جوانان، شنیدنی‌ترین تیم تاریخ بسکتبال ایران

جوانان، شنیدنی‌ترین تیم تاریخ بسکتبال ایران

سایت خانه بسکتبال ایران؛ در مورد تیم جوانان «شنیدیم» تیم خوبی است اما به دلیل تعطیلی مسابقات آسیا و نداشتن بازی تدارکاتی، بازی‌ای از این تیم «ندیدیم».

تیم بسکتبال جوانان ایران فردا راهی لتونی است. میزبان رقابت‌های جوانان جهان. ایران در دور مقدماتی با تیم‌های صربستان، لتونی و پورتوریکو بازی می‌کند.

با توجه به کرونا، تعطیلی مسابقات، فاصله‌گذاری و امواج متناوب کرونا در کشورها که منجر به توقف تمرینات شد، تصوری از اوضاع کلی و کیفی تیم‌ها نداریم. با این وجود سوابق رقبا در مسابقات گروه سنی پایه مشخص است.

ایران در سال 2018 با کسب عنوان ششم، از مسابقات قهرمانی آسیا به مسابقات جهانی 2019 صعود نکرد.

مسابقات قهرمانی 2020 آسیا برگزار نشد و تیم‌های آسیایی بر اساس رنک فیبا انتخاب شدند که ابتدا ایران (با رنک 6) در فهرست تیم‌های آسیایی قرار نداشت. به دنبال انصراف چین و سپس نیوزلند، فیبا جوانان ایران را جایگزین کرد.

تیم جوانان ایران در قالب کوچین زیر مجموعه باشگاه کاله؛ 7 سال از زمان تشکیل آن می‌گذرد.

این تیم با نام کوچین در مسابقات باشگاههای ایران شرکت کرد اما به دلیل حضور دو بازیکن غیر جوانان ( متین آقاجانپور و جلال آقامیری) نمی‌توان حدود قدرت تیم را تخمین زد.

جوانان ایران در ماههای منتهی به رقابت‌های جهانی بازی تدارکاتی نداشتند.

با این حال درخشش جوانان مقابل تیم شاهین‌طبع در اردوهای تیم ملی خبرهای خوبی را از این تیم منتشر کرد.

در حال حاضر تیم بسکتبال جوانان ایران یکی از شنیدنی‌ترین تیم‌های تاریخ بسکتبال ایران است که بدون بازی تدارکاتی و بدون حضور در بازی‌های قهرمانی آسیا که ارزیابی درستی از اوضاع تیم صورت بگیرد، از این تیم می‌شنویم «نفرات خوبی دارد».

به دلیل ضعف کیفی مسابقات باشگاهها (کوچک و فقیر شدن تیم‌ها)، استراتژی‌ تیم‌ها مقابل تیم کوچین، دو بازیکن غیرجوانان، کوتاهی قامت بازیکنان، مشکل مهارت‌های فردی که از سوی برخی نفرات این تیم شاهد بودیم و نداشتن بازی تدارکاتی، با هر گونه نتایج تیم جوانان تاکنون برای ما ملاک نیست و ارزیابی مناسبی ایجاد نکرده است.

منتظر می‌مانیم تا بازی تیم را همزمان با شروع مسابقات در لتونی ارزیابی کنیم.

پرتاب‌های سه امتیازی و سرعت بازیکنان از مشخصه‌های خوب دیده شده در تیم جوانان است.

در خصوص سابقه‌ی 7 ساله تشکیل تیم توسط یک باشگاه و کادرفنی، بعد از بازی‌ها باید بیشتر صحبت کرد.

هر چند ایده‌ی سازماندهی تیم‌های پایه کار بسیار مطلوبی است اما کل تیم جوانان مملکت تحت حمایت و اختیارات فقط یک باشگاه باشد جای حرف دارد حتی اگر تیم به قول سرمربی‌اش «بهترین نتایج تاریخ بسکتبال جوانان ایران» را کسب کند.

نگاهی به نتایج حریفان تیم ایران در دوره قبل

ترکیب تیم‌های پایه به لحاظ شرایط و محدودیت‌های سنی، سال به سال تغییر می‌کند. نتیجه 6 سال پیش تیم جوانان ایران به تیم کنونی هیچ ربطی ندارد.

همین‌طور صربستان و لتونی، قهرمان و نایب قهرمان جوانان اروپا در سال 2018، که در مسابقات جهانی جوانان 2019 به ترتیب 7 و 12 شدند بین 16 تیم.

تیم پورتوریکو دیگر رقیب ایران در لتونی، در 2019 ششم شد.

نتایج تیم‌های پایه به عوامل روحی، کنترل هیجانی و تقسیم انرژی همین‌طور اداره و مدیریت تیم حین بازی و مسیر بازی‌ها به لحاظ قرعه از آغاز تا پایان وابسته است.

نتایج حریفان ایران در 2019 (یونان)

باخت‌های لتونی (میزبان 2021):

مالی (نایب قهرمان مسابقات 2019)، استرالیا (2 بار)، کانادا، آمریکا (قهرمان مسابقات) و آرژانتین.

برد: مقابل چین

بردهای صربستان:

فرانسه (سوم جهان 2019)، پورتوریکو (با یک امتیاز)، فیلیپین و کانادا (برای عنوان هفتم).

باخت‌:

لیتوانی (چهارم جهان) و روسیه.

بردهای پورتوریکو:

چین، آرژانتین و کانادا.

باخت:

صربستان، مالی و روسیه ( بازی 6 – 5).

دیدگاهتان را بنویسید