چگونه در گرما بدن‌مان را خنک کنیم؟

چگونه در گرما بدن‌مان را خنک کنیم؟

تابستان نزدیک است و در آن فعالیت‌های ورزشی متعددی در فضای باز انجام می‌شود. هیچ محدودیتی برای انتخاب وجود ندارد. بسکتبال در زمین باز، تناسب اندام در پارک یا دویدن. مهم این است که به اندازه کافی بنوشید و بیش از حد به خودتان فشار نیاورید. هنگامی که دمای بیرون گرم است، می‌توانید بدن خود را از داخل نیز خنک کنید، اما چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که نباید بلافاصله عرق تازه روی پیشانی خود را پاک کنید یا دوش آب سرد بگیرید؟

✓حوله مرطوب را در قسمت شانه‌ها، گردن و بازو بگذارید. همچنین روی پاها می‌تواند بدن‌تان را خنک کند.

✓بطری‌های اسپری کوچک تهیه کنید. اگر آنها را در یخچال بگذارید و هر از چند گاهی روی صورت و گردن خود اسپری کنید، تأثیر بسیار مفیدی دارد.

✓لباس‌های گشاد و رنگ روشن که از پنبه یا سایر الیاف طبیعی هستند مفید است. به هوا اجازه می‌دهد بین لباس و پوست گردش کند که مانند یک دستگاه خنک‌کننده سطحی عمل می‌کند.

✓چند بار در ماه به سونا بروید سونا رگ‌های خونی را تمرین می‌دهد، زیرا وقتی عرق می‌کنید باید دوباره منبسط و منقبض شوند. در سونا چندین بار در هفته دوش آب سرد انجام دهید، مثلاً در پایان حمام پاهای خود را با آب سرد بشویید.

✓آب بنوشید. نوشیدنی‌های ولرم برای مخاط دستگاه گوارش نیز انتخاب بهتری هستند. نوشیدنی‌های حاوی الکل، کافئین یا قند زیاد نیز به احتمال زیاد باعث کاهش سلامتی شما می‌شوند.

✓عملکرد اندام‌های داخلی در گرما کاهش می‌یابد، بنابراین هضم غذای غنی از چربی یا پروتئین دشوارتر می‌شود. بهتر است از غذاهای سبک مانند سالاد و میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آب مانند توت فرنگی، خربزه، خیار یا گوجه فرنگی استفاده کنید. این کار در تابستان فشار کمتری به بدن وارد می‌کند.

منبع: B2n.ir/t99163

 

 

دیدگاهتان را بنویسید