اصغر کاردوست

اصغر کاردوست

اصغر (پیمان) کاردوست پوستین سرایی بازیکن گیلانی تیم ملی بسکتبال.
قد 212 سانتیمتر و بازیکن سنتر.
تیم‌ها: صباباتری، دانشگاه آزاد، راه و ترابری قم، فولاد ماهان اصفهان، شانفیل لبنان، شهرداری اراک، شهرداری تبریز، پتروشیمی بندرامام، شیمیدر،  مس رفسنجان و مس کرمان.

بخشی از تاریخ بسکتبال ایران با حضور اصغر کاردوست در زیر حلقه‌ها رقم خورده است.
بازیکن تیم بسکتبال جوانان ایران و قهرمانی با این تیم در رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال 2004.
مدال برنز رقابت‌های بسکتبال بازی‌های آسیایی 2010 گوانگژو. نقره بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون. طلای 2013 جام ملت‌های آسیا در مانیل فیلیپین و برنز این رقابت‌ها در 2015 «چانگشا»ی چین.

متولد یکم فروردین 1365 رشت.
شروع بسکتبال از سال 1381. بازی در تیم‌های مدارس و آموزشگاههای کشور و دعوت به اردوی تیم ملی دانش‌آموزی. فعالیت حرفه‌ای خود را با تیم صباباتری تهران آغاز کرد و با این تیم سابقه قهرمانی در باشگاههای ایران دارد. همچنین در سال 1396 با تیم شهرداری تبریز قهرمان ایران شد و ارزشمندترین بازیکن (MVP) فصل لقب گرفت.

اصغر کاردوست

قهرمانی با تیم شهرداری تبریز در فصل 1396

عناوین نایب قهرمانی و سومی باشگاههای ایران در تیم‌های مختلف نیز در کارنامه کاردوست است.
وی با تیم‌های صباباتری (2 بار) در 2007 و 2008 و پتروشیمی بندرامام در جام باشگاههای آسیا قهرمان شد.

اصغر کاردوست

قهرمانی باشگاههای آسیا در سال 1397 با تیم پتروشیمی بندرامام

تیم خوزستانی با 8 بازیکن در رقابت‌های جام باشگاههای آسیا 2018، با بهنام یخچالی، سجاد مشایخی، فرید اصلانی، روزبه ارغوان، میثم میرزایی، اصغر کاردوست، ارسلان کاظمی و سجاد پذیرفته قهرمان آسیا شد. این تیم به «لشکر 8 نفره» شهرت یافت.

اصغر کاردوست

کاردوست عضو تیم ملی بسکتبال در رقابت‌های جهانی 2010 ترکیه بود.
مقام سوم مسابقات بسکتبال بازی‌های آسیایی گوانگجو ۲۰۱۰
قهرمانی در مسابقات کاپ آسیا 2010 و ۲۰۱۲ و انتخاب به‌عنوان بهترین سنتر کاپ آسیا و بهترین ریباندر در این بازی‌ها، با 11 ریباند، بخشی دیگر از افتخارات پرشمار کاردوست است. وی در سال 2014 نیز با تیم ایران برای سومین بار در کاپ آسیا این بار به میزبانی چین قهرمان شد.

اصغر کاردوست
شادمانی روی سکوی قهرمانی کاپ آسیا 2014.
از راست ارسلان کاظمی، اصغر کاردوست، روزبه ارغوان، اوشین ساهاکیان، (ردیف پایین) محمد جمشیدی، حامد حدادی و آرمان زنگنه.

کاردوست در سال‌های گذشته در غرب آسیا و از سال 2017 به این سو، در پنجره‌های انتخابی جام جهانی و کاپ آسیا بارها با پیراهن تیم ملی بسکتبال به میدان رفت.
وی بازیکن تیم ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک 2016 ریو، در تورین ایتالیا بود.

در تابستان 1397، در مسابقات دانشجویان آسیا به‌عنوان بازیکن قرضی برای تیم دانشگاه تهران به میدان رفت و در چین به مقام قهرمانی این مسابقات دست یافت. همچنین در این مسابقات به‌عنوان بهترین بازیکن جام انتخاب شد.
در فصل 91-90 به عضویت تیم فولاد ماهان اصفهان درآمد اما با پیشنهاد تیم شانفیل لبنان به‌صورت قرضی به این تیم رفت و لیگ لبنان را تجربه کرد. . به همراه فولاد ماهان در مسابقات غرب آسیا در دهوک عراق نایب قهرمان شد.
پس از آن پیشنهادی از تیم الکاظمیه کویت به دستش رسید. کاردوست در فصل 1392 در لیگ کویت بازی کرد و با این تیم در لیگ کویت سوم شد. در همین سال در تورنمتی در کویت به مقام نایب قهرمانی رسید.

وی در دو فصل گذشته به عنوان بازیکن تیم‌های مس رفسنجان و مس کرمان به میدان رفت و از بازیکنان تأثیرگذار دو تیم در رقابت‌های بسکتبال باشگاههای ایران شد.

دیدگاهتان را بنویسید