واکنش اسپانسر فدراسیون به بسکتبالیست‌های زن/لمپنیسم مات

مات

هلدینگ مات در بیانیه‌ای رسانه‌هایی را که حامی نه به تبعیض جنسیتی بودند، متهم به سیاه نمایی کرد.

چندی قبل پویشی از سوی بسکتبالیست‌های زن راه افتاد که نسبت به تفاوت جوایز مسابقات مردان و زنان معترض بودند. به اعتقاد آنان «هلدینگ مات» که اسپانسر مسابقات مردان و زنان است نباید در اهدای جوایز تبعیض قائل می‌شد.

این حرکت اعتراضی مورد توجه و حمایت مردمی و رسانه‌ها قرار گرفت و بازتاب اجتماعی وسیع داشت.

بعد از این حمایت‌های گسترده حالا رسانه‌ها به گفته مات به «سیاه نمایی» متهم شدند که طبق جملات پایانی بیانیه این هلدینگ باید گفت «مات جان» با «بی اطلاعی»، «بدون پژوهش و مطالعه»، «بدون جامع نگری» همینطور «نقد منصفانه» یک بیانیه داد که در آن به جای پوزش از بسکتبالیست‌های زن، کار اشتباه خود را در اختتامیه بسکتبال زنان بیشتر توجیه کرد.

بیانیه با معرفی و استراتژی هلدینگ مات شروع و با زیاده‌گویی در مورد فدراسیون فشل و مصادره کردن کارها به اسم فدراسیون و مات ادامه می‌یابد. شاخ و برگ اضافی آنقدر زیاد است که این تعبیر را ایجاد می‌کند تاریخ بسکتبال ایران به دو بخش قبل و بعد از مات تقسیم می‌شود.

قبل مات، غارنشین بودیم و بسکتبال پیش از میلاد بازی می‌کردیم اما در دوره اخیر با مات از برهنگی درآمدیم و پوشاک نیلموتی تن‌مان کردیم.

به دلیل پرهیز ازغیرمرتبط ساختن موضوع اصلی به آن نمی‌پردازیم فقط می‌توان گفت ملاک ارزیابی بسکتبال را چند تابلوی کنار زمین که دیگران بیرون از میدان بازی معامله می‌کنند، تعیین نمی‌کند و در پیروزی‌های مترادف با شکست امثال مات کف می‌زنند و هورا می‌کشند چون در باخت و برد پولش را می‌گیرند و هزینه‌ای نمی‌پردازند.

هزینه را «عاشقان بسکتبال» می‌پردازند که «کاسبان» از درک آن عاجزند.

نکتۀ اصلی در بیانیه مات در یک جمله خلاصه شده و آن تأیید خرید هدایا و دادن آنها به فدراسیون برای اهداء به ورزشکاران است. یعنی پاسخی به استوری‌های اعتراضی بسکتبالیست‌های زن و اینکه موقع مراسم اشتباه کردیم. تمام. به رسانه‌ها چکار دارید.

این بیانیه یک قسمت غیرمرتبط دیگر اما خوب دارد و آن «غیرت یک مجموعه» است که معادل همان غیرت پروری یا «لمپنیسم» است که مات بعد از حمایت گسترده مردمی از دختران، رگ گردنش بیرون زده و فریاد زده هر که با ما نیست از ما نیست، «سیاه نما»ست.

 

این بیانیه را در صفحه instagram  این شرکت به نشانی (maat.ir) می توانید مطالعه کنید.

 

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید