ارسلان کاظمی

ارسلان کاظمی

ارسلان کاظمی در روز 2 اردیبهشت 1369 در اصفهان متولد شد.
از 9 سالگی تمام روز را بیرون از خانه بسکتبال بازی می‌کرد. او عاشق بسکتبال شد.

«هر روز بازی می‌كرد. در حیاط پشتی خانه یك حلقه بسكتبال برایش نصب كردیم و اولین توپ بسكتبال را من برایش خریدم». مادر ارسلان

سی.ان.ان در گزارشی در تیر 1392 درباره‌ی ارسلان کاظمی نوشت:

« در مسابقات جوانان منطقه غرب آسیا در تهران او با ریباندها و مهارت‌های دفاعی فوق‌العاده‌اش دربازی مقابل سوریه توجه آنتونی ابراهیم كارشناس واستعدادیاب تگزاسی بسكتبال را به خود جلب كرد. وی كه اصالتی لبنانی دارد به كشورهایی توجه می‌كرد كه همكارانش علاقه چندانی به آنها نداشتند. ابراهیم سپس فیلم بازی كاظمی را به یكی از دوستانش كه سرمربی تیم ملی لبنان بود نشان داد و هر دو به این نتیجه رسیدند كه ارسلان باید در سطح بالاتری بازی كند». ترجمه ایرنا

اعتماد به ابراهیم در كنار فرصت تحصیل و بازی در آمریكا، ارسلان را راضی كرد.

پدر و مادر ارسلان همیشه حامیان اصلی او بودند. او در آمریکا هر روز با مادرش صحبت می‌كرد تا كمی از احساس غربتش كم شود.

ارسلان به عنوان بازیکن کالج در تیم ملی بسکتبال ایران مقابل تیم آمریکا در رقابت‌های جهانی 2010 ترکیه قرار گرفت.

«سامان ویسی پاس را به من داد و من توپ را با دست‌هایم کوبیدم توی سبد آمریکا اما نتیجه‌ی خوبی برای ما نداشت. بلافاصله بعد از اسلم‌دانک من، توپ را از بالای سر حامد حدادی فرستادند و الی اوپ کردند توی سبد ایران. حامد حدادی بعد از این صحنه آمد کنار من و گفت: ارسلان، لعنتی چی‌کار کردی؟ اینا وحشی شدن.. دیگه ول نمی‌کنن ما رو…» (می‌خندد). همشهری جوان

بازیکن تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های 2011 ووهان چین.
بازیکن تیم ملی در جام جهانی 2014 اسپانیا.
دارنده طلای کاپ آسیا 2014 چین.
صاحب طلای فیباآسیاچلنج 2016 تهران.
نایب قهرمانی با تیم ملی در کاپ آسیا 2017 بیروت.
دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا.
قهرمانی در لیگ برتر ایران با پتروشیمی بندرامام.
مقام سوم با شیمیدر قم.
بازیکن تیم ملی بسکتبال در المپیک 2020 توکیو.

ارسلان کاظمی در پنجره پایانی فیباآسیاکاپ 2021، با میانگین 7.5 امتیاز و 10.5 ریباند و 4 اسیست در دو مسابقه، به همراه تیم ملی بسکتبال وارد بازی‌های تدارکاتی و سپس المپیک توکیو شد.
ارسلان کاظمی بهمن 1386 به آمریکا رفت.
پیشنهاد بازی در دانشگاههای مریلند، سیتون هال، اوکلاهما، میسوری، نبراسکا، و رایس در کارنامه اوست اما در نهایت برای رایس بازی کرد.
او مسیر بسکتبال در مدرسه تا کالج را به خوبی پشت سر گذاشت.
بازی با پیراهن رایس را در بیشتر هفته‌ها با دبل دبل به پایان می‌برد.

ارسلان کاظمی

در سال اول حضورش با 10.3 امتیاز و 9.1 ریباند درخشید.
آمار خیره کننده ارسلان کاظمی در سال 2013، زمانی که برای اورگن بازی می‌کرد در یک بازی با 17 ریباند ثبت شد.
ارسلان در درفت و در پیک 54 به واشنگتن پیوست و از آنجا به فیلادلفیا ترید شد.
او بخت خود را برای بازی در ان بی ای آزمود اما در ادامه، یک فصل باشکوه در ایران با پتروشیمی بندرامام داشت و سپس در چانکینگ فلای دراگون چین بازی کرد.
کاظمی با تمرین تابستانی در تیم‌های سن آنتونیو، یوتا، بروکلین، دالاس، اورلاندو مجیک و هیوستون یک بار دیگر برای ورود به ان بی ای تلاش کرد.
او همچنین در سال 2012 به عنوان دلیرترین بسکتبالیست کالج‌ها برگزیده شد.
در سال 1393، پس از مهدی کامرانی و حامد حدادی، ارسلان کاظمی هم به لیگ بسکتبال چین پیوست تا ایران سه نماینده در شرق دور داشته باشد.
کاظمی در سال 1396 به عنوان بازیکن کمکی پتروشیمی بندرامام این تیم را در رقابت‌های باشگاههای آسیا همراهی کرد. با وجود شکست پتروشیمی در بازی رده بندی اما ارسلان در بین 5 بازیکن برتر مسابقات قرار گفت.
او همچنین طلای باشگاههای آسیا در سال 2018 با پتروشیمی و مدال برنز این رقابت‌ها را با تیم نفت آبادان در سال 2019 دارد.
در روز نهم تیر 1399، «اسلم دانک» ارسلان در دیدارهای انتخابی المپیک 2016 مقابل یونان توسط فیبا به آرای مردمی گذاشته شد و ارسلان کاظمی لقب بهترین اسلم دانک یک دهه اخیر جهان را به خودش اختصاص داد.

محمدرضا ابراهیمی نیا، سهیل جوزدانی، نیما بخشی، مهدی فاضلی، پوریا محمودی، میلاد مزرعه، محمدرضا قربانی، محمد زارعی، مهران قربان تنهایی، بهنام توکلی، نوید فراهانی و ارسلان کاظمی، دوازده بازیکن اعزامی به چین میزبان مسابقات 2006 جوانان آسیا بودند.

(شهریور 1385). زمانی که ارسلان کاظمی تازه از مرز 16 سالگی عبور کرده بود.
ارسلان در تیم بسکتبال جوانان 2008، بعد از شرکت در رقابت‌های غرب آسیا برای تحصیل به آمریکا رفت اما برای مسابقات جهانی 2009 جوانان در نیوزلند، تیم جوانان ایران را همراهی کرد. او با 16.6 امتیاز و 12.2 ریباند در هر بازی، مسابقات را به پایان برد.

نفر هفتم امتیازآوران
نفر دوم ریباند
نفر اول توپ‌ربایی با 20 توپربایی در مجموع مسابقات.

تا پیش از این بازی‌ها، ارسلان کاظمی در تورنمنت‌هایی مثل جام مالزی (1386) با قهرمانی تیم جوانان، بهترین بازیکن مسابقات لقب گرفت. یا در بازی‌های قبرس. همینطور گرجستان.
در بازی‌های داخل سالن 2007 ماکائو تیم سه نفره ایران متشکل از ارسلان کاظمی، مهدی شیرجنگ، فربد فرمان و محمد امجد به قهرمانی رسید و بار دیگر ارسلان کاظمی برترین بازیکن مسابقات شد.
مؤفقیت‌های او در تیم‌های پایه به قدری چشم‌نواز و خیره کننده بود که مربیان خارجی وقت؛ اونیکا، ترومن و ماتیچ بارها درباره نحوه‌ی تمرینات او به کادر فنی تیم جوانان سفارش می‌کردند.
وسلین ماتیچ در رقابت‌های جهانی 2010 ترکیه از ارسلان کاظمی به تیم ملی دعوت کرد.
او بازیکن کالج به اتفاق حامد حدادی که در ان بی ای بود، نبردی تمام عیار با تیم‌های آمریکا، برزیل، اسلوونی، کرواسی و تونس در رقابت‌های جهانی برگزار کردند.

ارسلان 14 امتیاز مقابل آمریکا گرفت.

لقب «سلطان اسلم دانک» زیبنده‌ی پرش‌های اعجاب‌انگیز او بود که به درستی از سوی فیبا به ارسلان داده شد.

ارسلان کاظمی با 12 امتیاز بعد از حامد حدادی (میانگین 20 امتیاز)، دومین امتیازآور تیم ایران شد. نام او در جمع 10 نفر برتر ریباند قرار گرفت و در توپربایی با 14 توپ‌ربایی اول شد.
او به همراه حامد حدادی تاکنون سه دوره جام جهانی (2010، 2014 و 2019) را در کارنامه‌اش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید