درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

سایت خانه بسکتبال ایران: در مورد مایک شیشفسکی، مربی دانشگاه دوک و سرمربی پیشین تیم ملی بسکتبال آمریکا بسیار خوانده‌ایم و شنیده‌ایم.

نوشته‌های او ما را با مطالب و آموزه‌های فلسفی، جامعه‌شناختی، روانشناسی و … آشنا می‌کند. تفکرات شیشفسکی در بسکتبال، به مثابۀ کلیدهایی است که می‌توانیم به کمک آنها، ذهن‌مان را نسبت به موارد مختلف بسکتبال باز کنیم. نوعی ساختار عقلانیت که در فرایند تعقل، می‌توانیم فهم درستی از موضوعات داشته باشیم.
کتاب «فراتر از بسکتبال»، به قلم مایک شیشفسکی با ترجمۀ محمدحسین انصاری و مهرگان روحی، ، سیرِ‌ آگاهی یک مربی از فلسفه، ذهن و تاریخ است.

مایک شیشفسکی در این کتاب سعی دارد ذهن یک مربی را فراتر از مهارت‌های فنی و تکنیکی، با نوعی تحقق‌یافتگی در مسأاله بازیکن به مثابۀ یک انسان در ابعاد روانشناختی و جامعه‌شناختی درگیر کند. پیشرفت بازیکن در همۀ ابعاد وجودی از واحدهای جمعی خانواده گرفته تا دانشگاه و سطح حرفه‌ای و

این یادداشت‌ها، از ترجمۀ کتاب مذکور نیست و به همت خانم شیدا جهانمانی مترجم سایت خانۀ بسکتبال ایران ترجمه شده است.

تطبیق‌پذیری (سازگاری با شرایط)

شما باید كار را بر اساس آنچه كه هستید تطبیق دهید. باید به یاد داشته باشید كه در آموزش هیچ گروه و با فردی آنگونه كه شما روز قبل، سال قبل و یا دهه قبل فكر می‌کردید نیست. برنامه‌ریزی شما باید متناسب با حال حاضر شما و تیم‌تان باشد.

سختی

بیش از هر موفقیتی سختی ها می‌توانند به شما در مورد خودتان بیاموزند و گاهی حتی غلبه بر مشكل می‌تواند از دستیابی به یك پیروزی آسان حس بهتری داشته باشد. شما می‌توانید از طریق سختی‌ها نكاتی در مورد پایداری‌تان، توان تبدیل موارد منفی به مثبت و قدرت ( توان) قبلی خودتان را كشف كنید.

درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

تعادل

سعی كنید اجازه ندهید كه یكی از جنبه‌های زندگی شما آنقدر شما را غرق كند كه از بقیه موارد غافل شوید. تعادل می‌تواند موارد را در منظر دید ( روشن بینی)، شما را در صورت ناراحتی شاد كند و می‌تواند به شما این امكان را بدهد كه در امام جنبه‌های زندگی خود بهتر باشید.

باور

باور می‌تواند به معنای تفاوت بین ترس از شكست و شجاعت تلاش كردن باشد. باور در یك تیم و یا خانواده باعث تقویت هر فرد و همچنین نیرومند كردن یك گروه به عنوان یك كل می‌شود. پایه و اساس باور در روابط فردی است.

اهميت دادن

وقتی به كسی یا چیزی اهمیت می‌دهید یك نگرانی واقعی را به آن فرد یا چیز در زمان‌های خوب یا بد نشان می‌دهید. وقتی به یكدیگر و هدف خود اهمیت دهید شما ملزم به عملی كردن هدف خود می‌شوید. اهمیت دادن فضائی را ایجاد می‌كند كه باعث پرورش موفقیت می‌شود و به شما این اعتماد به نفس را می‌دهد تا دوباره تلاش كنید.

چالش‌ها

مهم نیست به چه اندازه خود را موفق بدانید شما هرگز نمی‌توانید فكر كنید (احساس كنید) كه به نهایت مطلق رسیده‌اید. همواره چالش‌های جدید و شگفت‌انگیزی وجود دارد و بخشی از حفظ موفقیت دانستن زمانِ پذیرش آنهاست.

مسئوليت جمعي (مشاركتي)

ما با هم برنده و بازنده می‌شویم. اداره كردن مسئولیت برد یا باخت باعث می‌شود مسئولیت از دوش یك نفر برداشته و بین تمام اعضای یك تیم تقسیم شود. این جو باعث بالا بردن سطح عملكرد موقعیت تیم شما می‌شود و تیم شما را در موقعیتی جسور و نترس قرار می‌دهد و اگر هم باید ببازید تنها نیستید.

تعهد

وقتی شما برنده می‌شوید تعهد شما به چالش كشیده نمی‌شود اما  فداكاری در زمان‌های سخت می‌تواند دشوار باشد. شما زمانی بیشترین شانس برای برنده شدن را دارید كه تعهدتان متزلزل نشود. شما هرگز نمی‌توانید تسلیم شوید.

درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

ارتباطات

كار تیمی مؤثر با برقراری ارتباط شروع و پایان می‌پذیرد. ارتباطات همیشه به طور طبیعی اتفاق نمی‌افتد بلكه باید آموزش داده شده و تمرین شود تا بتواند همه را یكی كند. مهمترین عنصر برقراری ارتباط، گفتن حقیقت (واقعیت) است.

شهامت

شما به عنوان یك فرد می‌توانید از ویژگی‌های خوب بیشماری برخوردار باشید اما اگر شجاعت ادامه‌ی آن را نداشته باشید ممكن است هرگز شاهد بارور شدن آن ویژگی‌ها نباشید. برای ریسك كردن در مورد آنچه شما اعتقاد دارید كه بهترین شماست و آزمایش كردن آن و اینكه شما را تا كجا پیش می‌برد نیاز به شجاعت دارید. شجاعت یعنی انجام آنچه تصور می‌كنید.

مديريت بحران

شما با ایجاد روابط قابل اطمینان بین تمام اعضای تیم خود برای بحران آماده می‌شوید. هر جلسه‌ی تیمی،  هر تمرینی، هر مكالمه فردی،  شخصی را كه ما در زمان وقوع بحران خواهیم بود را می‌سازد. بحران، شرایطی را نشان می‌دهد كه وظیفه‌ی رهبر در آن شرایط پیدا كردن راهی برای پیروزی است. اگر شما یك تیم، تجارت یا خانواده‌ی قابل اطمینانی دارید بحران به یك فرصت برای درخشش تبدیل می‌شود.

فرهنگ

توسعه‌ی فرهنگ به معنی داشتن سنتی است كه از استانداردهایی كه شما می‌خواهید برای برنامه‌ی خود تعریف كنید محافظت كند. فرهنگ توسط افرادی كه تیم شما را ساخته‌اند ایجاد می‌شود و توسط همان افراد ادامه پیدا می‌كند. توسعه‌ی موفق یك فرهنگ به این معناست كه شما صداهای متفاوتی از سازمان را كه یك پیغام مشابه را انعكاس می‌دهند را هم در زمان حال از طریق تاریخچه برنامه خود و تا آینده‌ی آن بشنوید.

قابليت اعتماد و اطمينان

قابلیت اعتماد و اطمینان توانایی است كه بتوان به آن تكیه كرد. توانایی كه همیشه باشید و تمام تلاش خود را بكنید. قابلیت اعتماد و اطمینان نه تنها به معنی حضور فیزیكی شما بلكه انجام تمام تلاش شماست. در مورد وفاداری و تعهد شما و بودن فردی است كه افراد تیم شما بتوانند روی آن حساب كنند.

درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

يكدلی

همدلی توانایی است كه خود را جای ( در شرایط) دیگران بگذارید. همدلی یكی از مهمترین مواردی است كه شما می‌توانید به عنوان یك مربی، یكی از والدین یا هر نوعی از یك رهبر یكی از هم تیمی‌های خود را درك كنید. اگر كسی باور داشته باشد كه شما می‌توانید شرایط او را درك كرده و احساسات او را بفهمید تمایل بیشتری به اعتماد به شما خواهد داشت كه منجر به واكنش سریع‌تر در شرایط و نتایج بهتر می‌شود.

اشتياق

اشتیاق به معنای علاقه یا هیجان زیاد است. وقتی شما مشتاق هستید برای اطرافیان همانند یك كاتالیزور باشید، علاقه و احساسات بی نظیر شما برای انجام كاری مشتمل به نگاه همگانی خواهد شد.

برتری

برنده را، پیگیری مداوم برتری مشخص می‌كند نه امتیاز بازی. برای عالی بودن، شما باید خودتان باشید. بهترین كاری را كه می‌توانید، انجام دهید. پیشرفت در ارائه بهترین خود در هر روز، به صورت طبیعی اتفاق خواهد افتاد. ارائه تمام تلاش‌تان  شما را بهتر خواهد كرد. به همین سادگی.

شكست (عدم موفقيت)

هیچ كسی نمی‌تواند كامل (بی عیب) باشد. زمانی كه از حاشیه امن خود خارج می‌شوید و چیزهای جدیدی را امتحان می‌كنید ممكن است فرم‌هایی از شكست را تجربه كنید. شكست نمی‌تواند مقصد نهائی شما باش. شما می‌توانید از آن برای شكستن محدودیت‌ها استفاده كنید. این فقط یك پله برای حركت شما به سوی سرافرازی است.

خانواده

مهم نیست به چه اندازه درگیر انجام كاری هستید شما باید همیشه به یاد داشته باشید كه خانواده هسته و اولین تیم شماست. یك فرد هیچوقت احساس راحتی را كه در كنار خانواده دارد در هیچ جای دیگری ندارد به همین دلیل من سعی در ایجاد جو خانوادگی را با تیمم دارم. زمانی‌كه شما در كنار خانواده هستید خودتان هستید و زمانی كه خودتان هستید بهترین هستید.

دوستي

هیچ چیزی با ارزش‌تر از یك دوست واقعی نیست. آنها به شما یادآوری می‌كنند كه جه كسی بوده اید، هستید و خواهید بود. آنها هم شما را متعادل هم در مسیر درست هدایت می‌كنند. آنها می‌توانند باطن و حافظه شما باشند.

اصول بنيادين

عناصر اصلی سازنده‌ی یك تیم اصول بنیادی است. برای تبدیل اصول بنیادی به عادت نیاز به اقدام فشرده، هوشمندانه و مكرر است. اگر می‌خواهید برای برتری تلاش كنید باید تكرار مكرر(پیوسته) در اصول بنیادی را بپذیرید. همه ما می‌توانیم كارهای اولیه (بنیادین) را بهتر انجام دهیم.

اداي دين

زمانی كه شما از موفقیت خود برای تأثیر مثبت بر چیزی یا فردی استفاده می‌كنید به زندگی خود عمق(ژرفا) بخشیده‌اید. پیروزی یعنی داشتن تاثیر مثبت بر مردم و كمك به دیگران. برای اینكه فردی یك انسان كامل باشد باید این موضوع را درك كند كه چیزی قبل از آنها اتفاق افتاده، اكنون در حال اتفاق است و بعد از رفتن آنها نیز اتفاق خواهد افتاد.

راهنمايي (هدايت)

راهنمایی یعنی كمك كردن. وقتی شخصی كه برای شما اهمیت دارد از شما درخواست راهنمایی می‌كند آنها را به مسیری هدایت كنید كه راه‌حل خود را پیدا كنند. در این صورت راه‌حل انتخاب آنهاست كه باعث می‌شود بیشتر به آن پایبند باشند و حتی به آن افتخار كنند.

خيال‌پردازی

پایه و اساس موفقیت در رویاها و تخیلات است. بزرگترین هدیه‌ایی كه یك مربی به بازیكنان خود، یك معلم به دانش‌آموزان خود و اولیا به فرزندان خود می‌توانند بدهند فرصت خیال‌پردازی بهترین چیزهاست. این رؤیاها زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده است.

درستی (صداقت )

درستی به معنای انجام كار درست است چه تنها باشید چه در گروه، به معنای انجام كار درست بدون در نظر گرفتن پاداش یا عواقب آن است. به این معنی است كه بنای اصول اخلاقی خود را عملی كنید. برای داشتن یكپارچگی مقاومت فرد نیاز است.

يادگيری

زندگی كردن یعنی یادگیری. اگر یادگیری را متوقف كنید دیگر زندگی نمی‌كنید. گوش دادن كلید یادگیری است. گوش دادن به دیگران را برای خود به یك عادت تبدیل كنید. یادگیری شما صرفا از منابع سنتی آموزش نیست.

عشق

عشق همیشه منطقی نیست همچنین همیشه هم مناسب نیست. برای قوی نگه داشتن عشق و پرورش آن شما باید سخت تلاش كنید. بیش از همه اینها، عشق در مورد افزایش اعتماد و بهتر شدن خود و فرد دیگر است.

درس‌های انگیزشی/ نکات کليدی برای مؤفقيت در بسکتبال

انگيزه

انگیزه ما را برای رسیدن به هدف، به جلو هول می‌دهد. یكی از بهترین راه های ایجاد انگیزه این است كه مطمئن شویم كه هم تیمی‌های عالی در اطراف‌مان هستند. زمانی كه هم تیمی‌های خود را شناختید و درك كردید متوجه خواهید شد كه انگیزه دادن به هر فرد متفاوت است.

حركت بعدی

هركاری كه شما در گذشته انجام داده‌اید به اندازه كاری كه اكنون انجام می‌دهید مهم نیست. فلسفۀ حركت بعدی بر این واقعیت تاكید دارد مهمترین بازی یا لحظه زندگی زمانی است كه شما باید روی حركت بعدی تمركز كنید.

مالكيت

زمانی كه فردی نسبت به گروه احساس مالكیت داشته باشد احساس غرور.و قدرت را هم دارد. از همه مهمتر احساس انگیزه برای مراقبت از برنامه، حفظ استانداردها، و دفاع از اعتقادات را دارد. تیم متعلق به همه ماست و دفاع از ارزش‌ها مسئولیت ماست صرفا به این دلیل كه این ارزشها برای ماست. بیایید از هرچی كه داریم مراقبت كنیم.

شور و اشتياق

شور و اشتیاق نوعی احساس بی‌نهایت است. زمانی كه شما پرشور هستید هیچ مانعی حواس شما را پرت نمی‌كند زیرا كه مقصد خود را پیش چشم می‌بینید. از آنجا كه شما آنچه را كه دنبال می‌كنید دوست دارید مواردی مانند طرد شدن و عقب نشینی مانع ادامه شما نمی‌شوند. شما به این موضوع كه هیچ چیز شما را متوقف نمی‌كند اعتقاد دارید.

وقار

وقار بر خلاف شرایط موجود باعث حفظ آرامش شما می‌شود. داشتن وقار نیازمند بلوغ است. این موضوع در مورد حفظ تعادل ذهنی و احساسی در تمام زمان‌هاست بدون توجه به اتفاقاتی كه در اطراف شما رخ می‌دهد. عنصر وقار و خوش بینی می‌تواند شما را بسیار قدرتمندتر از استعدادتان به تنهایی نشان دهد.

فشار

فشار یك تاثیر واداركننده است. من به شرایط تحت فشار قرار گرفتن به عنوان یك موقعیت و فرصت که برای نشان دادن قدرت و توانایی شما و تیم‌تان دارید نگاه می‌كنم. آماده‌سازی، تقسیم‌بندی و پشتیبانی عالی یك گروه كمك می‌كند كه با فشارها كنار آمد.

غرور

غرور را می‌توان عزت نفس و احساس رضایت از یك موفقیت دانست. همچنین می‌توان احساسی دانست كه شما از عضویت در چیزی بزرگتر از خود دریافت می‌كنید. غرور به معنای درك این نكته است كه شما روی هر كاری كه انجام می‌دهید امضای خود را گذاشته و اطمینان حاصل كنید كه به بهترین نحو انجام می‌شود.

احترام

وقتی كلمه احترام را می‌شنوم به برخورد یكسان با همه افراد فكر می‌كنم. ابتدائی‌ترین برخورد احترام این اجازه را به شما می‌دهد كه با افراد بزرگ ملاقات كرده و اجازه دهید كه آنها وارد زندگی شما شوند و همینطور باعث تبدیل شما به فرد بهتری شوند. اغلب اوقات افراد به علت قضاوت سریع روابط معنادار و با ارزش خود را با افراد شگفت‌انگیز از دست می‌دهند.

از خودگذشتگي

از خود گذشتگی به این معناست كه شما بهترین كار را برای تیم انجام دهید. جزئی از چیزی بزرگتر از خود بودن نیازمند از خودگذشتگی و درك فداكاری‌های انجام شده برای مصلحت تیم است. بیشتر مردم دوست دارند قسمتی از چیزهای بزرگتر باشند و احساس كنند كه كارهایی كه انجام می‌دهند برای منافع بیشتر است.

استانداردها

استانداردها بخشی از برتری كه آنها را هنجارهای خود در نظر می‌گیریم تشكیل می‌دهند. آنها تعریف كننده موارد قابل قبول برای فرد یا تیم هستند. وقتی اجازۀ لغزش هنجارها را می‌دهید در راستای تلاش تیمی، غرور و اخلاق كاری، موفقیت شما كاهش می‌یابد.

استعداد

استعداد یك توانایی ذاتی و طبیعی است. افرادی كه به مقصد می‌رسند كسانی هستند كه استعداد خود را به طور كامل پرورش داده‌اند. استعداد نعمتی است كه مسئولیت پرورش آن بر عهده ماست.

اعتماد

اعتماد بنیادی است که روابط بر اساس آن بنا می‌شود. اعتماد از طریق ارتباط باز و صادقانه توسعه می‌یابد و پس از ایجاد یك چشم‌انداز مشترك، هدفی مشترك می‌سازد. اعتماد به وجود آمده در بین گروهی از افراد، حس اعتماد به نفسی را كه فقط از دانستن اینكه تنها نیستید به وجود می‌آید، تقویت می‌كند.

اراده

اراده با اساس شخصیت، ارزش‌ها و معیارها آغاز می‌شود. بنابراین تعریف اراده امتناع از تسلم شدن از این معیارها است. اراده زمانی نمایان می‌شود كه در شرایط سخت آزمایش شود.

كار كردن

بلندپروازی به تنهایی كافی نیست. برای دستیابی به موفقیت به همراهی بلند پروازی و تلاش سخت نیاز است. برنده‌های واقعی برای تحقق این موضوع زمان و تلاش را در اولویت قرار می‌دهند. با قرار دادن تلاش در اولویت شما خود را شایسته برد می‌كنید. من معتقدم كه شما مداوم پیروز نخواهید شد مگر در صورتی كه لایق آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید