Man to man Defense – دفاع نفر به نفر

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

دفاع man to man (نفر به نفر) یک نوع تکنیک دفاعی است، این دفاع شامل تمام 5 بازیکن دفاعی در زمین است که هر یک از بازیکن‌ها یک بازیکن حمله اختصاص داده می‌شود، البته زمان‌هایی وجود خواهد داشت که بازیکنان حریف را تغییر می‌دهند یا در دفاع به یکدیگر کمک می‌کنند، اما در بیشتر موارد، هر بازیکن مسئول یک بازیکن از حریف است.

5 قانون اصلی دفاع man to man :

 • No middle penetration – نفوذ از وسط ممنوع: بازیکن حریف نباید از بالای زمین یا دو بال زمین به سمت سبد شما نفوذ کند.
 • No ball reversals – جلوگیری از برگردان توپ.
 • No help one pass away – سد بازیکن نزدیک به توپ حریف.
 • No face cuts – خودداری از فیس کات.
 • Move when the ball moves – حرکت همراه با توپ.

نقاط قوت این دفاع شامل توسعه عادات خوب man to man و درک اصول دفاعی و آماده سازی برای بسکتبال است. با این حال، همچنین دارای نقاط ضعفی مانند نیاز به آموزش مهارت‌های دفاعی بیشتر نسبت به سایر دفاع‌ها و ناتوانی در پنهان کردن بازیکنان ضعیف دارد.

دفاع سنتی man to man تا حد زیادی رایج ترین دفاع در بازی بسکتبال است.

این امر به ویژه زمانی صادق است که بازیکنان به سطح بالاتری از رقابت می‌روند. در واقع، با توجه به حمله و بازیکنان حرفه‌ای، هر تیم تقریبا به طور انحصاری دفاع man to man بازی می‌کند.

دفاع man to man شامل تمام 5 بازیکن دفاعی در زمین است که هر زمان که آنها در دفاع هستند، پاسخگو باشند.

البته، زمان‌هایی وجود خواهد داشت که بازیکنان حریفان را تغییر می‌دهند یا در دفاع به یکدیگر کمک می‌کنند، اما در بیشتر موارد، هر بازیکن مسئول یک بازیکن از حریف است.

یادگیری یک مدافع man to man شاید مهمترین مهارت برای یک بازیکن در طول سال‌های بسکتبال جوانان باشد. مهم نیست که بازیکن چه دفاعی را در سطح بعدی یا در تیم دیگری بازی می‌کند، مهارت‌هایی که در دفاع man to man یاد می‌گیرند، منتقل می‌شود. متاسفانه، این مطلب را نمی‌توان برای بازیکنانی که تنها دفاع منطقه‌ای را یاد می گیرند، گفت. 

اگر شما در حال مربیگری بسکتبال جوانان هستید، برای اموزش دفاع man to man تیم خود، وقت بیشتری را صرف کنید چون راه آماده سازی برای دفاع‌های دیگر و پیشرفت را هموار میکنه.

نقاط قوت دفاع man to man

 • قابل اعتماد: دفاع نفر به نفر فوق العاده قابل اعتماد است، زیرا تیم‌ها پوشش ثابتی روی حریف دارند، هر بازیکن باید اصول دفاعی را یاد بگیرد – بسیار مهم است که همه بازیکنان جوان عادت های خوب man to man را توسعه دهند و اصول دفاعی man to man را درک کنند.
 • تله‌ها: به راحتی می‌توان تله‌ها را ایجاد کرد، در تعویض‌ها تیم مقابل را مجبور کرد تا بازیکنان کلیدی را بیرون آورند، بسیاری از تغییرات – راه های مختلفی برای اجرای دفاع man to man شما بسته به تیمی که در برابر آن بازی می‌کنید و نقاط قوت و ضعف تیم شما وجود دارد.
 • آمادگی:مقدمه‌ای برای بسکتبال آینده – بازیکنان بهتر در دفاع man to man در رده جوانان، فرصت‌های بیشتری را برای بازیکن در سطوح بالاتر میسازد.

نقاط ضعف دفاع man to man

دفاع نفر به نفر یا Man to Man Defense در بسکتبال استراتژی دفاعی اصلی است که در آن هر بازیکن دفاعی موظف است تا از یک بازیکن مهاجم مشخص دفاع کند. اما همچون هر استراتژی دیگری، نقاط ضعف خود را دارد:

 • سرعت: اگر بازیکنان دفاعی در سرعت چندان خوب نباشند، دفاع نفر به نفر می‌تواند بسیار سخت باشد.
 • حملات: اگر بازیکنان دفاعی مراقب نباشند، تیم‌ها می‌توانند در برابر حملات (offensives) باز شوند.
 • تغییرات: در دفاع نفر به نفر، تیم‌ها پوشش ثابتی روی حریف دارند، بنابراین به راحتی می‌توان تله‌ها را ایجاد کرد، در تعویض‌ها تیم مقابل را مجبور کرد تا بازیکنان کلیدی را بیرون آورند. اما این استراتژی بسیار قابل تشخیص است.

قوانین دفاع نفر به نفر – man to man

در حالی که مربیان ده‌ها قانون و مراحل اجرا برای دفاع می‌گویند، در حالت کلی تنها 5 قانون کلیدی وجود دارد که باید به بازیکنان خود آموزش دهید.

1. مانع شدن از نفوذ میانی (No Middle Penetration)

اجازه ندهید تا بازیکنان حریف از وسط یا از بالا و بال‌ها نفوذ کنند این مهمترین قانون دفاع نفر به نفر است.

در عوض، بازیکنان دفاعی باید از موضع خود استفاده کنند و موقعیت خود را به گونه‌ای قرار دهند که حریف فقط بتواند در حاشیه و خط پایه ( baseline penetration ) حرکت کند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
نفوذ از خط پایه ( baseline penetration )

 

هنگامی که یک بازیکن را در بالای کلید قرار می‌دهد، آنها را به سمت حاشیه هدایت می‌کنید.

هنگامی که یک بازیکن را در بال دارید، آنها را به سمت خط پایه هدایت می‌کنید.

“چرا خط پایه به جای وسط؟”

دلیل اینکه ما حریفان را به سمت sideline و baseline هدایت می‌کنیم این است که دفاع و چرخش در یک سمت baseline بسیار راحت تر از زمانی است که بازیکنی به وسط حرکت می‌کند. در حالتی که بازیکن از بالا یا همان وسط نفوذ کند فرصت‌های گلزنی بیشتری در اختیار دارد و با این کار که ما شرایط را برای حرکت به یک طرف زمین و خط پایه فراهم کنیم تا فرصت‌های کمتری به حریف بدهیم.

2. جلوگیری از برگردان توپ (No Ball-Reversals)

شنیده‌اید که یک مربی به بازیکنانش فریاد می‌زند “بسکتبال را معکوس کنید یا توپ را به بالا برگردانید یا توپ را بچرخوانید!”؟

هرچه بیشتر بتوانید تیم دفاعی را به حرکت و چرخش وادار کنید، شکاف‌های بیشتری در دفاع باز خواهد شد و تعداد فرصت‌های گلزنی باز خواهند شد… این عمل برای تیم تهاجمی جواب میده، بنابراین هنگامی که شما در حال بازی دفاع man to man هستید، هنگامی که بسکتبال به یک طرف زمین منتقل می‌شود، دیگر ما هرگز نمی‌خواهیم اجازه دهیم که ان را به سمت بالا یا طرف مقابل برگرداند. پس دفاع تمام وقت را از بازیکنی که شرایط برگشت توپ را دارد می‌کنیم.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
deny reversal – بازیکنانی که از بازیکنی که پاس داده است و منتظر برگشت توپ است در تمام مدت بصورت 100% دفاع کنند.

 

3. سد بازیکن نزدیک به توپ حریف (No Help from Defenders One-Pass Away)

این بزرگترین تفاوت بین دفاع خط بسته (Pack Line defense) و دفاع نفر به نفر (man-to-man defense) است.

دفاع Pack Line، این استراتژی دفاعی با ترکیبی از دفاع نفر به نفر و دفاع منطقه‌ای به بازیکنان اجازه می‌دهد تا به صورت فعالانه دفاع کنند، در حالی که همچنان از راهبردهای دفاعی مختلف استفاده می‌کنند.

در دفاع Pack Line، بازیکنان دفاعی به یک خط خاص در داخل می‌روند که به آن “خط بسته” یا Pack Line گفته می‌شود. این خط به عنوان یک نقطه مرجع برای بازیکنان دفاعی عمل می‌کند، که به آن‌ها می‌گوید که چقدر باید از بازیکن حمله کننده فاصله بگیرند.

این استراتژی دفاعی به بازیکنان اجازه می‌دهد تا به صورت فعالانه دفاع کنند، در حالی که همچنان از راهبردهای دفاعی مختلف استفاده می‌کنند. این استراتژی دفاعی می‌تواند به تیم‌های بسکتبال کمک کند تا در صدر جدول قرار بگیرند.

اگر یک بازیکن مخالف تلاش کند تا در وسط حرکت کند، بازیکن یک پاس می تواند به سرعت در جهت خود خلاقیت کند و کاری کند تا بازیکن تهاجمی را انتخاب کند، اما آنها هرگز نمی‌توانند به طور کامل کمک کنند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
no help one pass – اگر آنها این کار را انجام دهند، اغلب منجر به یک in-rhythm jumper یا یک offensive drive که پس از یک difficult closeout می‌شود.

 

4. خودداری از فیس کات (No Face Cuts)

“بدون برش صورت” یا “No Face Cuts” در بسکتبال به مفهومی اشاره دارد که در آن بازیکنان سعی می‌کنند تا از برش‌های مستقیم به سمت صورت حریف جلوگیری کنند. این استراتژی معمولاً در دفاع نفر به نفر استفاده می‌شود و هدف آن جلوگیری از حرکات سریع و ناگهانی حریف به سمت سبد است که می‌تواند دفاع را دچار مشکل کند.

با اجرای این استراتژی، بازیکنان دفاعی سعی می‌کنند تا حرکت حریف را به سمت خارج از زمین هدایت کنند، جایی که احتمال امتیازدهی کمتر است. این استراتژی به خصوص در مقابل بازیکنان با توانایی برش قوی و سریع بسیار موثر است.

با این حال، لازم است توجه داشت که اجرای این استراتژی نیازمند هماهنگی بالای تیمی و توانایی بالا در خواندن حرکات حریف است. در غیر این صورت، ممکن است بازیکنان دفاعی خود را در موقعیت‌های سختی قرار دهند و فرصت‌های امتیازدهی به حریف بدهند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
No Face Cuts – به بیان ساده، یک مدافع باید همیشه بین بازیکن خود و بسکتبال هر زمان که دفاع خارج از توپ بازی می کند، بماند.

 

5. حرکت همراه با توپ (Move When the Ball Moves)

“حرکت همراه با توپ” یا “Move When the Ball Moves” در بسکتبال، به یک اصل کلیدی اشاره دارد. این اصل بیان می‌کند که بازیکنان باید همیشه در حال حرکت باشند و همزمان با حرکت توپ، خود نیز حرکت کنند.

این اصل به خصوص در حالت‌های دفاعی و حمله‌ای کاربرد دارد. در حالت دفاعی، بازیکنان باید به سمت توپ حرکت کنند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از حریف دفاع کنند. در حالت حمله‌ای، بازیکنان باید به سمت توپ حرکت کنند تا فرصت‌های بهتری برای گرفتن توپ و امتیازدهی داشته باشند.

این اصل به بازیکنان کمک می‌کند تا همیشه در حالت آماده باشند و بتوانند به سرعت و به موقع به تغییرات در بازی پاسخ دهند.

با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع، بازیکنان یاد خواهند گرفت که باید همیشه هوشیار باشند و پاس‌هایی را پیش بینی کنند که ممکن است بتوانند توپ ربایی کنند.

«موقعیت یابی، پیش بینی و تکنیک سرعت ایجاد می کند. بنابراین، همیشه می‌توانید سریع‌تر عمل کنید.» – دون مایر

این یک نقل قول عالی از دون مایر است! این بر اهمیت مهارت های ذهنی و فنی در بهبود سرعت تاکید دارد، نه فقط ویژگی های فیزیکی. این یک یاداوری است که ما همیشه می‌توانیم در فعالیت‌های خود بهبود یابیم و بهتر شویم، چه ورزش، کار یا هر جنبه دیگری از زندگی.

دون مایر مربی بسکتبال دانشگاهی آمریکایی بود که کار خود را در سال 2010 به عنوان سرمربی تیم مردان دانشگاه Northern State به پایان رساند. او یک زمانی سرمربی دانشگاه Hamline و دانشگاه Lipscomb بود. مایر رکورد بیشترین برد را در میان مربیان بسکتبال مردان داشت که کارشان حداقل یک دوره با یک مدرسه عضو NCAA شامل شده بود، تا اینکه این رکورد در نوامبر 2011 توسط مایک کرژیفسکی، مربی دانشگاه Duke، شکسته شد.

اصول موقعیت دفاع man to man

سه نقش برای شما در زمانی که در زمین بازی دفاع نفر به نفر وجود دارد …

1. On-ball defense

2. Deny defense

3. Help defense

در این بخش قصد داریم در مورد هر یک از آنها با جزئیات و انچه که از یک بازیکن در هر نقش مورد نیاز است صحبت کنیم.

درک تمام این نقش‌ها برای دفاع تیم خوب بسیار مهم است. خارج شدن از موقعیت حتی با مقدار کمی می‌تواند تفاوت بین مسدود کردن یک شات یا رها کردن یک layup آسان باشد.

موقعیت همه چیز است.

On-ball defense – دفاع “On-ball” در بسکتبال به معنی دفاع از بازیکنی است که توپ را در اختیار دارد. این نوع دفاع شامل سه بخش اصلی است:

 • فشار و حمله به بازیکن با توپ: این فشار باعث می‌شود تا بازیکن حمله دچار خطا شود و دفاع کننده بتواند توپ را تسخیر کند.
 • محدود کردن بازیکنی که در حال حرکت با توپ است: دفاع کننده باید سعی کند تا بازیکن حمله را محدود کند و از رسیدن به سبد خود جلوگیری کند.
 • حمله به بازیکنی که توپ را برداشته است: وقتی بازیکن حمله توپ را برداشته، دفاع کننده باید فوراً به سمت او حمله کند.

هنگام دفاع از بازیکن با توپ، دفاع کننده باید سعی کند تا گزینه‌های “Triple Threat” یا “تهدید سه‌گانه” (پاس، شوت، و دریبل) را از حریف خود بگیرد. همچنین، دفاع کننده باید سعی کند تا بازیکن حمله را به نزدیک‌ترین خط کناری یا پایین میدان هدایت کند.

نقش مدافع روی توپ در دفاع نفر به نفر این است که بازیکن تهاجمی را مهار کند در حالی که آنها را به سمت حاشیه و خط پایه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در واقع، ما هرگز مدافعان روی توپ را تشویق نمی‌کنیم که برای توپ ربایی اقدام کنند، مگر اینکه بازیکن تهاجمی بسکتبال را اشتباه بگیرد. 

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

پنج کلید برای بازی دفاع عالی روی توپ وجود دارد:

1. تمایل به تبدیل شدن به یک مدافع قدرتمند و بزرگ.

بزرگترین تفاوت بین یک مدافع بزرگ و یک مدافع متوسط این است که یک مدافع بزرگ می خواهد یک مدافع بزرگ باشد.

همه مربیان باید بر اهمیت یادگیری چگونگی یک مدافع بزرگ و مزایایی که بازیکنان شما از مهارت خود به عنوان پیشرفت به سطح بالاتری از رقابت دریافت می‌کنند، تاکید کنند.

2. در یک حالت متعادل بمانید.

یک مدافع در توپ باید در یک حالت متعادل در همه زمان‌ها باقی بماند تا آنها آماده واکنش به بازیکن تهاجمی در اسرع وقت باشند. این بدان معنی است که آنها باید پایین بمانند، قفسه سینه خود را بالا نگه دارند و مقدار مساوی وزن را بر روی هر پا قرار دهند.

3. کمی بیش از حد وسط بازی کنید تا بازیکن تهاجمی را به خط کناری یا پایه مجبور کنید.

بازیکنی که بازیکن توپ دار را دفاع می‌کند باید سر خود را در امتداد شانه حریف در سمتی قرار دهد که نمی خواهید او رانده شود.

4. نگه داشتن فاصله طول بازو در همه زمان‌ها.

مدافع باید بتواند بازوی خود را به طور کامل در مقابل بازیکن حمله باز نگهدارد و بتواند بازیکنی را که دفاع می‌کند لمس کند.

5. چشمان خود را روی سینه حریف نگه دارید.

برای یک بازیکن تهاجمی بسیار آسان است که با سر، چشم یا بدن خود فریب دهد. نقطه روی یک بازیکن که سخت ترین فریب با آن است سینه آنهاست.

Deny defense – “Deny defense” یا “دفاع انکار” در بسکتبال، یک تاکتیک دفاعی است که در آن یک مدافع خارج از توپ، معمولاً یک پاس دور از بازیکن با توپ، بازیکن حمله‌ای که در حال حاضر نگهبانی می‌کند را از دریافت توپ جلوگیری می‌کند.

این استراتژی می‌تواند جریان حمله را مختل کند و باعث شود تیم حریف فرصت‌های کمتری برای امتیازدهی داشته باشد. اما نکته ضعف این روش این است که اگر بازیکن حمله‌ای که انکار می‌شود، عملیات برش پشت‌در را اجرا کند، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

به عبارت دیگر، اگر مدافع که توپ را انکار می‌کند، معمولاً از بازیکن حمله‌ای که عملیات برش پشت‌در را اجرا می‌کند کندتر باشد، این مدافع احتمالاً توسط برش پشت‌در بازیکن حمله‌ای که توپ را انکار می‌کند شکست خورده است.

سه کلید برای دفاع انکار بزرگ عبارتند از:

 1. یک دست و پا در خط عبور
 2. قفسه سینه به سمت حریف مستقیم خود
 3. چشم روی سینه و دیدن هر دو شانه

استراتژی “دفاع انکار” در بسکتبال مزایا و معایب خاص خود را دارد:

مزایا:

 • مختل کردن حمله: این استراتژی می‌تواند جریان حمله را مختل کند و باعث شود تیم حریف فرصت‌های کمتری برای امتیازدهی داشته باشد.
 • فشار بر روی بازیکن حمله: بازیکن حمله ممکن است تحت فشار قرار گیرد و اشتباهات بیشتری انجام دهد.

معایب:

 • برش پشت‌در: اگر بازیکن حمله‌ای که انکار می‌شود، عملیات برش پشت‌در را اجرا کند، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. به عبارت دیگر، اگر مدافع که توپ را انکار می‌کند، معمولاً از بازیکن حمله‌ای که عملیات برش پشت‌در را اجرا می‌کند کندتر باشد، این مدافع احتمالاً توسط برش پشت‌در بازیکن حمله‌ای که توپ را انکار می‌کند شکست خورده است.
 • نیاز به سرعت و توانایی فیزیکی: این استراتژی نیاز به سرعت و توانایی فیزیکی دارد، زیرا مدافع باید به سرعت به موقعیت خود برگردد.

به هر حال، استفاده از این استراتژی بستگی به شرایط بازی، تیم حریف و توانایی‌های بازیکنان دفاعی دارد.

Two Passes Away – Help Defense – در بسکتبال به مفهوم دفاعی است که در آن بازیکنانی که دو یا بیشتر پاس از توپ دور هستند، به دفاع کمک می‌کنند. این یعنی تیم حمله باید دو یا بیشتر پاس اجرا کند تا توپ به بازیکنی برسد که همان بازیکن دفاعی در حال محافظت از او است.

برای مثال، اگر یک بازیکن دفاعی در نزدیکی بال راست قرار دارد اما توپ در بال چپ است، پس همان بازیکن دفاعی دو پاس از توپ دور است. به عبارت دیگر، تیم حمله باید توپ را دو بار پاس دهد، از بال چپ به بال و سپس از بال به بال راست، تا توپ در نزدیکی همان بازیکن دفاعی قرار گیرد.

این استراتژی دفاعی کمک می‌کند تا تیم دفاعی بتواند فرصت‌های امتیازی را برای تیم حمله به حداقل برساند… این نیاز به مدافع در موضع “ball-you-man” باشد.

موضع “ball-you-man” به این معنی است که مدافع یک دست را به حریف خود و یک دست خود را در بسکتبال نشان می‌دهد. آنها باید بتوانند هر دو را با دید محیطی خود در همه زمان‌ها ببینند.

هنگامی که بسکتبال در سمت ضعیف و زیر خط پرتاب آزاد است، بازیکنان دو پاس دور اغلب در هر دو “High-I” یا “Low-I” هستند.

هنگامی که بسکتبال در هر دو بال یا در یکی از گوشه ها است، همیشه باید 2 مدافع کمک با حداقل یک پا در خط تقسیم (خط پایین وسط زمین) وجود داشته باشد.

1. مدافع کمک نزدیک به لبه در رنگ (Low-I)

2. مدافع کمک در نزدیکی خط پرتاب آزاد (High-I).

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
high-low

اجرا دفاع نفر به نفر – Man to man Defense 

توپ در بالا از کلید (Basketball Top of the Key

“Top of the Key” در بسکتبال به نقطه بالاترین خم خط پرتاب آزاد اشاره دارد. این مکان برای تنظیم بازی‌ها و فراهم کردن مکانی که بازیکنان می‌توانند به آن ارجاع دهند وقتی خود را در زمین فاصله می‌دهند، مفید است.

top-of-key هر زمان که بسکتبال در خطوط خط در بالای کلید است، تیم یک هدف دارد: آن را از انجا خارج کنید!

هر زمان که بسکتبال در داخل خطوط در بالای کلید قرار می گیرد، تیم یک هدف دارد: آن را از آنجا خارج کنید!

به محض دریبل زدن از روی خط نیمه زمین، مدافع پوینت گارد (x1) بلافاصله شروع به وادار کردن دریبل‌زن به کناره می‌کند و حالت دفاعی او را زاویه می‌دهد. در همان زمان، مدافعان کناری (x2 و x3) به بازیکنی در جناح نزدیک می‌شوند و اجازه می‌دهند که پاس به بازیکنی در جناح ارسال شود.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

در مورد مدافعان کمکی (x4 و x5)، هر دوی آنها پا روی خط مربوطه خود را دارند.

هدف زمانی که توپ در بالای زمین قرار دارد این است که توپ به یک سمت زمین حرکت کند. این می تواند با دریبل زدن به یک طرف یا پاس دادن به بازیکنی در جناحین رخ دهد.

وقتی بسکتبال در راس قرار دارد، دفاع نفر به نفر در آسیب پذیرترین حالت خود قرار دارد.

دلیل این امر به این دلیل است که در هنگام حرکت از وسط، مدافعان ممکن است در مورد اینکه چه کسی باید کمک کند و چه کسی باید به بازیکن خود وابسته بماند گیج می‌شود.

سردرگمی اغلب منجر به layup های آسان و شوت‌های باز می‌شود. این به این دلیل است که سمت توپ و سمت ضعیف ایجاد نشده است.

با این حال، وقتی توپ در یک طرف زمین مستقر می‌شود، بازیکنان می‌دانند که در حال کمک هستند یا انکار و وظایفشان کمک و چرخش را بسیار سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند.

توپ در بال (Basketball on the Wing)

هنگامی که توپ به بال می‌رسد، مهمترین چیز این است که شما اجازه ندهید که توپ به بالای کلید برگردد.

wing-positions بازیکن دفاع از یک پاس دور به سمت بالا (x1) باید در موقعیت انکار کامل باشد.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

مدافع توپ (x2) باید در پای بالا از بازیکن با توپ بازی به دور درایو وسط و انها را مجبور به حرکت به سمت خط پایه برود. یا با دریبل یا پاس

اگر بازیکن تهاجمی تلاش کند تا وسط را دریبل کند، مدافع روی توپ فقط باید به صورت عمودی حرکت کند تا به بالای کلید برگردد.

همانطور که برای مدافع گوشه (x4)، انها باید در انکار کامل به عنوان آنها یک پاس دور از توپ.

با نگاهی به مدافعان کمک، x3 و x5 باید یک پا در خط تقسیم به عنوان بسکتبال در خط پرتاب آزاد گسترش یافته یا پایین تر است.

توپ در کورنر (Basketball in the Corner)

یک بار دیگر، هنگامی که بسکتبال به گوشه ای منتقل می‌شود، مهمترین چیز این است که ما اجازه نمی‌دهیم توپ به بال معکوس شود.

corner positions بازیکن یک پاس دور به بال (x2) باید در انکار کامل و اجازه نمی‌دهد پاس به بال داده شود.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

مدافع توپ (x4) باید بازیکن را در گوشه ای قرار دهد. اما با بازی بیش از حد سمت بالا، اگر x4 از دریبل شود، باید به سمت خط پایه باشد، زیرا انتظار کمک وجود دارد.

بازیکن (x5)  low-I در موقعیت کمک پیش بینی درایو از بازیکن با حلقه است.

بازیکن در بالا (x3) high-I در موقعیت کمک است و در حال اماده شدن برای رها کردن و چرخش اگر 4 درایو حلقه و X5 نیاز به کمک.

بازیکن نهایی (x1) در موقعیت ball you man است به این معنی که مدافع یک دست را به حریف خود و یک دست خود را در بسکتبال نشان می‌دهد.

نفوذ دریبل و چرخش (Dribble Penetration and Rotations)

اگر بازیکنان شما قادر به چرخش، زمانی که یک بازیکن تهاجمی بسکتبال را هدایت می‌کند، شما یک دفاع نفر به نفر بسیار بی اثر خواهید داشت.

ویژگی های کلیدی Key Drive :

“Key Drive” در بسکتبال به نفوذ پرقدرت از یک طرف منطقه کلید به طرف دیگر اشاره دارد. این حرکت می‌تواند بسیار مؤثر باشد اگر به درستی انجام شود. برخی از ویژگی‌های کلیدی برای انجام یک “Key Drive” موفق عبارت‌اند از:

 • سرعت و توانایی در تغییر جهت: بازیکن باید قادر باشد به سرعت به سمت سبد حرکت کند و در صورت لزوم، جهت حرکت خود را تغییر دهد.
 • قدرت پاها: در بازی بسکتبال، بخش عمده‌ای از قدرت مورد نیاز یک بازیکن از پاها تامین می‌شود. این قدرت می‌تواند به بازیکن کمک کند تا با سرعت بیشتری به سمت سبد حرکت کند.
 • توانایی در پاس دادن یا شوت زدن: پس از انجام “Key Drive”، بازیکن باید قادر باشد تصمیم بگیرد که آیا باید شوت کند، پاس دهد یا حتی توپ را برگرداند.

ما در دفاع هرگز نمی خواهیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد.

اغلب این توانی را یک پوینت گارد بزرگ دارد، اگر بازیکن دفاع از دریبل بیش از حد نزدیک به مدافع خود بازی کند، یا اگر ما اجازه می‌دهیم معکوس توپ و چرخش و closeouts ضعیف است.

“Closeouts” در بسکتبال به فرآیندی اشاره دارد که در آن یک بازیکن دفاعی سریعاً به سمت یک حمله‌کننده حرکت می‌کند که توپ را در دست دارد و قصد دارد شوت کند. این حرکت به منظور جلوگیری از شوتزدن موفق حمله‌کننده انجام می‌شود. برخی از ویژگی‌های کلیدی برای انجام یک “Closeout” موفق عبارت‌اند از:

 • سرعت و تعادل: بازیکن دفاعی باید به سرعت به سمت حمله‌کننده حرکت کند، اما همچنین باید تعادل خود را حفظ کند تا بتواند به سرعت واکنش نشان دهد اگر حمله‌کننده تصمیم به حرکت یا دریبل بگیرد.
 • توانایی پیش‌بینی: بازیکن دفاعی باید بتواند پیش‌بینی کند که حمله‌کننده قصد دارد چه کند (مثلاً شوت، پاس، یا دریبل) و سپس به طور مناسب واکنش نشان دهد.
 • تکنیک دفاعی: بازیکن دفاعی باید دست‌های خود را بالا ببرد تا شوت زدن را سخت‌تر کند، اما باید پاهای خود را آماده حرکت نگه دارد تا بتواند به هر تغییر جهت حمله‌کننده واکنش نشان دهد.

نفوذ از بالا – (top penetration)

“Top-Penetration” در بسکتبال به حرکتی اشاره دارد که در آن بازیکن با توپ از بالای منطقه کلید به سمت سبد حرکت می‌کند. این حرکت معمولاً با هدف ایجاد فرصت برای شوت زدن یا پاس به یک هم‌تیمی انجام می‌شود. برخی از ویژگی‌های کلیدی برای انجام یک “Top Penetration” موفق عبارت‌اند از:

هنگامی که مدافع در بالای کلید دریبل می‌شود، هر کدام از مدافعان پایین‌تر در سمت ضعیف است باید به دفاع و کمک بروند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

X3 به درایو کمک نمی‌کند. آنها می‌توانند به سرعت خلاقیت نشان دهند که مسیر پاس را فهمیده‌‌اند، کاری کنند و سعی کنند حرکت را دچار تردید کنند یا توپ ربایی کنند، اما نباید حریف مستقیم خود را ترک کنند.

از آنجایی که کمک همیشه از سمت ضعیف می‌آید، x4 باید بیرون بیاید و تلاش سه امتیازی از نقطه کورنر را از بین ببرد.

بازیکنی که باید کمک کند x5 است زیرا آنها در سمت ضعیف پایین ترین هستند.

هنگامی که x5 برای کمک بالا می‌رود، x1 باید فوراً به سمت پایین بچرخد و اکنون بازیکنی خواهد بود که اگر پاس به 3 یا 5 داده شود، مسیر را می‌بندد.

بال پایه درایو (Wing Baseline Drive):

وقتی بسکتبال در جناح است، سمت توپ و سمت ضعیف ما به وضوح مشخص می شود که برای دفاع عالی است.

در حرکت پایه از جناح، اگر بازیکن تهاجمی و تدافعی در گوشه (x4) وجود داشته باشد، آنها کمکی به بازیکن گوشه کنار توپ نمی کنند.

به یاد داشته باشید: کمک همیشه از طرف ضعیف می‌آید.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

بازیکن بالای کلید (x1) برگشت توپ را رد می‌کند. سپس از آنجایی که توپ روی خط پرتاب آزاد یا پایین تر قرار دارد، ما دارای Low-I و High-I در کلید هستیم.

Low-I (x5) به درایو کمک می‌کند و دریبل‌کننده را درست خارج از رنگ به دام می‌اندازد. X5 و x2 اگر بازیکن تهاجمی را دریبل بزنند به دام می‌اندازند.

High-I (x3) باید به سمت پایین بچرخد و از پاس به 5 در گوشه جلوگیری کند.

مدافع نهایی (x1) خود را طوری قرار می‌دهد که از پاسی که به 3 یا 1 انجام می‌شود یا اگر پاس بلند از بالا انجام شود را قطع کند، تا از هر یک از آنها دفاع کند.

بال میانه درایو (Wing Middle Drive):

حمله از وسط بالا کمی سخت‌تر است و دفاع هرگز نمی‌خواهد این حمله صورت پذیرد.

اگر مدافع بر روی توپ به درستی در بالای از بازیکنی که توپ را دارد بازی کند، باید بتواند یک یا دو قدم بزرگ به صورت عمودی بردارد و حمله را قطع کند یا یک شارژ بگیرد.

اگر مدافع بر روی توپ از موقعیت خود خارج شده باشد، هدف بعدی این است که بازیکن حمله‌کننده را مجبور کند تا توپ را به بالای کلید ببرد.

اگر مدافع بر روی توپ واقعاً از موقعیت خود خارج شده باشد و حمله اجتناب‌ناپذیر باشد، بازیکن منطقه ضعیف‌ باید گامی به جلو بردارد و به سمت شوت کننده بچرخد.

X3 می‌تواند به سرعت در این حمله با پشت به توپ حرکت کند تا بازیکن حمله‌کننده را مجبور کند تا توپ را بردارد تا زمانی که بتواند به سرعت بر روی بازیکن خود بسته شود بدون اینکه شوت را از دست بدهد.

این حرکت می‌تواند یک چرخش سخت باشد زیرا اگر dribbler با دریبل خود از خط تقسیم عبور کند، مدافع کمک (سمت قوی به سمت ضعیف) تغییر می‌کند.

به نمودارهای زیر نگاهی بیندازید تا تفاوت‌ها و چرخش‌ها را ببینید…

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

X3 می‌تواند به سرعت با خلاقیت کاری در این درایو با پشت خود را به بسکتبال در تلاش برای ایجاد تهاجمی انتخاب کنید تا توپ تا زمانی که آنها می‌توانند به سرعت نزدیک بر روی بازیکن خود را بدون دادن شات. ‌آنها هرگز نباید به طور کامل به یک تله متعهد شوند زیرا شوت از بال را باز می‌کند.

به طوری که با ‌دریبل خود از خط تقسیم عبور می‌کند، مدافع کمک (سمت توپ به سمت ضعیف) تغییر می‌کند.

نگاهی به نمودارهای زیر برای دیدن تفاوت ها و چرخش …

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

 

درایو از گوشه (Corner Baseline Drive):

نفوذ از گوشه بسیار شبیه به نفوذ بال است.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

مدافعی که بر روی بازیکن بالا (x2) بازی می‌کند، مطمئن می‌شود که پاس معکوس آسان به بیرون را رد کند.

بازیکن در پایین low-I (x5) با گام برداشتن به طرف مقابل برای تنظیم یک تله با x4 است، اگر بازیکنی که توپ بسکتبال را دارد تصمیم بگیرد به سمت سبد حمله کند.

اگر این اتفاق بیفتد، x3 پایین می‌آید و مسیر پاس به بازیکنی که x5 دفاع می‌کرد را قطع می‌کند.

در نهایت، x1 پایین می‌آید و حالا دو بازیکن حمله‌کننده که باید خود را بین آن‌ها قرار دهند. (احتمال بریدن پاس وجود دارد) اگر نه و پاس اسکیپ انجام شده، x1 مسئول بستن بر روی 1 یا 3 است.

Drive with Low Post Defender

نفوذ با دریبل از گوشه یا بال، در حالی که یک بازیکن حمله در پست پایینی وجود دارد، متداول نیست اما ممکن است اتفاق بیفتد.

در تصاویر زیر چرخش‌ها که این اتفاق می‌افتد را مشاهده می‌کنید:

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

از آنجا که در سمت پایین 1/2 جلو هستیم وقتی بازیکنی در پست پایینی وجود دارد، برای دفاع کننده پست پایینی (x5) آسان‌تر است که یک قدم به طرف مقابل بردارد و دریبلر را دفاع کننده توپ (x4) در تله بیندازد.

برای برداشتن پاس pocket به بازیکن پست پایینی، دفاع کننده در پایین low-I (x3) باید یک قدم به طرف مقابل بردارد و پاس به بازیکن پست پایینی را نگه دارد.

سپس دفاع کننده در بالا high-I (x1) مسئول قرار گرفتن در موقعیتی هستند که یا باید lob pass را به روی 1 یا 3 ببندد.

برای اینکه به 4 پاس آسانی از تله ندهیم، x2 باید مسیر کامل پاس خروجی به 2 را ببندد.

Drive with High Post Defender

هنگامی که بازیکنان تهاجمی و دفاعی در بالا وجود دارد، مدافع در درایو کمک نمی‌کند. در عوض، low-I (x3) برای تله دریبل با مدافع بر روی توپ (x4) در پایین حرکت می‌کند.

مدافع در بالا (x5)، پاس به بازیکن بالا را میبندد و کمک نمی‌کند.

بازیکنی که پاس عقب نشینی (x2) را رد می‌کند، همچنان پاس خارج را میبندد می‌کند.

(x1) با رها کردن، مسئول رهگیری یا بستن پاس به 3 یا 1 را دارد.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

Skip Pass Rotations
در هر پاس پرش، مهم‌ترین چیز این است که بازیکنی که توپ بسکتبال را دریافت می‌کند، به شکل موزی بسته شود تا نفوذ وسطی وجود نداشته باشد.

هر بازیکن در تیم باید متعهد به دویدن به موقعیت بعدی است. اغلب این اتفاق خیلی کند انجام می‌شود، چون فاصله کمک زیاد است. بازیکنانی که قبلا در سمت توپ بودند و به اندازه کافی سریع به موقعیت‌های کمک نمی‌رسیدند.

همچنین، بسته به اینکه چه سطحی بازی می‌کنید، ممکن است بخواهید شوت را از خط سه امتیازی خارج کنید، اگر انها یک شوتزن خوب داشته باشند.

در اینجا چند نمودار برای نشان دادن چرخش وجود دارد:

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
top to corner
Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
top to corner

پیشرفته
Top to Wing Pass – آیا ممکن است؟
در راهنمای بالا، پاس از بالای کلید به بال را توضیح دادیم، زیرا معتقدیم که این موثرترین راه برای بازی دفاع تک به تک است.

از انجا که -دفاع man to man از بالا ‌سیب پذیر است، چرا ما می خواهیم توپ را بالا و یا پاس به بال نگه داریم؟

اما راه های دیگری برای انجام این کار وجود دارد …

آیا ‌با روش ساده بستن مسیر حمله از بالا کار را برای دفاع آسان‌تر کنیم؟

چند راه برای بستن مسیر پاس به بال که می‌توانید در نظر بگیرید:

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

از آنجا که هیچ پاسخ درست یا غلط برای انتخاب راه‌ یا اجازه دادن به پاس وجود ندارد، هر مربی باید پس از نگاه کردن به شرایط تصمیم بگیرد.

دفاع از پست

دانستن اینکه تیم شما چگونه می‌خواهد از پست دفاع کند، برای دفاع نفر به نفر بسیار مهم است.

شما باید یک سیستم ثابت داشته باشید که بر اساس نقاط قوت و ضعف بازیکنان پست در تیم شما باشد.

اما قبل از اینکه به هر یک از آن ها بپردازیم، در اینجا قانون اصلی برای دفاع از پست وجود دارد…

اجازه نده به آنجا برسد!

اجازه دادن به بسکتبال برای ورود به پست خبر بدی برای هر دفاعی است. اغلب منجر به فروپاشی بخشی از دفاع یا خطای احمقانه توسط مدافع پست می‌شود.

قبل از اینکه در مورد راه های دفاع از پست صحبت کنیم، در اینجا 3 نکته برای دور نگه داشتن بسکتبال در وهله اول وجود دارد…

1. آنها را روی زمین بکوبید

با شکست دادن بازیکن پست حریف در زمین، توانایی آنها برای ایجاد موقعیت اولیه قوی که می تواند منجر به پاس سریع داخل و یک امتیاز آسان شود، از بین می‌رود.

2. دفاع عالی روی توپ

بازیکنان دفاع که بازیکن را تحت فشار قرار می‌دهند، می‌توانند تا حد زیادی مانع ارسال پاس داخل به بازیکن پست شوند. هر مدافع روی توپ باید با دستان خود در خط عبور و ردیابی توپ فعال باشد.

3. آنها را از بلوک خارج کنید

اگر یک بازیکن پست موقعیت خود را روی بلوک ایجاد کند، یک مدافع پست می‌تواند با ثابت نگه داشتن میله بازوی خود در حالی که بازیکن مهاجم را با قدرت پایین تنه‌اش به بیرون هل می‌دهد، آنها را بیشتر به سمت بیرون حرکت دهد.

اجازه دادن به حمله برای ورود به منطقه رنگی خبر بدی برای هر دفاع است. این اتفاق اغلب منجر به سقوط بخشی از دفاع یا یک خطای احمقانه توسط یک مدافع می‌شود.

راه های مختلفی برای رد کردن اجازه ورود به پست وجود دارد، به چند راه آن اشاره می‌کنیم:

1. بسکتبال بالای خط پرتاب آزاد.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

هنگامی که توپ بالای خط پرتاب آزاد است، مدافع پست باید 3/4 جلو خود را در خط بین توپ و حریف نگه دارد.

برای اینکه تیم تهاجمی بتواند این پاس ورودی را انجام دهد، باید بسیار دقیق باشد و مدافع پست همچنان زمان خواهد داشت تا بین آنها و سبد موقعیت ایجاد کند.

همچنین، به خاطر داشته باشید که بازیکنی در سطح پایین وجود دارد که می‌تواند پاس‌هایی را که از بالا انجام می‌شود، انتخاب کند.

2. توپ زیر خط پرتاب آزاد.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

زمانی که توپ زیر خط پرتاب آزاد قرار دارد low-post-half-frontWhen ، مدافع پست باید 1/2 جلو از سمت خط پایه باشد.

با انجام این کار، آنها در موقعیت عالی برای کمک به هر درایو پایه هستند.

همچنین، از آنجایی که اکنون پاس کوتاه‌تر است، تنها در نیمه جلو بودن بازیکن مهاجم به مدافع این امکان را می‌دهد که در صورت عدم توانایی در انحراف روی پاس داخل، همچنان بتواند در عقب موقعیت خود را حفظ کند.

به دام انداختن پخش کننده پست پایین

مواقعی پیش می آید که با چنین بازیکن پست مسلط روبرو می شوید که چاره ای جز ارسال کمک و به دام انداختن آنها در پست ندارید.

وقتی این اتفاق می‌افتد، توصیه می‌کنم تله‌سازی را با پخش‌کننده در موقعیت كمك ارسال كنید.

در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است:

همچنین، از انجا که پاس در حال حاضر کوتاه تر است، تنها نیمی از جلو بازیکن تهاجمی اجازه خواهد داد که مدافع هنوز هم قادر به ایجاد موقعیت پشت اگر انها قادر به گرفتن انحراف در پاس در داخل.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

 • هنگامی که 4 پاس را در پست دریافت می کند، x4 باید فوراً موقعیت خود را پشت سر بگذارد.
 • بلافاصله، x5 به سرعت در عرض می‌چرخد و با x4 تله‌ای در سمت بالا ایجاد می‌کند.
 • X2 برای دفاع از 5 رها می‌شود و سپس x1 مسئول به رهگیر می‌شود.

نقش آنها این است که همه پاس‌هایی را که به 1 یا 2 داده می‌شود، انتخاب کنند. اگر هیچ کدام برای توپ ربای یا انحراف در دسترس نباشد، آنها اولین کسانی هستند که به هر کسی که پاس خروجی را دریافت می‌کند، بندند.

در سمت توپ، x3 هرگز اجازه پاس ساده را نمی‌دهد و در حالی که بسکتبال در پست است کاملا مسیر توپ را می‌بندد.

دفاع انتقالی – Transition Defense
اگر یک تیم دفاعی انتقالی عالی نباشد، هرگز نمی توانید یک تیم دفاعی نفر به نفر عالی داشته باشید.

به بازیکنان خود در مورد اهمیت این موضوع آموزش دهید و سپس آنها را وادار کنید که پس از هر مالکیت تهاجمی، سریعاً به عقب برگردند.

راز عالی بودن یک تیم دفاعی انتقالی این است که بازیکنان شما باید بدانند که چند نفر به سمت حلقه تهاجمی می‌روند و چند نفر باید فوراً در هر ضربه‌ای عقب‌نشینی کنند.

بدترین کاری که یک بازیکن می‌تواند بعد از یک شوت تهاجمی انجام دهد این است که بایستد و تماشا کند.

بیشتر مربیان از این موضوع به عنوان “سرزمین هیچکس – no man’s land”  یاد می‌کنند. مکانی که یک بازیکن هرگز نمی‌خواهد باشد!

این چیزی است که ما هنگام اجرای دفاع نفر به نفر توصیه می‌کنیم:

سه بازیکن را به ریباند تهاجمی بفرستید و بلافاصله پس از ضربه دو بازیکن را به دفاع انتقالی بازگردانید.

با بازگشت دو بازیکن به عقب، هدف ایجاد یک مدافع بالا و یک مدافع پایین است.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

مدافع پایینی از بال محافظت می‌کند در حالی که هدف مدافع بالا این است که سرعت بسکتبال را کم کند و به بازیکنانی که برای ریباندهای تهاجمی رقابت می‌کردند زمان بدهد تا در دفاع ریکاوری کنند.

این روشی است که ما بیشترین موفقیت را با آن پیدا کردیم، اما ممکن است لزوما بهترین گزینه برای تیم شما نباشد.

به عنوان مثال، اگر تیم بسیار کوچکی دارید که هرگز ریباند تهاجمی دریافت نمی‌کند، می‌توانید بلافاصله پس از هر ضربه تمام 5 بازیکن را به عقب برگردانید.

Defending BLOB’s – دفاع از BLOB 

بازی‌های ورودی اغلب فرصت‌های گلزنی عالی را برای تیم تهاجمی فراهم می‌کند.

آنها بازی‌های فکر شده‌ای دارند و در موقعیت عالی برای اجرای آنها هستند.

هدف اصلی هنگام دفاع از بازی های درون مرزی این است که حریف را وادار کنیم تا توپ را به بالا پرتاب کند و حمله اصلی خود را تنظیم کند.

اگر بتوانید این کار را انجام دهید، با موفقیت از BLOB دفاع کرده‌اید.

دفاع از BLOB در بسکتبال به معنای دفاع از موقعیت‌های خارج از محدوده میدان بازی است. این موقعیت‌ها معمولاً در زمان‌هایی که توپ از خارج میدان بازی وارد می‌شود، اتفاق می‌افتد. دفاع از این موقعیت‌ها می‌تواند تصمیم‌گیری‌های مهمی را در بازی تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه، چند قاعده ساده برای دفاع از BLOB را بررسی می‌کنیم.

دفاع از محل ورود توپ: در ابتدا، باید محل ورود توپ را دفاع کنیم. به عبارت دیگر، بازیکن دفاعی باید در موقعیتی قرار گیرد که حریف نتواند توپ را به صورت مستقیم زیر سبد پاس دهد.
تعویض در مقابل صفحه‌های بالا: برخی از موقعیت‌های BLOB شامل حرکت‌های تعویض بازیکنان دارند. معمولاً یکی از این تعویض‌ها از سمت پایین به سمت بالا انجام می‌شود. در این حالت، تعویض در مقابل این حرکت‌ها می‌تواند موثر باشد. این کار به ما کمک می‌کند تا در برابر تعداد زیادی از صفحه‌ها دفاع کنیم و سبد را نیز محافظت کنیم.
دفاع از گوشه‌ها: در برخی از موقعیت‌های BLOB، حریف تلاش می‌کند با پین کردن بازیکنان ما، به گوشه میدان برود و از آنجا شوت بزند. در این حالت، بازیکن دفاعی باید گوشه میدان را نیز محافظت کند.

دفاع از خط پایه درون کرانی در حین بازی دفاع نفر به نفر به دو روش انجام می شود:

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

هدف اصلی در اینجا این است که پاس آسان را از بین ببرید و زیر لبه گل بزنید و حریف را مجبور به عبور به بال کنید.

بسته به جایی که پاس در محدوده اتفاق می افتد، مدافع پاس دهنده در محدوده باید خود را در امتداد خط خط اتصال به خط پایه قرار دهد تا پاس زیر لبه را از بین ببرد.

کلید این است که مدافعان زیر بازیکنان تهاجمی باقی بمانند و خود را در بین سبد و حریف نگه دارند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفرمنطقه 2-3 را اجرا کنید

بسته به سطح بسکتبالی که مربیگری می‌کنید و قوانین لیگ خود، ممکن است در بازی‌های ورودی، منطقه 2-3 را اجرا کنید.

هنگامی که بازی به بال یا بالا محدود شد، بازیکنان مستقیماً به دفاع نفر به نفر خود برمی‌گردند.

دلایلی که منطقه 2-3 روی BLOB بسیار خوب عمل می کند این است که کلید را با مدافعان پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد سبدهای آسان زیر لبه که اغلب هنگام بازی دفاع نفر به نفر رخ می دهد، ایجاد شود.

Defending the Pick and Roll – این روش پیشنهادی ما برای دفاع در برابر پیک اند رول است.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
Fight Over the Screen

این امر مستلزم این است که مدافع از بالای خارج شود و دریبل‌زن را مجبور به برداشتن چند قدم عمودی اضافی کند که به مدافع روی توپ اجازه می‌دهد فشار بیاورد و از جلو بازگردد.

این می تواند برای بازیکنان جوان دشوار باشد، اما محافظت از بازی و عادت های خوبی برای بازیکنان است که در سنین پایین به آن دست پیدا می کنند، زیرا در سنین بالا مهارت بسیار مهمی خواهد بود.

گزینه دیگری که یک مربی در اختیار دارد این است که هر پیک اند رول را Switch کند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر
Switch the Screen

همانطور که از نام آن پیداست، این به سادگی به این معنی است که مدافعان موقعیت های خود را حفظ می کنند و بازیکن تهاجمی را که محافظت می کنند تعویض می کنند.

این می تواند مشکل ساز باشد اگر در نهایت بازیکن کوچکی از یک بازیکن بزرگ دفاع کند یا برعکس، اما در سطح جوانان، بازیکنان اغلب آنقدر باهوش نیستند که از آن استفاده کنند.

زیر بروید – Go Under the Screen

مدافع محافظ می‌تواند یک گام سریع به عقب بردارد تا به مدافع روی توپ فضایی بدهد تا از کنار عبور کند و بلافاصله در مقابل دریبل‌کننده قرار بگیرد.

در حالی که این احتمالا ساده ترین راه برای انجام آن است، معتقدیم که بازیکنان مهارت مهم یادگیری و نحوه محافظت را از دست می دهند.

Man to man Defense - دفاع نفر به نفر

5 قانون اصلی دفاع man to man :

 • No middle penetration – نفوذ از وسط ممنوع: بازیکن حریف نباید از بالای زمین یا دو بال زمین به سمت سبد شما نفوذ کند.
 • No ball reversals – جلوگیری از برگردان توپ.
 • No help one pass away – سد بازیکن نزدیک به توپ حریف.
 • No face cuts – خودداری از فیس کات.
 • Move when the ball moves – حرکت همراه با توپ.

دفاع man to man یکی از بهترین دفاع هایی است که می‌توانید با تیم خود اجرا کنید، مهم نیست که در چه سطحی مربیگری می‌کنید. آموختن این دفاع برای همه بازیکنان از سنین اولیه بسیار مهم است.

مطمئنا، آموزش آن می‌توند بسیار دشوار باشد. اما پرداخت به آن برای بازیکنان شما قطعا در دراز مدت ارزش خواهد داشت.

اگر شما یک مربی هستید که بازیکنان در حال توسعه را بر برنده شدن در بازی‌های بسکتبال جوانان تمرین می‌دهد، این دفاع برای شما مناسب است!

 

منبع: Man-to-Man Defense – Complete Coaching Guide | Basketball For Coaches

دیدگاهتان را بنویسید