درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

سایت خانه بسکتبال ایران: در مورد مایک شیشفسکی، مربی دانشگاه دوک و سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال آمریکا بسیار خوانده‌ایم و شنیده‌ایم.

نوشته‌های او ما را با مطالب و آموزه‌های فلسفی، جامعه‌شناختی، روانشناسی و … آشنا می‌کند. تفکرات شیشفسکی در بسکتبال، به مثابۀ کلیدهایی است که می‌توانیم به کمک آنها، ذهن‌مان را نسبت به موارد مختلف بسکتبال باز کنیم. نوعی ساختار عقلانیت که در فرایند تعقل، می‌توانیم فهم درستی از موضوعات داشته باشیم.
کتاب «فراتر از بسکتبال»، به قلم مایک شیشفسکی با ترجمۀ محمدحسین انصاری و مهرگان روحی، ، سیرِ‌ آگاهی یک مربی از فلسفه، ذهن و تاریخ است.

مایک شیشفسکی در این کتاب سعی دارد ذهن یک مربی را فراتر از مهارت‌های فنی و تکنیکی، با نوعی تحقق‌یافتگی در مسأاله بازیکن به مثابۀ یک انسان در ابعاد روانشناختی و جامعه‌شناختی درگیر کند. پیشرفت بازیکن در همۀ ابعاد وجودی از واحدهای جمعی خانواده گرفته تا دانشگاه و سطح حرفه‌ای و …

این یادداشت‌ها، از ترجمۀ کتاب مذکور نیست و به همت خانم شیدا جهانمانی مترجم سایت خانۀ بسکتبال ایران ترجمه شده است.

تطبيق‌پذيري (سازگاري با شرايط)

شما بايد كار را بر اساس آنچه كه هستيد تطبيق دهيد. بايد به ياد داشته باشيد كه در آموزش هيچ گروه و با فردي آنگونه كه شما روز قبل، سال قبل و يا دهه قبل فكر می‌کردید نيست. برنامه‌ریزی شما بايد متناسب با حال حاضر شما و تيم‌تان باشد.

سختي

بيش از هر موفقيتي سختي‌ها مي‌توانند به شما در مورد خودتان بياموزند و گاهي حتي غلبه بر مشكل می‌تواند از دستيابي به يك پيروزي آسان حس بهتري داشته باشد. شما می‌توانید از طريق سختي‌ها نكاتي در مورد پايداري‌تان، توان تبديل موارد منفي به مثبت و قدرت ( توان) قبلی خودتان را كشف كنيد.

تعادل

سعي كنيد اجازه ندهيد كه يكي از جنبه‌هاي زندگي شما آنقدر شما را غرق كند كه از بقيه موارد غافل شويد. تعادل می‌تواند موارد را در منظر ديد ( روشن بيني)، شما را در صورت ناراحتي شاد كند و می‌تواند به شما اين امكان را بدهد كه در امام جنبه‌هاي زندگي خود بهتر باشيد.

باور

باور می‌تواند به معناي تفاوت بين ترس از شكست و شجاعت تلاش كردن باشد. باور در يك تيم و يا خانواده باعث تقويت هر فرد و همچنين نيرومند كردن يك گروه به عنوان يك كل می‌شود. پايه و اساس باور در روابط فردي است.

اهميت دادن

وقتي به كسي يا چيزي اهميت می‌دهید يك نگراني واقعي را به آن فرد يا چيز در زمان‌هاي خوب يا بد نشان می‌دهید. وقتي به يكديگر و هدف خود اهميت دهيد شما ملزم به عملي كردن هدف خود مي‌شويد. اهميت دادن فضائي را ايجاد مي‌كند كه باعث پرورش موفقيت می‌شود و به شما اين اعتماد به نفس را مي‌دهد تا دوباره تلاش كنيد.

چالش‌ها

مهم نيست به چه اندازه خود را موفق بدانيد شما هرگز نمی‌توانید فكر كنيد (احساس كنيد) كه به نهايت مطلق رسیده‌اید. همواره چالش‌هاي جديد و شگفت‌انگيزي وجود دارد و بخشي از حفظ موفقيت دانستن زمانِ پذيرش آنهاست.

مسئوليت جمعي (مشاركتي)

ما با هم برنده و بازنده مي‌شويم. اداره كردن مسئوليت برد يا باخت باعث می‌شود مسئوليت از دوش يك نفر برداشته و بين تمام اعضاي يك تيم تقسيم شود. اين جو باعث بالا بردن سطح عملكرد موقعيت تيم شما می‌شود و تيم شما را در موقعيتي جسور و نترس قرار مي‌دهد و اگر هم بايد ببازيد تنها نيستيد.

تعهد

وقتي شما برنده مي‌شويد تعهد شما به چالش كشيده نمی‌شود اما  فداكاري در زمان‌هاي سخت می‌تواند دشوار باشد. شما زماني بيشترين شانس براي برنده شدن را داريد كه تعهدتان متزلزل نشود. شما هرگز نمی‌توانید تسليم شويد.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  برنامه شماره 54 رادیو بسکتبال ایران – اسرار بسكتبال صربستان

ارتباطات

كار تيمي مؤثر با برقراري ارتباط شروع و پايان مي‌پذيرد. ارتباطات هميشه به طور طبيعي اتفاق نمي‌افتد بلكه بايد آموزش داده شده و تمرين شود تا بتواند همه را يكي كند. مهمترين عنصر برقراري ارتباط، گفتن حقيقت (واقعيت) است.

شهامت

شما به عنوان يك فرد می‌توانید از ويژگي‌هاي خوب بيشماري برخوردار باشيد اما اگر شجاعت ادامه‌ي آن را نداشته باشيد ممكن است هرگز شاهد بارور شدن آن ويژگي‌ها نباشيد. براي ريسك كردن در مورد آنچه شما اعتقاد داريد كه بهترين شماست و آزمايش كردن آن و اينكه شما را تا كجا پيش مي‌برد نياز به شجاعت داريد. شجاعت يعني انجام آنچه تصور مي‌كنيد.

مديريت بحران

شما با ايجاد روابط قابل اطمينان بين تمام اعضاي تيم خود براي بحران آماده مي‌شويد. هر جلسه‌ي تيمي،  هر تمريني، هر مكالمه فردي،  شخصي را كه ما در زمان وقوع بحران خواهيم بود را مي‌سازد. بحران، شرايطي را نشان مي‌دهد كه وظيفه‌ي رهبر در آن شرايط پيدا كردن راهي براي پيروزي است. اگر شما يك تيم، تجارت يا خانواده‌ي قابل اطميناني داريد بحران به يك فرصت براي درخشش تبديل می‌شود.

فرهنگ

توسعه‌ي فرهنگ به معني داشتن سنتي است كه از استانداردهايی كه شما مي‌خواهيد براي برنامه‌ي خود تعريف كنيد محافظت كند. فرهنگ توسط افرادي كه تيم شما را ساخته‌اند ايجاد می‌شود و توسط همان افراد ادامه پيدا مي‌كند. توسعه‌ی موفق يك فرهنگ به اين معناست كه شما صداهاي متفاوتي از سازمان را كه يك پيغام مشابه را انعكاس مي‌دهند را هم در زمان حال از طريق تاريخچه برنامه خود و تا آينده‌ی آن بشنويد.

قابليت اعتماد و اطمينان

قابليت اعتماد و اطمينان توانايي است كه بتوان به آن تكيه كرد. توانايي كه هميشه باشيد و تمام تلاش خود را بكنيد. قابليت اعتماد و اطمينان نه تنها به معني حضور فيزيكي شما بلكه انجام تمام تلاش شماست. در مورد وفاداري و تعهد شما و بودن فردي است كه افراد تيم شما بتوانند روي آن حساب كنند.

