فدراسیون بسکتبال فینالش را بدون تماشاگر نکرد / نگرانی‌های بازی پنجم

فدراسیون بسکتبال فینالش را بدون تماشاگر نکرد / نگرانی‌های بازی پنجم

بعد از جنجال، درگیری و خشونت تماشاگران روی سکوهای سالن آزادی، کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال با اقدام نرم‌تر به نسبت جنجال‌های قبلی، خاطیان را تنبیه کرد.

 

فینال سوم شهرداری گرگان و تیم اسلامشهری در شرایطی به پایان رسید که ۲۸ ثانیه پایانی آن با زدوخورد روی سکوها دنبال شد. لیگ برتر بسکتبال که امسال مثل لیگ ملی و لیگ یک، مملو از جنجال، خشونت و بداخلاقی بود، حوادث متعددی را پشت سر گذاشت که آخرین آن، جنجال دو روز پیش فینال سوم بین دو تیم گرگانی و اسلامشهری بود.

بعد از این جنجال، کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال لیدرهای تیم اسلامشهری را از یک جلسه همراهی تیم محروم و باشگاه را ۵۰ میلیون تومان جریمه کرد.

این جرایم به نسبت جرایمی که این کمیته تاکنون صادر کرده است، اقدام نرم‌تر و منعطف‌تر از سایر حوادث و حاشیه‌های لیگ برتر خوانده شد. به طور مثال جنجال تماشاگران روی سکوها که بی‌سابقه بوده است فقط با جریمه ۵۰ میلیون تومانی باشگاه روبرو شد در حالی که تیم نفت آبادان فقط بخاطر شعار هواداران علیه مربی تیم رقیب، تماشاگرانش دو جلسه از حضور در سالن محروم شده بودند.

به نظر می‌رسد برخورد نرم‌تر با خاطیان به واسطه‌ی فینال لیگ برتر بوده باشد زیرا در صورت پیروزی شهرداری گرگان در بازی امروز، این تیم جام را به خانه می‌برد. اگر بازی بدون تماشاگر می‌شد در واقع فینال از سکه می‌افتد [به تعبیر فدراسیون] و دعوت از میهمانان ویژه از جمله دعوت احتمالی از وزیر ورزش و جوانان در سالن خالی از تماشاگر لطفی نداشت.

اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. چنانچه فینال به بازی پنجم کشیده شود، تکلیف چیست؟ در گرگان چه تمهیدات مصلحت‌اندیشانه که فدراسیون برای بازی چهارم در نظر گرفت، به کار خواهد رفت؟

تماشاگر گرگانی در دو بازی اول و دوم که تیمش میزبان بود با برخوردهای متفاوت و رفتارهای متناقض از سوی برگزارکنندگان فدراسیون‌نشین روبرو شد. رفتارهای تنبیهی نظیر قطع بازی بخاطر شعار تماشاگران یا وقفه‌های طولانی بابت حجم زیاد تماشاگر که پشت خط عرضی زمین تیم میزبان نشسته بودند. محرومیت بدنساز و مکالمه چند ثانیه‌ای بازیکن شهرداری با یکی از پیج‌ها که منجر به توبیخ وی شد از دیگر سخت‌گیری‌های بود که فدراسیون در قبال میزبانی گرگانی‌ها داشت.

با این حال، تناقض در تصمیمات و یک بام و دو هوا بودن در اقدامات تنبیهی علیه تیم‌ها، اوضاع نگران‌کننده‌ای را امروز و بازی احتمالی پنجم ایجاد کرده است. تا جایی که خیلی‌ها دعا می‌کنند سرنوشت قهرمان امروز تعیین شود و کار به بازی پنجم آن هم ۳۰ خرداد نکشد. شهرداری گرگان امشب راهی امارات می‌شود تا در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند و چنانچه فینال به بازی پنجم برود، لیگ برتر؛ ادامه‌دارتر و کسل‌کننده‌تر و نگرانی‌ها از لیگ بدون دستاورد تا بازی پنجم بیشتر خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید