آقای هاکان از این بخت و اقبال بلند استفاده کن!

آقای هاکان از این بخت و اقبال بلند استفاده کن!

هاکان دمیر می‌تواند از «امروز»، یک روز خوب برای بسکتبال بسازد.
چطور؟
بردن ِ ساحل عاج.

حریفی از قاره‌ی سیاه که شاخص اصلی آن «قدرت بدنی» است. آفریقا به لطف طرح‌های مشترک NBA در رقابت‌های این قاره نظیر BAL (لیگ بسکتبال آفریقا)، رشد محسوسی در بسکتبال دارد. ساحل عاج یکی از تیم‌های رو به پیشرفت رتبه‌بندی فیباست که همراه با سودان جنوبی و آنگولا، سبک متمایزتری به نسبت مصر، دیگر تیم آفریقایی در جام جهانی به نمایش می‌گذارد.

نخستین بازی آنها مقابل اسپانیا، قهرمان جهان بود که نزدیک به یک نیمه دوام آوردند اما پس از قدرت‌نمایی ماتادورها عقب نشستند.

ساحل عاج گاردها و فوروادهای شوتزنی دارد و دستکم ۵ بازیکن پیرامونی مؤثر در ترکیب این تیم بازی می‌کنند. با وجود این، مشکلات بازی درون و ضعف ریباند محسوس است. اسپانیا دو برابر آنها آمار دفاعی ثبت کرد؛ ۴۸ – ۲۶.
قدرت بازی ایران در سنتر می‌تواند چاره‌ساز شود.

حریف آفریقایی ِ تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۹ همه‌ی بازی‌هایش را باخت. از جمله به چین و کره جنوبی.

برای هر دو تیم قرار گرفتن در یک گروه بخت و اقبال مناسبی است چون هر یک برای خود در دیدار مستقیم پیروزی متصورند.

ایران و ساحل عاج در بازی اول خود به برزیل و اسپانیا باختند که به لحاظ اندازه، عمق و تجربه‌ و سابقه با آنها فاصله داشتند. ایران به نسبت بسکتبال‌مان در جام‌های جهانی ضعیف‌تر ظاهر شد اما بنا بر پیروزی‌هایی که تاکنون در مصاف با آفریقایی‌ها به دست آوردیم، امیدوار به کسب نتیجه است.

ایران در سال ۲۰۱۰ مقابل تونس و در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل مصر به برتری رسید. هر چند در ۲۰۱۹ به تونس باختیم اما پیروزی مقابل آنگولا، برتری‌مان به نسبت آفریقایی‌ها را نشان داد.

هاکان دمیر، سرمربی تیم ملی، امروز می‌تواند تعداد بردهای‌مان را مقابل بسکتبال آفریقا بیشتر کند. هر چند تیم ملی با تفکرات او تاکنون در دیدارهای تدارکاتی دو بار به لبنان و دو بار به روسیه زیر ۲۳ سال و گرجستان باخت. ایران مقابل سودان جنوبی در بازی تدارکاتی بازنده شد تا سطح خود را با یکی از تیم‌های قاره سیاه بسنجد.

بازی‌های پرضعف و انتقاد تیم هاکان دمیر به کنار؛ تیم ملی «امرور»، با همین داشته‌ها به شرط بازی گرفتن خوب، توانایی «بردن» این بازی را در جام جهانی دارد.
بخت و اقبال بلندی به هاکان رو کرده است که ساحل عاج مقابل ماست چون به نسبت آسیایی‌ها نظیر ژاپن و چین و اردن، وضع‌مان بهتر است اگر چه ژاپن منتظر بخت و اقبال ننشست و در گروه سخت برای خودش پیروزی ساخت.

یک پیروزی در گروه G امیدها را در ادامه‌ی بازی‌های صعود به المپیک با عنوان «بهترین تیم آسیا» زنده نگه می‌دارد. عنوانی که از دیروز با برد ِ ژاپن مقابل فنلاند، فعلاٌ در دست این حریف آسیایی است.

دیدگاهتان را بنویسید