به بهانه حضور مازیار ملی‌پوش پیشکسوت بسکتبال در تهران / بازیکن تاج در اروپا بازی کرد

به بهانه حضور مازیار ملی‌پوش پیشکسوت بسکتبال در تهران / بازیکن تاج در اروپا بازی کرد

دیروز بازی ایران – بحرین در پنجره نخست انتخابی جام جهانی بسکتبال در سالن آزادی برگزار شد. در این دیدار پیشکسوتان از نسل‌های مختلف بسکتبال دعوت شده بودند که در میان آنان حضور دکتر مرتضی مازیار برای اهالی این ورزش قابل توجه بود.

مازیار از بسکتبالیست‌های دهه 30 است که بسکتبال را از نوجوانی در باشگاه تاج شروع کرد. بعد از سال‌ها قهرمانی در تاج به دارایی پیوست.
تیم‌های شاهین، بوستان ورزش، دارایی و تاج از قطب‌های بسکتبال تهران در دهه 30 بودند.

وی در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کند. مازیار چند روزی در ایران است و تماشای بازی ایران – بحرین را از دست نداد.

با اینکه ایران یک کشور آسیایی است اما تیم ملی بسکتبال ایران آماده شده بود تا وارد بازی‌های 1959 اروپا به میزبانی ترکیه شود.

بازیکنان ایران: ابوالفضل صلبی، غلام واعظی، کمال مشحون، خسرو تاج بخش، مصطفی افوضی، بهرام کمالی، منصور وفایی، آوند فقیه، حسین رضی، مرتضی آقاکوچک (مازیار).

ایران با 16 تیم اروپایی بازی‌هایش را در گروه D آغاز کرد. گروهی که در آن تیم‌های رومانی، اتریش و مجارستان بودند. نخستین بازی ایران با مجارستان برگزار شد.

مرتضی مازیار، ملی پوش ایران در سال 1338، که بعد از این بازی‌ها در انگلیس درس حقوق خواند می‌گوید: «بازی با تیم‌های اروپایی تجربۀ تازه‌ای برای بسکتبال ایران بود. تیم ملی بعد از بازی‌های 1948 لندن، برای نخستین بار در این سطح از بسکتبال اروپا به میدان رفت».

او نمی‌داند چرا تیم ملی در میان اروپایی‌ها بازی کرد اما یادش می‌آید در آن زمان به آنها گفته بودند راهی «کاپ مدیترانه» هستند.

در بازی با مجارستان، تیم ایران نتیجه را 104 بر 48 واگذار می‌کند. آقاکوچک 13 امتیاز می‌آورد اما تیم ناشناخته ایران هنوز در شوک حضور در جمع بسکتبالیست‌های اروپاست.

باخت به رومانی خفیف‌تر است (65 به 48) اما در بازی سوم گروه، تیم ملی مقابل اتریش برنده می شود (49 به 42).

در بازی با رومانی، صلبی 12 امتیاز می‌گیرد و با اتریش، کمال مشحون کاپیتان تیم ایران بازیکن 11 امتیازی می‌شود.

به بهانه حضور مازیار ملی‌پوش پیشکسوت بسکتبال در تهران / بازیکن تاج در اروپا بازی کرد

تیم بسکتبال دارایی اواخر دهه 30 از چپ: مرتضی مازیار، سیاوش انشا، جهان مینویی، بیژن بهزادی، شناخته نشد و حسین فتح‌الهی.

دیدگاهتان را بنویسید