رضا اسماعیلی

رضا اسماعیلی

رضا اسماعیلی بازیکن تیم ملی و مربی بسکتبال، متولد 1325.
وی ملی‌پوش اواخر سال‌های 40 و بازی‌های آسیایی 1974 تهران بود. (عکس تیم دخانیات در زمان مربیگری اسماعیلی در این تیم.
اسماعیلی نفر اول ایستاده از راست تیم دخانیات بعد از انقلاب).

از راست: مرحوم رضا اسماعیلی (سرمربی)، قاسم خراسانان، حسن حق‌شناس، عزیز نصیری، علی شکوری، عباس آقاکوچکی و مرحوم مجید پاشامقدم.
نشسته از راست: حسن آقاکوچکی، روح‌الله آقاعلى، رحیم مسلم خانى و احمد اسماعیلی.
جهانگیر پاینده‌مهر در عکس غایب است.

این تیم در سال 1359 در جام انقلاب باشگاههای تهران قهرمان شد. پرسپولیس و استقلال در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
تیم دخانیات با این ترکیب و دو بازیکن کمکی، مجید لاجوردی و مصطفی علی‌آبادی، در قهرمانی کشور همان سال در گنبد قهرمان شد.

اسماعیلی سرپرستی تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های غرب آسیا در سال 1997 را بر عهده داشت.

مرحوم اسماعیلی در 21 اسفند 1383 در سن 58 سالگی به علت ابتلا به بیماری سرطان درحالی در بیمارستان جم تهران از دنیا رفت که این بیماری جانکاه، حدود 6 ماه گریبانگیرش بود.

وی در باشگاههای دخانیات و دانشگاه تهران سالیان متوالی در بسکتبال خوش درخشیده بود و همواره در سال‌های پس از بازی به عنوان یک مربی و کارشناس زبده در فدراسیون‌ بسکتبال در ادوار  مختلف به فعالیت مشغول بود.
اسماعیلی بازیکن تیم ملی بسکتبال در بازی‌های آسیایی 1970 بانکوک به میدان رفت.

رضا اسماعیلی

اسماعیلی فارغ‌التحصیل دانشسرای عالی تهران بود که در چند مقطع مختلف هدایت تیم ملی بسکتبال ایران را برعهده داشت. مرحوم اسماعیلی یکی از مربیان بین المللی با مدرک مربیگری از فدراسیون جهانی بسکتبال بود که عمر خویش را در راه پرورش جوانان سپری کرد. این مربی محجوب در سالهای قبل در وزارت کارو امور اجتماعی هیات بسکتبال را راه اندازی کرد و مسابقات تیم‌های کارگری را در این رشته بنیان نهاد. در دوران آخر عمر، مرحوم اسماعیلی ریاست کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال را عهده دار بود و در برگزاری مسابقات بسکتبال قهرمانی امیدهای آسیا در تهران در سال 2004 زحمات فراوانی را متحمل شد و همواره به عنوان یکی از زحمتکشان بسکتبال، پیشقدم بود.

او یکی از بهترین‌های بسکتبال ایران در زمان خودش بود که از  اصفهان به تهران آمد و سال‌ها علاوه بر تیم ملی، در باشگاه دخانیات بازی کرد. در سال 1351 امتیازآورترین بازیکن باشگاههای تهران با کسب 123 امتیاز در مجموع بازی‌ها شد.

زنده‌یاد رضا اسماعیلی با دخانیات سابقۀ قهرمانی در باشگاههای تهران داشت. زمانی که بسکتبال تهران با پاس و هما می‌درخشید، دخانیات هم به صف مدعیان پیوست و نامش در بسکتبال پرآوازه شد.

مرحوم اسماعیلی با بدن عالی و حرکات تکنیکی، هوش بالایی هم داشت و جزو پرثمرترین بازیکنان دوران خود بود. وی در کنار زنده‌نام محمود عدل، داود حداد، جلال شهمیرزادی، عباس حیدری، حمید شهمیرزادی، سیاوش ثاقب، هرمز نوذرتاش، محسن خلخالی، حسن‌نیا، سرداری، دهداری، فتوت، قاسم تبریزی و … در دوره‌های متمادی با دخانیات درخشید.

پس از دوران بازی، اسماعیلی به همراه جلال شهمیرزادی، مربی تیم دختران ایران شد. وی مربی تیم جوانان در مسابقه‌های جوانان دختر آسیا در کویت بود.

رضا اسماعیلی
گرفتن جام قهرمانی از دستان تیمسار حجت رئیس سازمان تربیت بدنی.

مربی تیم ایرانا در قهرمانی‌های این تیم در بسکتبال زنان باشگاههای تهران و ایران.

سرمربیگری تیم ملی بسکتبال مردان در بازی‌های جام ملت‌های 1985 آسیا در کارنامۀ اوست با سال‌ها مربیگری در باشگاهها، تیم‌های ملی و سرپرستی تیم ملی بسکتبال، مسئولیت کمیتۀ مربیان و … که تا آخرین روزهای عمرش برعهده داشت.

رضا اسماعیلی

عکس مربوط به مسابقات قهرمانی 1973 آسیا در  فیلیپین است.
ایستاده از راست: زنده‌یاد افوضی، زنده‌یاد جعفر قره‌خانی، جمشید قاسمی، کامبیز قائمیان، مظفر بنی‌هاشمی و ایرج لارودی.
نشسته از راست: مجید غمگسارنیا، شیرالیو (مربی رومانیایی تیم ملی بسکتبال)، زنده‌یاد رضا اسماعیلی و امیرهوشنگ سبکتکین.

دیدگاهتان را بنویسید