يكدلی

همدلي توانايي است كه خود را جاي ( در شرايط) ديگران بگذاريد. همدلي يكي از مهمترين مواردي است كه شما می‌توانید به عنوان يك مربي، يكی از والدين يا هر نوعي از يك رهبر يكي از هم تيمي‌هاي خود را درك كنيد. اگر كسي باور داشته باشد كه شما می‌توانید شرايط او را درك كرده و احساسات او را بفهميد تمايل بيشتري به اعتماد به شما خواهد داشت كه منجر به واكنش سريع‌تر در شرايط و نتايج بهتر می‌شود.

اشتياق

اشتياق به معناي علاقه يا هيجان زياد است. وقتي شما مشتاق هستيد براي اطرافيان همانند يك كاتالیزور باشید، علاقه و احساسات بي نظير شما براي انجام كاري مشتمل به نگاه همگانی خواهد شد.

برتري

برنده را، پيگيري مداوم برتري مشخص مي‌كند نه امتياز بازي. براي عالي بودن، شما بايد خودتان باشيد. بهترين كاري را كه می‌توانید، انجام دهيد. پيشرفت در ارائه بهترين خود در هر روز، به صورت طبيعي اتفاق خواهد افتاد. ارائه تمام تلاش‌تان  شما را بهتر خواهد كرد. به همين سادگي.

شكست (عدم موفقيت)

هيچ كسي نمی‌تواند كامل (بي عيب) باشد. زماني كه از حاشيه امن خود خارج مي‌شويد و چيزهاي جديدي را امتحان مي‌كنيد ممكن است فرم‌هايي از شكست را تجربه كنيد. شكست نمی‌تواند مقصد نهائي شما باش. شما می‌توانید از آن براي شكستن محدوديت‌ها استفاده كنيد. اين فقط يك پله برای حركت شما به سوي سرافرازي است.

خانواده

مهم نيست به چه اندازه درگير انجام كاري هستيد شما بايد هميشه به ياد داشته باشيد كه خانواده هسته و اولين تيم شماست. يك فرد هيچوقت احساس راحتي را كه در كنار خانواده دارد در هيچ جاي ديگري ندارد به همين دليل من سعي در ايجاد جو خانوادگي را با تيمم دارم. زماني‌كه شما در كنار خانواده هستيد خودتان هستيد و زماني كه خودتان هستيد بهترين هستيد.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  جانبداری در بسکتبال و رقابت‌هایی که هنوز شروع نشده است / اعتراض؛ این بار از جانب دسته یکی‌ها

دوستي

هيچ چيزي با ارزش‌تر از يك دوست واقعي نيست. آنها به شما يادآوري مي‌كنند كه جه كسي بوده ايد، هستيد و خواهيد بود. آنها هم شما را متعادل هم در مسير درست هدايت مي‌كنند. آنها مي‌توانند باطن و حافظه شما باشند.

اصول بنيادين

عناصر اصلي سازنده‌ی يك تيم اصول بنيادي است. براي تبديل اصول بنيادي به عادت نياز به اقدام فشرده، هوشمندانه و مكرر است. اگر مي‌خواهيد براي برتري تلاش كنيد بايد تكرار مكرر(پيوسته) در اصول بنيادي را بپذيريد. همه ما مي‌توانيم كارهاي اوليه (بنيادین) را بهتر انجام دهيم.

اداي دين

زماني كه شما از موفقيت خود براي تأثير مثبت بر چيزي يا فردي استفاده مي‌كنيد به زندگي خود عمق(ژرفا) بخشيده‌ايد. پيروزي يعني داشتن تاثير مثبت بر مردم و كمك به ديگران. براي اينكه فردي يك انسان كامل باشد بايد اين موضوع را درك كند كه چيزي قبل از آنها اتفاق افتاده، اكنون در حال اتفاق است و بعد از رفتن آنها نيز اتفاق خواهد افتاد.

راهنمايي (هدايت)

راهنمايي يعني كمك كردن. وقتي شخصي كه براي شما اهميت دارد از شما درخواست راهنمايي مي‌كند آنها را به مسيري هدايت كنيد كه راه‌حل خود را پيدا كنند. در اين صورت راه‌حل انتخاب آنهاست كه باعث می‌شود بيشتر به آن پايبند باشند و حتي به آن افتخار كنند.

خيال‌پردازي

پايه و اساس موفقيت در روياها و تخيلات است. بزرگترين هديه‌ايي كه يك مربي به بازيكنان خود، يك معلم به دانش‌آموزان خود و اوليا به فرزندان خود مي‌توانند بدهند فرصت خيال‌پردازي بهترين چيزهاست. اين رؤياها زمينه‌ساز موفقيت‌هاي آينده است.

درستي (صداقت )

درستي به معناي انجام كار درست است چه تنها باشيد چه در گروه، به معناي انجام كار درست بدون در نظر گرفتن پاداش يا عواقب آن است. به اين معني است كه بناي اصول اخلاقي خود را عملي كنيد. براي داشتن يكپارچگي مقاومت فرد نياز است.

يادگيري

زندگي كردن يعني يادگيري. اگر يادگيري را متوقف كنيد ديگر زندگي نمي‌كنيد. گوش دادن كليد يادگيري است. گوش دادن به ديگران را براي خود به يك عادت تبديل كنيد. يادگيري شما صرفا از منابع سنتي آموزش نيست.

عشق

عشق هميشه منطقي نيست همچنين هميشه هم مناسب نيست. براي قوي نگه داشتن عشق و پرورش آن شما بايد سخت تلاش كنيد. بيش از همه اينها، عشق در مورد افزایش اعتماد و بهتر شدن خود و فرد ديگر است.

انگيزه

انگيزه ما را براي رسيدن به هدف، به جلو هول مي‌دهد. يكي از بهترين راه هاي ايجاد انگيزه اين است كه مطمئن شويم كه هم تيمي‌هاي عالي در اطراف‌مان هستند. زماني كه هم تيمي‌هاي خود را شناختيد و درك كرديد متوجه خواهيد شد كه انگيزه دادن به هر فرد متفاوت است.

حركت بعدي

هركاري كه شما در گذشته انجام داده‌ايد به اندازه كاري كه اكنون انجام می‌دهید مهم نيست. فلسفۀ حركت بعدي بر اين واقعيت تاكيد دارد مهمترين بازي يا لحظه زندگي زماني است كه شما بايد روي حركت بعدي تمركز كنيد.

مالكيت

زماني كه فردي نسبت به گروه احساس مالكيت داشته باشد احساس غرور.و قدرت را هم دارد. از همه مهمتر احساس انگيزه براي مراقبت از برنامه، حفظ استانداردها، و دفاع از اعتقادات را دارد. تيم متعلق به همه ماست و دفاع از ارزش‌ها مسئوليت ماست صرفا به اين دليل كه اين ارزشها براي ماست. بياييد از هرچي كه داريم مراقبت كنيم.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  اشتباه در اعلام علت فوت ستاره بسکتبال / بانو کوره چیان بر اثر التهاب مغزی درگذشت نه کرونا

شور و اشتياق

شور و اشتياق نوعي احساس بي‌نهايت است. زماني كه شما پرشور هستيد هيچ مانعي حواس شما را پرت نمي‌كند زيرا كه مقصد خود را پيش چشم مي‌بينيد. از آنجا كه شما آنچه را كه دنبال مي‌كنيد دوست داريد مواردي مانند طرد شدن و عقب نشيني مانع ادامه شما نمي‌شوند. شما به اين موضوع كه هيچ چيز شما را متوقف نمي‌كند اعتقاد داريد.

وقار

وقار بر خلاف شرايط موجود باعث حفظ آرامش شما می‌شود. داشتن وقار نيازمند بلوغ است. اين موضوع در مورد حفظ تعادل ذهني و احساسي در تمام زمان‌هاست بدون توجه به اتفاقاتي كه در اطراف شما رخ مي‌دهد. عنصر وقار و خوش بيني می‌تواند شما را بسيار قدرتمندتر از استعدادتان به تنهايي نشان دهد.

فشار

فشار يك تاثير واداركننده است. من به شرايط تحت فشار قرار گرفتن به عنوان يك موقعيت و فرصت که براي نشان دادن قدرت و توانايي شما و تيم‌تان داريد نگاه مي‌كنم. آماده‌سازي، تقسيم‌بندي و پشتيباني عالي يك گروه كمك مي‌كند كه با فشارها كنار آمد.

غرور

غرور را مي‌توان عزت نفس و احساس رضايت از يك موفقيت دانست. همچنين مي‌توان احساسي دانست كه شما از عضويت در چيزي بزرگتر از خود دريافت مي‌كنيد. غرور به معناي درك اين نكته است كه شما روي هر كاري كه انجام می‌دهید امضاي خود را گذاشته و اطمينان حاصل كنيد كه به بهترين نحو انجام می‌شود.

احترام

وقتي كلمه احترام را مي‌شنوم به برخورد يكسان با همه افراد فكر مي‌كنم. ابتدائي‌ترين برخورد احترام اين اجازه را به شما مي‌دهد كه با افراد بزرگ ملاقات كرده و اجازه دهيد كه آنها وارد زندگي شما شوند و همينطور باعث تبديل شما به فرد بهتري شوند. اغلب اوقات افراد به علت قضاوت سريع روابط معنادار و با ارزش خود را با افراد شگفت‌انگيز از دست مي‌دهند.

از خودگذشتگي

از خود گذشتگي به اين معناست كه شما بهترين كار را براي تيم انجام دهيد. جزئي از چيزي بزرگتر از خود بودن نيازمند از خودگذشتگي و درك فداكاري‌هاي انجام شده براي مصلحت تيم است. بيشتر مردم دوست دارند قسمتي از چيزهاي بزرگتر باشند و احساس كنند كه كارهايي كه انجام مي‌دهند براي منافع بيشتر است.

استانداردها

استانداردها بخشي از برتري كه آنها را هنجارهاي خود در نظر مي‌گيريم تشكيل مي‌دهند. آنها تعريف كننده موارد قابل قبول براي فرد يا تيم هستند. وقتي اجازۀ لغزش هنجارها را می‌دهید در راستاي تلاش تيمي، غرور و اخلاق كاري، موفقيت شما كاهش مي‌یابد.

استعداد

استعداد يك توانايي ذاتي و طبيعي است. افرادي كه به مقصد مي‌رسند كساني هستند كه استعداد خود را به طور كامل پرورش داده‌اند. استعداد نعمتي است كه مسئوليت پرورش آن بر عهده ماست.

اعتماد

اعتماد بنيادي است که روابط بر اساس آن بنا می‌شود. اعتماد از طريق ارتباط باز و صادقانه توسعه مي‌یابد و پس از ايجاد يك چشم‌انداز مشترك، هدفي مشترك مي‌سازد. اعتماد به وجود آمده در بين گروهي از افراد، حس اعتماد به نفسي را كه فقط از دانستن اينكه تنها نيستيد به وجود مي‌آيد، تقويت مي‌كند.

اراده

اراده با اساس شخصيت، ارزش‌ها و معيارها آغاز می‌شود. بنابراين تعريف اراده امتناع از تسلم شدن از اين معيارها است. اراده زماني نمايان می‌شود كه در شرايط سخت آزمايش شود.

كار كردن

بلندپروازي به تنهايي كافي نيست. براي دستيابي به موفقيت به همراهي بلند پروازي و تلاش سخت نياز است. برنده‌هاي واقعي براي تحقق اين موضوع زمان و تلاش را در اولويت قرار مي‌دهند. با قرار دادن تلاش در اولويت شما خود را شايسته برد مي‌كنيد. من معتقدم كه شما مداوم پيروز نخواهيد شد مگر در صورتي كه لايق آن باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.