جمشید قاسمی

جمشید قاسمی

بازیکن تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های 1973 فیلیپین.

جمشید قاسمیجمشید قاسمی متولد 19 آذر 1328 شاهرود. بزرگ شده تهران و در حال حاضر مقیم کانادا.

وی از نوجوانی توسط داریوش نبوی به بسکتبال علاقه‌مند شد به طوری که تمرینات مقدماتی را نزد این مربی بسکتبال پشت سر گذاشت.
سپس در تیم ایزدمهرآباد بازی کرد.

قاسمی می‌گوید:
«ما در زمین شماره 2 امجدیه تمرین می‌کردیم و همزمان با ما تیم ملی برای بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک آماده می‌شد و در زمین شماره یک تمرین می‌کرد. آن زمان در ایران کسی قادر به دانک زدن نبود و فقط سرمربی وقت تیم ملی، آقای دان لینهان که آمریکایی بود این کار را به زیبایی به نمایش می‌گذاشت. من به واسطه قد بلندم از سوی آقای نبوی تشویق می‌شدم دانک کنم».

جمشید قاسمی در سال 1347 با تیم تهران به مربیگری داریوش نبوی قهرمان آموزشگاههای ایران شد.
سپس به عضویت تیم «ایران امروز» درآمد که مؤسس آن داریوش نبوی بود.
در سال 1349 در معیت تیم امید ایران و به اتفاق بازیکنانی مثل رئوف مشایخ، جلال کازرونی، شهرام‌نژاد (ملا حاجی) و … رهسپار جمهوری‌های شوروی (آذربایجان، گرجستان و ارمنستان) برای برگزاری دیدارهای دوستانه شد.

جمشید قاسمی

قهرمانی با تیم تهران در سال 1350 جمشید قاسمی نفر دوم ایستاده از راست.

قهرمانی با تیم تهران با مربیگری مجید توفیق و کسب رکورد امتیازآوری تیمی در مسابقه‌های قهرمانی کشور شیراز تا آن زمان در کارنامه قاسمی است. تیم تهران رقبای خود را با بیش از 100 امتیاز در هر مسابقه پشت سر گذاشت.

وی در سال 1352 با تیم دانشجویان ایران در رقابت‌های جهانی 1973 دانشجویان جهان در مسکو به میدان رفت.
قاسمی در مانیل، پیراهن تیم ملی بسکتبال را برتن کرد. در جام ملت‌های 1973 آسیا به میزبانی فیلیپین، هدایت تیم ایران بر عهده جورج شیرالیو بود مسعود ماهتابانی و مصطفی افوضی کمک‌های او بودند.

جمشید قاسمی

قاسمی در سال 1354 با تیم پهلوی تهران قهرمان نخستین دوره بسکتبال باشگاههای ایران جام ولیعهد شد.
اعضای این تیم عبارت بودند از:
مظفر بنی‌هاشمی – محسن خلخالی – جلال کازرونی – امیر ایلیاوی – جمشید قاسمی – اسفندیار نگهبان – رئوف مشایخ – فرزین غفوری – مصطفی نستار – رضا کشاورز – ستایش نگهبان و محمد هجری. (دنیای ورزش)

جمشید قاسمی

بازی در تیم ملی بسکتبال ارتش بخش دیگری از بازی‌های ملی جمشیدی قاسمی را در دهه 50 تشکیل داد.
وی عضو تیم ملی ارتش در سه بازی دوستانه در چین بود. همچنین در طول سال‌های این دهه در ترکیب تیم ارتش در رقابت‌های ارتش‌های جهان به میدان رفت.

جمشید قاسمی

تيم ملی بسكتبال ارتش ايران در چین. سال ۱۹۷۵
بالای بلندترین برج آن زمان در شانگهای که بلندتر از ساختمان آلومینیوم ما نبود و منظره زیر پای ما نشان می‌دهد که هیچ ساختمان بلندی در اطراف ما نیست حالا آن را با شانگهای فعلی مقایسه کنید.
جمشيد قاسمى از اعضاى تيم ايران در این عکس در ادامه می‌نويسد:
«ما برای ارتقای سطح روابط فرهنگی، اجتماعی و به دنبال آن اقتصادی و سیاسی به چين رفتيم. ما سفيران صلح بوديم».

از راست به چپ ردیف بالا: رضا مشحون، محسن خلخالی، امیر ایلیاوی، مظفر بنی‌هاشمی، نادر کاشانی، عباس حیدری، محمود شیرازی، زنده یاد جلال کازرونی، جمشید قاسمی، کامبیز ناظرعمو
ردیف پایین از راست به چپ:
ستایش نگهبان، زنده‌یاد سعید خلخالی ( مربی) سرهنگ بقایی‌نژاد، زنده‌یاد رحمان خشکبارچی ( سرپرست)
سفر اين تيم در سال ۱۹۷۵(١٣٥٤) همزمان با جشن ملی اول ماه می بود.

جمشید قاسمی


بر فراز دیوار چین

« گفتنی دربارۀ این سفر زیاد است اما به دو نکته اشاره می‌کنم. اول، در آن سال‌ها چینی‌ها لباس‌های یکنواخت می‌پوشیدند که در سه رنگ خلاصه می‌شد؛ سبز، آبی و خاکستری. این رنگ‌ها به‌ ترتیب نشانۀ ارتشی، کارمندی و کارگری بود. در بازدید از کارخانه نساجی شانگهای متوجه تولید انبوه پارچه‌های رنگارنگ مرغوب ابریشمی شدیم که بیشتر برای صادرات بود.
دوم، در بازدید از یک کمون که ترکیبی از کشاورزی سنتی و مکانیزه بود، سری به یک خانه زدیم که خیلی محقر و ابتدایی بود که اجاقش با آتش هیزم و ظروفش چوبی بود. این سؤال پیش آمد که ظروف چینیِ شما عالم‌گیر است اما خودتان از ظرف‌های چوبی استفاده می کنید؟ گفتند: آنها برای صادرات است تا هزینۀ زندگی حداقلی چینی‌ها تأمین شود…».

دیدگاهتان را بنویسید