وقتی که قاضی‌القضات از استعدادیابی می‌گوید / مدیریت «نوک دماغی» چه صیغه‌ایه؟

وقتی که قاضی‌القضات از استعدادیابی می‌گوید / مدیریت «نوک دماغی» چه صیغه‌ایه؟

در بسکتبال هیچکی بیکار نمونده. بیکاراش یا مدرس شدند یا خیلی بیکاراش استعدادیاب. بعضی‌هام از پرکاری در مدیریت اجرایی و فنی، فرصت سر خاروندن ندارند دو سه نفر استخدام کردند تا به جاشون به وظایف محوله برسن. مثل این قاضی‌القضات ما. روز اول به ما گفت می‌خواد از داوری‌ها بنویسه پرسیدیم کدومش گفت نترسید پا توی کفش‌تون نمی‌کنم داوری‌های بسکتبال یعنی اونایی که سوت می‌زنند! گفتیم بفرما. دو سه تا مطلب نوشت و کارش گرفت رفت سراغ استعدادیابی. این بسکتبال چیه که هر کی میاد به یکی دو تا کار قانع نیست. چند تا رو با هم می‌خواد.

خلاصه شروع کرد برامون «مدیریت گلخانه‌ای»، «مدیر کارنابلد» و «مدیریت نوک دماغی» رو تعریف کرد و بعدش انگار از چیزی یا کسی عصبانی شده باشه یهو صداشو بلند کرد و گفت:
«شما حرف نزن، چند وقت بشین توی دفتر، روی زیلو، مصاحبه نکن، فکر کن، حرفات رو بنویس با دوتا بزرگتر مشورت کن، بعد حرف بزن».

دوروبرمونو نگاه کردیم گفتیم خدایا با ماست؟

– نه. خب آدم رو عصبانی می‌کنه. افاضات فرموده که «استعدادیابی و کشف آن مانند گذشته نیست و نمی‌شود گلخانه‌ای کار کرد. باید شرایط در همه شهرستان‌ها به گونه‌ای باشد که هیچ بازیکن مستعدی پشت خط نماند». به به، چقدر عالی چقدر خوبی شما. شما الان فقط گیرِ چند تا بازیکنی و استعداد بازیکنان رو می‌خوای بدی کشف کنند؟ دیگه ما تو مربیگری، داور، آنالیز و … دنبال کشف نریم خودشون رشد می‌کنند!

قاضی‌القضات اینا رو که می‌گفت دوزاریمون افتاد.گفت و گوی چند روز پیش جناب رئیس فدراسیون در بین رؤسای هیات‌ها در همدان در مورد بسکتبال پایه و استعدادیابی و این حرفا. جالب اینه که محل نشست یعنی همدان جاییه که بیشترین مشکل رو تو بسکتبال پایه داره و سال‌هاست تیماش از بین رفتن.

قاضی‌القضات با همون عصبانیت ادامه داد:
«من که فکر ‌می‌کنم هنوز نمی‌دونی کجا اومدی و چه جایگاهی داری، هیات اصفهان رو هم نمیشه اینجوری اداره کرد. برادر شما ذهنت گلخونه‌ست، بسکتبال نگاه جامع می‌خواد. رشد در همه‌ی ابعاد، نه فقط کشف بازیکن‌ مستعد، همین مدل حرف زدن نگاه گلخونه‌ای شما رو نشون میده برادر.
برای «پشتوانه‌سازی و تمرکز بر رده‌های پایه‌‌ی بسکتبال» که شما افاضات فرموید، باید فدراسیون شما بلند مدت فکر کنه و گلخونه‌ای نباشه و قبلش باید با سیاستگذاری در فدراسیون و ارائه طرح و برنامه برای هیات‌های استانی مسیر و ریل درست کنی، بعدش آموزش و ساختن مربی پایه می‌خواد. بسکتبال پایه کار هر کسی نیست که شما هیچ کاری براش نکردی و گرنه حرف زدن رو معزی‌فر جانتم بلده. به میثم هم بگی از این حرفا میزنه، حرف از ۲۰۳۰ زدن آسونه.

گلخونه دارید توی فدراسیون؟ مدیریت نوک دماغی چه صیغیه‌ایه دیگه برای ورزشی که نگاه جامع‌نگر می‌خواد؟ دسته جمعی گل می‌زنید توی فدراسیون؟نه واقعا!

دیدگاهتان را بنویسید