی/ نکات کلیدی برای مؤفقیت در بسکتبال

سایت خانه بسکتبال ایران: در مورد مایک شیشفسکی، مربی دانشگاه دوک و سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال آمریکا بسیار خوانده‌ایم و شنیده‌ایم.

نوشته‌های او ما را با مطالب و آموزه‌های فلسفی، جامعه‌شناختی، روانشناسی و … آشنا می‌کند. تفکرات شیشفسکی در بسکتبال، به مثابۀ کلیدهایی است که می‌توانیم به کمک آنها، ذهن‌مان را نسبت به موارد مختلف بسکتبال باز کنیم. نوعی ساختار عقلانیت که در فرایند تعقل، می‌توانیم فهم درستی از موضوعات داشته باشیم.
کتاب «فراتر از بسکتبال»، به قلم مایک شیشفسکی با ترجمۀ محمدحسین انصاری و مهرگان روحی، ، سیرِ‌ آگاهی یک مربی از فلسفه، ذهن و تاریخ است.

مایک شیشفسکی در این کتاب سعی دارد ذهن یک مربی را فراتر از مهارت‌های فنی و تکنیکی، با نوعی تحقق‌یافتگی در مسأاله بازیکن به مثابۀ یک انسان در ابعاد روانشناختی و جامعه‌شناختی درگیر کند. پیشرفت بازیکن در همۀ ابعاد وجودی از واحدهای جمعی خانواده گرفته تا دانشگاه و سطح حرفه‌ای و …

این یادداشت‌ها، از ترجمۀ کتاب مذکور نیست و به همت خانم شیدا جهانمانی مترجم سایت خانۀ بسکتبال ایران ترجمه شده است.

تطبیق‌پذیری (سازگاری با شرایط)

شما باید کار را بر اساس آنچه که هستید تطبیق دهید. باید به یاد داشته باشید که در آموزش هیچ گروه و با فردی آنگونه که شما روز قبل، سال قبل و یا دهه قبل فکر می‌کردید نیست. برنامه‌ریزی شما باید متناسب با حال حاضر شما و تیم‌تان باشد.

سختی

بیش از هر موفقیتی سختی‌ها می‌توانند به شما در مورد خودتان بیاموزند و گاهی حتی غلبه بر مشکل می‌تواند از دستیابی به یک پیروزی آسان حس بهتری داشته باشد. شما می‌توانید از طریق سختی‌ها نکاتی در مورد پایداری‌تان، توان تبدیل موارد منفی به مثبت و قدرت ( توان) قبلی خودتان را کشف کنید.

photo_2020-11-15_02-52-24-320x400 درس‌های انگیزشی/ نکات کلیدی برای مؤفقیت در بسکتبال

تعادل

سعی کنید اجازه ندهید که یکی از جنبه‌های زندگی شما آنقدر شما را غرق کند که از بقیه موارد غافل شوید. تعادل می‌تواند موارد را در منظر دید ( روشن بینی)، شما را در صورت ناراحتی شاد کند و می‌تواند به شما این امکان را بدهد که در امام جنبه‌های زندگی خود بهتر باشید.

باور

باور می‌تواند به معنای تفاوت بین ترس از شکست و شجاعت تلاش کردن باشد. باور در یک تیم و یا خانواده باعث تقویت هر فرد و همچنین نیرومند کردن یک گروه به عنوان یک کل می‌شود. پایه و اساس باور در روابط فردی است.

اهمیت دادن

وقتی به کسی یا چیزی اهمیت می‌دهید یک نگرانی واقعی را به آن فرد یا چیز در زمان‌های خوب یا بد نشان می‌دهید. وقتی به یکدیگر و هدف خود اهمیت دهید شما ملزم به عملی کردن هدف خود می‌شوید. اهمیت دادن فضائی را ایجاد می‌کند که باعث پرورش موفقیت می‌شود و به شما این اعتماد به نفس را می‌دهد تا دوباره تلاش کنید.

چالش‌ها

مهم نیست به چه اندازه خود را موفق بدانید شما هرگز نمی‌توانید فکر کنید (احساس کنید) که به نهایت مطلق رسیده‌اید. همواره چالش‌های جدید و شگفت‌انگیزی وجود دارد و بخشی از حفظ موفقیت دانستن زمانِ پذیرش آنهاست.

مسئولیت جمعی (مشارکتی)

ما با هم برنده و بازنده می‌شویم. اداره کردن مسئولیت برد یا باخت باعث می‌شود مسئولیت از دوش یک نفر برداشته و بین تمام اعضای یک تیم تقسیم شود. این جو باعث بالا بردن سطح عملکرد موقعیت تیم شما می‌شود و تیم شما را در موقعیتی جسور و نترس قرار می‌دهد و اگر هم باید ببازید تنها نیستید.

تعهد

وقتی شما برنده می‌شوید تعهد شما به چالش کشیده نمی‌شود اما  فداکاری در زمان‌های سخت می‌تواند دشوار باشد. شما زمانی بیشترین شانس برای برنده شدن را دارید که تعهدتان متزلزل نشود. شما هرگز نمی‌توانید تسلیم شوید.

photo_2020-11-15_02-53-04-601x400 درس‌های انگیزشی/ نکات کلیدی برای مؤفقیت در بسکتبال

ارتباطات

کار تیمی مؤثر با برقراری ارتباط شروع و پایان می‌پذیرد. ارتباطات همیشه به طور طبیعی اتفاق نمی‌افتد بلکه باید آموزش داده شده و تمرین شود تا بتواند همه را یکی کند. مهمترین عنصر برقراری ارتباط، گفتن حقیقت (واقعیت) است.

شهامت

شما به عنوان یک فرد می‌توانید از ویژگی‌های خوب بیشماری برخوردار باشید اما اگر شجاعت ادامه‌ی آن را نداشته باشید ممکن است هرگز شاهد بارور شدن آن ویژگی‌ها نباشید. برای ریسک کردن در مورد آنچه شما اعتقاد دارید که بهترین شماست و آزمایش کردن آن و اینکه شما را تا کجا پیش می‌برد نیاز به شجاعت دارید. شجاعت یعنی انجام آنچه تصور می‌کنید.

مدیریت بحران

شما با ایجاد روابط قابل اطمینان بین تمام اعضای تیم خود برای بحران آماده می‌شوید. هر جلسه‌ی تیمی،  هر تمرینی، هر مکالمه فردی،  شخصی را که ما در زمان وقوع بحران خواهیم بود را می‌سازد. بحران، شرایطی را نشان می‌دهد که وظیفه‌ی رهبر در آن شرایط پیدا کردن راهی برای پیروزی است. اگر شما یک تیم، تجارت یا خانواده‌ی قابل اطمینانی دارید بحران به یک فرصت برای درخشش تبدیل می‌شود.

فرهنگ

توسعه‌ی فرهنگ به معنی داشتن سنتی است که از استانداردهایی که شما می‌خواهید برای برنامه‌ی خود تعریف کنید محافظت کند. فرهنگ توسط افرادی که تیم شما را ساخته‌اند ایجاد می‌شود و توسط همان افراد ادامه پیدا می‌کند. توسعه‌ی موفق یک فرهنگ به این معناست که شما صداهای متفاوتی از سازمان را که یک پیغام مشابه را انعکاس می‌دهند را هم در زمان حال از طریق تاریخچه برنامه خود و تا آینده‌ی آن بشنوید.

قابلیت اعتماد و اطمینان

قابلیت اعتماد و اطمینان توانایی است که بتوان به آن تکیه کرد. توانایی که همیشه باشید و تمام تلاش خود را بکنید. قابلیت اعتماد و اطمینان نه تنها به معنی حضور فیزیکی شما بلکه انجام تمام تلاش شماست. در مورد وفاداری و تعهد شما و بودن فردی است که افراد تیم شما بتوانند روی آن حساب کنند.

photo_2020-06-04_07-49-28-268x400 درس‌های انگیزشی/ نکات کلیدی برای مؤفقیت در بسکتبال

یکدلی

همدلی توانایی است که خود را جای ( در شرایط) دیگران بگذارید. همدلی یکی از مهمترین مواردی است که شما می‌توانید به عنوان یک مربی، یکی از والدین یا هر نوعی از یک رهبر یکی از هم تیمی‌های خود را درک کنید. اگر کسی باور داشته باشد که شما می‌توانید شرایط او را درک کرده و احساسات او را بفهمید تمایل بیشتری به اعتماد به شما خواهد داشت که منجر به واکنش سریع‌تر در شرایط و نتایج بهتر می‌شود.

اشتیاق

اشتیاق به معنای علاقه یا هیجان زیاد است. وقتی شما مشتاق هستید برای اطرافیان همانند یک کاتالیزور باشید، علاقه و احساسات بی نظیر شما برای انجام کاری مشتمل به نگاه همگانی خواهد شد.

برتری

برنده را، پیگیری مداوم برتری مشخص می‌کند نه امتیاز بازی. برای عالی بودن، شما باید خودتان باشید. بهترین کاری را که می‌توانید، انجام دهید. پیشرفت در ارائه بهترین خود در هر روز، به صورت طبیعی اتفاق خواهد افتاد. ارائه تمام تلاش‌تان  شما را بهتر خواهد کرد. به همین سادگی.

شکست (عدم موفقیت)

هیچ کسی نمی‌تواند کامل (بی عیب) باشد. زمانی که از حاشیه امن خود خارج می‌شوید و چیزهای جدیدی را امتحان می‌کنید ممکن است فرم‌هایی از شکست را تجربه کنید. شکست نمی‌تواند مقصد نهائی شما باش. شما می‌توانید از آن برای شکستن محدودیت‌ها استفاده کنید. این فقط یک پله برای حرکت شما به سوی سرافرازی است.

خانواده

مهم نیست به چه اندازه درگیر انجام کاری هستید شما باید همیشه به یاد داشته باشید که خانواده هسته و اولین تیم شماست. یک فرد هیچوقت احساس راحتی را که در کنار خانواده دارد در هیچ جای دیگری ندارد به همین دلیل من سعی در ایجاد جو خانوادگی را با تیمم دارم. زمانی‌که شما در کنار خانواده هستید خودتان هستید و زمانی که خودتان هستید بهترین هستید.

دوستی

هیچ چیزی با ارزش‌تر از یک دوست واقعی نیست. آنها به شما یادآوری می‌کنند که جه کسی بوده اید، هستید و خواهید بود. آنها هم شما را متعادل هم در مسیر درست هدایت می‌کنند. آنها می‌توانند باطن و حافظه شما باشند.

اصول بنیادین

عناصر اصلی سازنده‌ی یک تیم اصول بنیادی است. برای تبدیل اصول بنیادی به عادت نیاز به اقدام فشرده، هوشمندانه و مکرر است. اگر می‌خواهید برای برتری تلاش کنید باید تکرار مکرر(پیوسته) در اصول بنیادی را بپذیرید. همه ما می‌توانیم کارهای اولیه (بنیادین) را بهتر انجام دهیم.

ادای دین

زمانی که شما از موفقیت خود برای تأثیر مثبت بر چیزی یا فردی استفاده می‌کنید به زندگی خود عمق(ژرفا) بخشیده‌اید. پیروزی یعنی داشتن تاثیر مثبت بر مردم و کمک به دیگران. برای اینکه فردی یک انسان کامل باشد باید این موضوع را درک کند که چیزی قبل از آنها اتفاق افتاده، اکنون در حال اتفاق است و بعد از رفتن آنها نیز اتفاق خواهد افتاد.

راهنمایی (هدایت)

راهنمایی یعنی کمک کردن. وقتی شخصی که برای شما اهمیت دارد از شما درخواست راهنمایی می‌کند آنها را به مسیری هدایت کنید که راه‌حل خود را پیدا کنند. در این صورت راه‌حل انتخاب آنهاست که باعث می‌شود بیشتر به آن پایبند باشند و حتی به آن افتخار کنند.

خیال‌پردازی

پایه و اساس موفقیت در رویاها و تخیلات است. بزرگترین هدیه‌ایی که یک مربی به بازیکنان خود، یک معلم به دانش‌آموزان خود و اولیا به فرزندان خود می‌توانند بدهند فرصت خیال‌پردازی بهترین چیزهاست. این رؤیاها زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده است.

درستی (صداقت )

درستی به معنای انجام کار درست است چه تنها باشید چه در گروه، به معنای انجام کار درست بدون در نظر گرفتن پاداش یا عواقب آن است. به این معنی است که بنای اصول اخلاقی خود را عملی کنید. برای داشتن یکپارچگی مقاومت فرد نیاز است.

یادگیری

زندگی کردن یعنی یادگیری. اگر یادگیری را متوقف کنید دیگر زندگی نمی‌کنید. گوش دادن کلید یادگیری است. گوش دادن به دیگران را برای خود به یک عادت تبدیل کنید. یادگیری شما صرفا از منابع سنتی آموزش نیست.

عشق

عشق همیشه منطقی نیست همچنین همیشه هم مناسب نیست. برای قوی نگه داشتن عشق و پرورش آن شما باید سخت تلاش کنید. بیش از همه اینها، عشق در مورد افزایش اعتماد و بهتر شدن خود و فرد دیگر است.

photo_2020-11-15_03-03-13-606x400 درس‌های انگیزشی/ نکات کلیدی برای مؤفقیت در بسکتبال

انگیزه

انگیزه ما را برای رسیدن به هدف، به جلو هول می‌دهد. یکی از بهترین راه های ایجاد انگیزه این است که مطمئن شویم که هم تیمی‌های عالی در اطراف‌مان هستند. زمانی که هم تیمی‌های خود را شناختید و درک کردید متوجه خواهید شد که انگیزه دادن به هر فرد متفاوت است.

حرکت بعدی

هرکاری که شما در گذشته انجام داده‌اید به اندازه کاری که اکنون انجام می‌دهید مهم نیست. فلسفۀ حرکت بعدی بر این واقعیت تاکید دارد مهمترین بازی یا لحظه زندگی زمانی است که شما باید روی حرکت بعدی تمرکز کنید.

مالکیت

زمانی که فردی نسبت به گروه احساس مالکیت داشته باشد احساس غرور.و قدرت را هم دارد. از همه مهمتر احساس انگیزه برای مراقبت از برنامه، حفظ استانداردها، و دفاع از اعتقادات را دارد. تیم متعلق به همه ماست و دفاع از ارزش‌ها مسئولیت ماست صرفا به این دلیل که این ارزشها برای ماست. بیایید از هرچی که داریم مراقبت کنیم.

شور و اشتیاق

شور و اشتیاق نوعی احساس بی‌نهایت است. زمانی که شما پرشور هستید هیچ مانعی حواس شما را پرت نمی‌کند زیرا که مقصد خود را پیش چشم می‌بینید. از آنجا که شما آنچه را که دنبال می‌کنید دوست دارید مواردی مانند طرد شدن و عقب نشینی مانع ادامه شما نمی‌شوند. شما به این موضوع که هیچ چیز شما را متوقف نمی‌کند اعتقاد دارید.

وقار

وقار بر خلاف شرایط موجود باعث حفظ آرامش شما می‌شود. داشتن وقار نیازمند بلوغ است. این موضوع در مورد حفظ تعادل ذهنی و احساسی در تمام زمان‌هاست بدون توجه به اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می‌دهد. عنصر وقار و خوش بینی می‌تواند شما را بسیار قدرتمندتر از استعدادتان به تنهایی نشان دهد.

فشار

فشار یک تاثیر وادارکننده است. من به شرایط تحت فشار قرار گرفتن به عنوان یک موقعیت و فرصت که برای نشان دادن قدرت و توانایی شما و تیم‌تان دارید نگاه می‌کنم. آماده‌سازی، تقسیم‌بندی و پشتیبانی عالی یک گروه کمک می‌کند که با فشارها کنار آمد.

غرور

غرور را می‌توان عزت نفس و احساس رضایت از یک موفقیت دانست. همچنین می‌توان احساسی دانست که شما از عضویت در چیزی بزرگتر از خود دریافت می‌کنید. غرور به معنای درک این نکته است که شما روی هر کاری که انجام می‌دهید امضای خود را گذاشته و اطمینان حاصل کنید که به بهترین نحو انجام می‌شود.

احترام

وقتی کلمه احترام را می‌شنوم به برخورد یکسان با همه افراد فکر می‌کنم. ابتدائی‌ترین برخورد احترام این اجازه را به شما می‌دهد که با افراد بزرگ ملاقات کرده و اجازه دهید که آنها وارد زندگی شما شوند و همینطور باعث تبدیل شما به فرد بهتری شوند. اغلب اوقات افراد به علت قضاوت سریع روابط معنادار و با ارزش خود را با افراد شگفت‌انگیز از دست می‌دهند.

از خودگذشتگی

از خود گذشتگی به این معناست که شما بهترین کار را برای تیم انجام دهید. جزئی از چیزی بزرگتر از خود بودن نیازمند از خودگذشتگی و درک فداکاری‌های انجام شده برای مصلحت تیم است. بیشتر مردم دوست دارند قسمتی از چیزهای بزرگتر باشند و احساس کنند که کارهایی که انجام می‌دهند برای منافع بیشتر است.

استانداردها

استانداردها بخشی از برتری که آنها را هنجارهای خود در نظر می‌گیریم تشکیل می‌دهند. آنها تعریف کننده موارد قابل قبول برای فرد یا تیم هستند. وقتی اجازۀ لغزش هنجارها را می‌دهید در راستای تلاش تیمی، غرور و اخلاق کاری، موفقیت شما کاهش می‌یابد.

استعداد

استعداد یک توانایی ذاتی و طبیعی است. افرادی که به مقصد می‌رسند کسانی هستند که استعداد خود را به طور کامل پرورش داده‌اند. استعداد نعمتی است که مسئولیت پرورش آن بر عهده ماست.

اعتماد

اعتماد بنیادی است که روابط بر اساس آن بنا می‌شود. اعتماد از طریق ارتباط باز و صادقانه توسعه می‌یابد و پس از ایجاد یک چشم‌انداز مشترک، هدفی مشترک می‌سازد. اعتماد به وجود آمده در بین گروهی از افراد، حس اعتماد به نفسی را که فقط از دانستن اینکه تنها نیستید به وجود می‌آید، تقویت می‌کند.

اراده

اراده با اساس شخصیت، ارزش‌ها و معیارها آغاز می‌شود. بنابراین تعریف اراده امتناع از تسلم شدن از این معیارها است. اراده زمانی نمایان می‌شود که در شرایط سخت آزمایش شود.

کار کردن

بلندپروازی به تنهایی کافی نیست. برای دستیابی به موفقیت به همراهی بلند پروازی و تلاش سخت نیاز است. برنده‌های واقعی برای تحقق این موضوع زمان و تلاش را در اولویت قرار می‌دهند. با قرار دادن تلاش در اولویت شما خود را شایسته برد می‌کنید. من معتقدم که شما مداوم پیروز نخواهید شد مگر در صورتی که لایق آن باشید.

به این مطلب امتیاز دهید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.