محسن خلخالی

photo ۲۰۲۱ ۱۲ ۱۸ ۲۲ ۳۳ ۲۸

بازیکن تیم ملی بسکتبال

متولد 1324 تهران
فارغ‌التحصیل علوم سیاسی از دانشگاه ملی

Screenshot 20231224 120433محسن خلخالی کوچکترین برادر در خانواده‌ای بود که به واسطه‌ی دو برادر بزرگتر وارد بسکتبال شد. مسعود و سعید خلخالی هر کدام بسکتبالیست بودند.

محسن خلخالی به خاطر جثه‌ی ریزی که داشت از همان ابتدای بسکتبالش روی حرکات فردی و تقویت مهارت شوت در بسکتبال کار کرد.

12 سال بیشتر نداشت که با تیم ششم دبستان در مسابقه‌های آموزشگاههای تهران قهرمان شد. سپس به دبیرستان رهنما، خاستگاه بسیاری از بسکتبالیست‌های دهه 30 رفت. حسن نیکو داور بین‌المللی بسکتبال و معلم ورزش مدرسه، توانمندی‌های خلخالی را در بسکتبال کشف کرد. او علاوه بر مؤفقیت در بسکتبال آموزشگاهها، جذب باشگاه شد و زیر نظر حسن کریمی در باشگاه عقاب تمرین کرد.

خلخالی طی سال‌ها به عضویت تیم‌های عقاب، تاج، دخانیات، هما، پهلوی و پرسپولیس درآمد.

Screenshot 20231224 000744 Instagram

بیشترین افتخارات وی؛ سه سال قهرمانی بدون شکست با تیم هما در باشگاههای تهران در اوائل دهه‌ی 50 و یک قهرمانی در نخستین دوره لیگ باشگاههای ایران (جام ولیعهد) در سال 1354 با تیم پهلوی بود.

خلخالی در یک برنامه‌ی رادیویی از مرحوم مصطفی افوضی به عنوان یکی از بهترین مربیان دوره‌ی بازی خود نام برد که هدایت تیم هما را برعهده داشت.

photo ۲۰۱۹ ۱۰ ۲۴ ۲۲ ۵۳ ۴۵
اردوهای تیم ملی قبل از بازی‌های آسیایی تهران شماره 7

وی همچنین در بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک، 1970 بانکوک (میزبان مجدد)، بازی‌های آسیایی 1974 تهران و جام ملت‌های 1973 آسیا به میزبانی فیلیپین پیراهن تیم ملی را برتن کرد.

بازیکنان تیم ملی بسکتبال در بازی‌های آسیایی 1974 تهران (1353):
نادر کاشانی، محسن خلخالی، محمدرضا مشحون، رضا اسماعیلی، مظفر بنی‌هاشمی، امیرهوشنگ سبکتکین، امیر ایلیاوی، ناصر بیگلری، جعفر قره‌خانی، رسول جوادی، عباس حیدری و سلیم شیبه. سرمربی: شیرالیو و مربی حسن ذوالفقاری‌نژاد.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  برنامه شماره 5 رادیو بسکتبال ایران - بهانه‌جویی ممنوع!

خلخالی در گفتاری به نقل قولی از امیرهوشنگ سبکتکین درباره‌ی او اشاره کرد و گفت برگه‌ی امتیازات بازی ایران – فیلییپن را در مسابقات مانیل دیده که خلخالی 38 امتیاز گرفت. (آن موقع پرتاب سه امتیازی نبود).
این بازی 93 – 91 به سود فیلیپین به پایان رسید.

محسن خلخالی در تیم ملی با مربیان خارجی؛ دان لینهان، واسیلیسکو لوچیان و جرج شیرالیو کار کرد اما شیرالیو مربی مورد علاقه‌ی وی بود.

photo ۲۰۲۱ ۱۲ ۱۸ ۲۲ ۳۳ ۲۸
شماره 7 در تیم هما

خلخالی جزو بسکتبالیست‌های محبوب و مورد توجه‌ی مجلات هفتگی و روزنامه‌های عصر خود بود.
دنیای ورزش در یکی از شماره‌های خرداد 1352 نوشت:«همه او را می‌شناسند … با آن چشمان سبز و نافذ، سیمایی شاعرانه دارد و در نگاهش نور حیات موج می‌زند…».

Screenshot 20231224 000754 Instagram

در همین مطلب به دلیل چهره‌ی خاص‌اش از او به عنوان «فیلسوف ورزشکار» نام برده شد.

وی در سال 1352 عضو تیم ملی دانشجویان ایران در مسابقات جهانی مسکو بود.
همچنین در ترکیب تیم ایران در مسابقات ارتش‌های جهان بازی کرد.

اوج بازی‌های باشگاهی خلخالی در تیم پرسپولیس طی سال‌های 1355 و 1356 بود که ماجرای جنجالی فینال پرسپولیس – راه آهن اتفاق افتاد.

در این مسابقه هواداران خلخالی از جمله «فروزان» ستاره‌ی زن سینما به سالن محمدرضا شاه (هفتم تیر) آمده بودند. سالن مملو از جمعیت بود و در اواخر بازی، وقتی پرسپولیس عقب بود یکی از تماشاگران وارد زمین شد و با داور مسابقه درگیری فیزیکی پیدا کرد و عامل جنجال شد…

محسن خلخالی به همراه امیر ایلیاوی دو بازیکن پرسپولیس توسط فدراسیون وقت (پرویز مصباح‌زاده) محروم شدند.

photo ۲۰۲۱ ۱۲ ۱۸ ۱۸ ۲۱ ۰۰ 2

این دو بازیکن در آن سال برای نخستین بار هر کدام 50 هزار تومان پول قراردادشان بود که با علی عبدو بنیانگذار باشگاه پرسپولیس با این تیم بسته بودند.
خلخالی مدعی است او به اتفاق امیر ایلیاوی جز اولین کسانی بودند که با این مبلغ، پایه‌گذار بسکتبال حرفه‌ای در ایران شدند.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 12 / پایان سال‌های بدون مدال

پس از بخشودگی دوران محرومیت یک ساله به سه ماه و تغییر فدراسیون مصباح‌زاده، با آمدن محمد (کمال) مشحون به فدراسیون بسکتبال، محسن خلخالی دوباره به تیم ملی برگشت و آخرین بازی‌های خود را برای تیم ملی در ارمنستان شوروی انجام داد. تیم ملی بسکتبال در سال 1357 مؤفق به شکست ارمنستان در ایروان شد.

به این ترتیب محسن خلخالی به 12 سال حضورش در تیم ملی طی دوره‌های متفاوت پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *