بسکتبال به مشکلات مملکت اضافه شد / اطلاعات سپاه و آیات عظام چند روز است که کار خودشان را رها کرده‌اند

بسکتبال به مشکلات مملکت اضافه شد / اطلاعات سپاه و آیات عظام چند روز است که کار خودشان را رها کرده‌اند

 

انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال با تأخیر وزارت ورزش و جوانان در اعلام نهایی کاندیداهای ریاست به انحراف کشیده شد و رنگ ابتذال به خود گرفت.
در روزهای گذشته بسیاری از شایعات مبنی بر رد صلاحیت چند تن از کاندیداهای ریاست فدراسیون بسکتبال در جامعه بسکتبال منتشر شد و به شائبه‌های فراوانی دامن زد.
بعد از به تعویق افتادن زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال از 19 دی به زمانی دیگر (اعلام نشد)، بر شدت این شائبه‌ها افزوده شد.

در این میان برخی شایعات مبنی بر ورود «اطلاعات سپاه» به احراز صلاحیت‌ها! در حوزه انتخابات فدراسیون بسکتبال است که این روزها زیاد شنیده شده است.
مشخص نیست در حالی که کشور با مشکلات فراوان از جمله تحریم و تهدید مخالفان در خارج از مرزها دست و پنجه نرم می‌کند، چرا باید تشخیص و دغدغه اطلاعات سپاه، (بنا بر شایعات منتشر شده)، «ریاست فدراسیون بسکتبال» باشد؟

آن طور که در برخی صفحات مجازی نوشته شده افراد رد صلاحیت شده خواب را بر آیات عظام و مراجع تقلید قم هم حرام کرده‌اند تا برای شرکت در انتخابات بسکتبال شفاعت‌شان را بکنند!

با تداخل مأموریت اطلاعات سپاه و فتوای مراجع تقلید، بسکتبال جزو ضروری‌ترین مسائل مردم شده! لذا تا مشخص شدن تکلیف انتخابات فدراسیون بسکتبال، باید سایر مشکلات مملکت را کنار گذاشت و فقط به مسائل بسکتبال رسیدگی کرد!

اما خارج از این صحبت‌ها چند نکته را باید مد نظر قرار داد.
مأموريت سازمان اطلاعات سپاه متمركز بر دشمنان و جريان‌های مسلح و با مشی براندازی مسلحانه و متكی به نظامی است. با این تعریف، آیا فعاليت اطلاعاتی و حوزه ورود اطلاعات سپاه باید در پرونده‌های احراز یا رد صلاحیت بسکتبال باشد؟ به عبارتی دیگر یک نهاد امنیتی، باید وظایف و مأموریت سازمانی خود را در این سطح تعریف ‌کند؟ وظیفه و اختیارات دیگر نهادهای استعلامی مثل سازمان بازرسی کل کشور چیست؟

از زمان نامنویسی کاندیداها تا امروز حدود 100 روز می‌گذرد آیا بررسی مدارک کاندیداهای یک رشته ورزشی برای یک نهاد مهم امنیتی تا این حد سخت و دشوار بوده که بعد از گذشت این زمان (100 روز) فقط تاریخ برگزاری مجمع انتخاباتی را به تعویق انداخته است بدون آنکه کاندیداهای نهایی را معرفی کند؟

اولين كاری كه به نظر بايد انجام شود، ورود وزارت ورزش و جوانان و شفافیت در مراحل و کارهای مقدماتی در انتخابات است. وزارت ورزش «رد صلاحیت» یا «احراز صلاحیت»‌ها را اعلام کند. اینجا تکلیف بسکتبال مهم است نه فرد. وزارت ورزش بسکتبال را بلاتکلیف گذاشته. اعلام فهرست نهایی کاندیداها کار شاق و پیچیده‌ای نیست و در نهایت  بالأخره یک نفر با رأی مجمع انتخاب می‌شود و این همه داستان‌بافی ندارد.

حدود و اختیارات و مأموريت هر نهاد جامعه اطلاعاتی هم مشخص است و به طور یقین تحت تأثیر جریان‌های دم دستی مخرب از جمله  پرونده‌های بسکتبال آن هم با تأخیر 100 روزه و بیشتر قرار نمی‌گیرد بلکه در صورت وجود پرونده‌های مهم بلافاصله وارد عمل شده و در مورد تخلفات، بلافاصله عوامل متخلف را دستگیر می‌کند.

این گونه که تاکنون روال انتخابات در این 100 روز پیش رفته و برای تخریب یکی دو نامزد انتخاباتی، پای سازمان اطلاعات سپاه را در بسکتبال وسط کشیده‌اند به مثابه این است که به فرد یا افراد متخلف تا جایی که مقدور است اجازه خلاف داده می‌شود! تا بسلامتی و تندرستی دوره 4 ساله ریاست خود را در خوشی و بدون مشکل به پایان ببرند!

بر اين اساس بهتر است وزارت ورزش و جوانان در حیطه مأموریت نهادهای نظارتی و حراست با اطلاعاتی كشور، مرز بین این حوزه‌ها را مشخص و به طور شفاف اعلام یا اسامی کاندیداهای نهایی را منتشر کند تا افكار عمومی در حوزه احراز صلاحیت‌ها با چند صدايی و سردرگمی روبرو نشود.

افشین رضاپور

One thought on “بسکتبال به مشکلات مملکت اضافه شد / اطلاعات سپاه و آیات عظام چند روز است که کار خودشان را رها کرده‌اند

دیدگاهتان را بنویسید