سرپرست و سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال / از شجاع‌پور و ارمغانی بیشتر بدانیم

سرپرست و سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال / از شجاع‌پور و ارمغانی بیشتر بدانیم

فدراسیون بسکتبال کادر فنی تیم ملی بسکتبال را با حضور رضا شجاع‌پور(سرپرست) و سعید ارمغانی (سرمربی) معرفی کرد.

رضا شجاع‌پور بازیکن تیم بسکتبال هما در دهه 50 بود که با این تیم قهرمان باشگاههای تهران شد. بعد از بازی و در سال‌های پس از انقلاب در هما مربیگری کرد. وی مدتی به فرانسه رفت. شجاع‌پور در سال‌های دهه 60 بازیکنان بسیاری از باشگاه هما را به بسکتبال شناساند. مانند مصطفی هاشمی هر چند از شاگردان حسن ذوالفقاری در تیم شهباز (شاهین) بود اما شجاع‌پور تکنیک‌های جدیدی به او آموخت و سال‌ها زیر نظر او بازی کرد.

سرپرست و سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال / از شجاع‌پور و ارمغانی بیشتر بدانیم

رضا شجاع‌پور روی سکوی قهرمانی با هما دهه 60

شجاع‌پور بچه‌های «جهان تربیت» را در مدرسه بنی‌احمد و بولینگ عبدو (چمران) تمرین می‌داد.

دهه 70 رضا شجاع‌پور به عنوان سرمربی تیم ب به عرصه مربیگری برگشت و سپس عهده‌دار هدایت تیم ملی بسکتبال شد. وی سرمربی تیم ملی در اردوی تدارکاتی این تیم در مالزی شد. سپس استعفا کرد. در سال 1996 سرپرست تیم امید ایران در قهرمانی امیدهای آسیا به میزبانی شانگهای چین بود.

در اواخر دهه 70 سرمربی تیم ایران_نارا شد. در سال 1380 با این تیم سوم و سال بعد به نایب قهرمانی لیگ برتر رسید.

در سال 1383 مدت کوتاهی به عنوان دبیر سازمان تیم‌های ملی فعالیت داشت.

سعید ارمغانی بازیکن تیم استقلال در اواخر دهه 50 و سال‌های دهه 60 است که زیر نظر محمود پورشرفی کار کرد. وی مربی ایرانی مقیم مجارستان است. ارمغانی در اواسط دهه ۶۰ بازیکن تیم ملی بسکتبال بود که توسط ژادانی مربی مجارستانی تیم ملی ایران به این کشور رفت و مقیم مجارستان شد.

ارمغانی یک بار در سال ۱۳۸۰ در دوره ریاست علی غضنفری در فدراسیون بسکتبال سرمربی تیم ملی شد اما بعد از روی کار آمدن محمود مشحون در سال ۱۳۸۱، به مجارستان بازگشت.
وی همچنین سرمربی تیم ذوب آهن در لیگ باشگاههای غرب آسیا بود. مدیریت فنی و مشاور تیم فولادماهان اصفهان در رقابت‌های باشگاههای آسیا در سال ۲۰۱۳ در کنار محسن صادق‌زاده از دیگر سوابق ارمغانی در کنار تیم‌های ایرانی است. جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال از بازیکنان همان تیمی بود که در سال 2013 قهرمان باشگاههای آسیا شد.

ارمغانی در مجارستان مدتی بازیکن تیم مافس این کشور شد و سپس کار پایه کرد. وی سرمربی تیم کاساشوک در دسته دوم مجارستان بوده که تیمش در میان 28 تیم در دو گروه (فرمز و سبز) در مکان هشتم جدول قرمز قرار گرفت. لیگ سطح یک مجارستان 14 تیمی است.
سعید ارمغانی آخرین بار 20 فروردین 1381 روی نیمکت تیم ملی بسکتبال نشست.
در این روز تیم ملی بسکتبال 110 بر 92 به سوریه در بازی‌های غرب آسیا به میزبانی کویت باخت. (با غرب آسیا «فیباآسیا» اشتباه نشود).

سرپرست و سرمربی جدید تیم ملی بسکتبال / از شجاع‌پور و ارمغانی بیشتر بدانیم
تیم ملی ایران – مسابقات تدارکاتی ٤ جانبه- مجارستان- ۱۳۶۸ ایستاده از راست : اسدالله کبیر-سیروس احمدی-سعید ارمغانی-محمدمهدی ايزدپناه-مهران شاهين‌طبع-مصطفی هاشمی-علی توفيق-فرامرز خالقی-اسدالله رحمانيان نشسته از راست : صفاعلی كماليان-مهدی پوراصفهانی-محمدكسايی‌پور-بختيار بابان-جواد دلگانه-مهران حاتمی-محسن شاه‌‌علی-حمیدرضا مجلسی

وی یکی از پوینت گاردهای مطرح دوران بازی خودش بود که بازی در تیم ملی بسکتبال در آسیا را طی سال‌های 1981، 1983، 1985، 1989، 1990، 1991 و 1995 تجربه کرد.

در اواخر دهه 80 ارتباط ارمغانی با بسکتبال ایران توسط ذوب آهن حفظ شد. طی سال‌های 1387 و 1388، ذوب آهن با فرزاد کوهیان سرمربی و سعید ارمغانی مربی و مشاور در لیگ برتر نایب قهرمان شد.

عکس شجاع‌پور ایران‌نارا با بازیکنی مثل صمد نیکخواه‌بهرامی.
ارمغانی در اردوی تیم ملی سال 1380. چهره‌هایی در آغاز دهه 80 در 1401.

دیدگاهتان را بنویسید