جلسات موثر تمرین مایک شیشفسکی

جلسات موثر تمرین مایک شیشفسکی

مایک شیشفسکی – MIKE KRZYZEWSKI (سرمربی تیم ملی آمریکا “شرکت کننده” در رقابتهای جام جهانی ۲۰۰۶ ژاپن)

“جلسات موثر تمرین”

آنچه که شما بعنوان یک مربی می‌دانید مهم است، ولی آنچه مهمتر است این است که بازیکنان شما چه می‌دانند و در شرایط بازی دارای چه توانایی‌هایی هستند؟ یکی از اهداف ما بعنوان مربی، ایجاد سیستمی است که براساس آن بتوانیم تیم را بسازیم. بهار، تابستان و پاییز فرصتی برای مربیان است تا سیستم خود را چند بار ارزیابی کنند و از سازگاری آن با تونایی روحی و جسمی بازیکنان مطمئن شوند.

“ما می توانیم طفره برویم و بگوییم بازیکنان کودن هستند، ولی شاید ما نادان هستیم، که سیستم خود را تجزیه نمی‌کنیم، تا ببینیم آنچه که ما آموزش می‌دهیم برای فرم بازیکنان مشکل است وقتی طرح و سیستمی را پیاده می کنید، باید پرسنل خود را مدنظر داشته باشید، باید توانایی های فیزیکی و روحی و احساسی آنها را در فکر خود داشته باشید”.

در ابتدای سابقه مربیگری خود در فلسفه و تمرینات بسیار خشک بودم، تمریناتم خیلی دقیق ولی در عین حال خسته کننده نیز بود، ولی از آن زمان خیلی تغییر کرده‌ام. هنوز دفاع نفر به نفر (man to man ) و حمله شناور (motion offense) را پیاده می‌کنم و این اعمال را در درون شخصیت خود انجام می‌دهم. تمریناتی را اجرا می‌کنم که به طرز تفکر من نزدیک باشد. موفقیتی را که در دانشگاه Duke بدست آورده‌ایم، بخاطر بازیکنان خوب، جراحات و آسیب دیدگی‌های کم و از همه مهمتر ثابت قدمی ما بوده است.
بعضی اوقات مربیان سیستمی را اجرا می‌کنند که عادت‌های خاصی را آموزش می‌دهد و سال بعد سیستم را تغییر می‌دهند و عادتها را برخلاف سال قبل آموزش می‌دهند. تغییراتی که ما سال به سال در دانشگاه Duke انجام میدهیم، ملایم و بسیار دقیق می‌باشند.

وقتی مبادرت به تولید سیستمی می‌کنید باید آن را تجربه کنید، ولی باید سیستم برتری را برای ساختن تیم اتخاذ کنید. مثال روشنی در هنگامیکه می‌خواستم دفاع ثانویه‌ای برای سیستم نفر به نفر خود بوجود آورم، در نتیجه دفاع منطقه‌ای Match up را که توسط ایالات فرسنو به اجرا گذاشته می‌شد و من تحت تاثیر آن قرار گرفته بودم را انتخاب کردم. در تابستان در اروپا و در ابتدای سال بعد از آن استفاده کردیم و نتیجه آن افتضاح بود. آنچه برداشت کردم این بود که می‌خواستم از این سیستم در ۵% موارد بازی استفاده کنم، ولی انتظار داشتم به خوبی سیستم نفر به نفر که در %۹۵ اوقات از آن استفاده می‌کردم، عمل کند و این کار عملی نشد که نشد.
بنابراین سال بعد ما سیستم منطقه‌ای ۳-۲ را به راه انداختیم و تقریبا آن را تمرین نکردیم. اولین مرتبه‌ای که تیم اول آن را تمرین کرد، موقعی بود که تیم دوم بر علیه آن، حمله را بکار برد.

من تقریبا بازیکنان مستعدی داشتم و به آنها گفتم حریف خودت را در منطقه‌ات مثل نفر به نفر دفاع کن و اگر حریفت منطقه‌ات را ترک کرد به یکی اطلاع بده و اجازه نفوذ را نده.

یکی از دلایلی که در آن سال از دفاع منطقه‌ای ۳-۲ استفاده کردم این بود که از آن بعنوان تغییر اینرسی (مقدار حرکت) استفاده کنم. به این خاطر نه حاضر بودم عواقب آن را اگر تیمی بطور صحیح به آن حمله کند را بعهده بگیرم.

من نمی خواهم به شما نفر به نفر و حمله متحرک را نشان دهم. من توسط دفاع‌های خوب منطقه‌ای و تهاجمی شکست خورده‌ام. آنچه که می خواهم به شما نشان دهم این است که سیستم خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

عامل مهم دیگر در توسعه سیستم در موجودی شما است. نگاهی به موجودی خود بکنید و ببینید آیا می‌توانید موجودی خود را برای سال بعد بهبود بخشید؟ تعداد مربیانی که باید با آنها در توسعه سیستم آموزش بدهید، عامل مهمی است. به چند نفر آموزش می‌دهید؟ آیا ۱۲ یا ۱۵ نفر در تیم خود دارید؟ چند عدد سبد در اختیار دارید؟ آیا وسایل دیگری مثل ریباندر، پرتاب کننده توپ، سرپرست، طناب و طناب ضخیم در اختیار دارید؟ تمام اینها عوامل مهمی می‌باشند. آیا سالن ورزشگاه را با دیگران شریک می‌باشید؟ چقدر وقت برای تمرین در اختیار دارید؟ اگر ۱۲ بازیکن و دو سبد داشته باشید، چگونه تمرینات را بین آنها تقسیم می‌کنید؟ آیا با یکی صحبت می‌کنید و اجازه می‌دهید ۱۱ بازیکن دیگر بیکار باشند؟ این مزیتی است که در هنگام انتخاب بازیکن و همکاران داریم، و می‌توانیم تمرینات بسیاری را ببینیم.

یک تصور غلط در مورد مربیگری وجود دارد!! هر چقدر بالاتر می‌روی، مربیگری بهتر می‌شود. من مربی تمرینات خیلی عالی در سطح دبیرستان دیده‌ام. من اعتقاد ندارم که تک به تک را تمرین کنی و یازده نفر دیگر تو را تماشا کنند. وقتی توجه بازیکنی را از دست می‌دهی فقط تقصیر بازیکن نیست، تقصیر مربی نیز هست.

در هنگام تمرین چگونه بازیکنان خود را به هیجان در می‌آورید؟ یکی از اهداف اصلی من در تمرین این است که بازیکنان خود را مجبور می‌کنم که برای تمام تمرین “تمرکز” داشته باشند.

اگر بتوانم کاری کنم که بازیکنان در تمام طول تمرین تمرکز داشته باشند، فکر کنم شانس این را داشته باشم که برای یک بازی ۳۲ یا ۴۰ دقیقه‌ای فکر آنها را متمرکز کنم من می خواهم بازیکنان مسائل را ببینند و گوش کنند. نمی‌خواهم آنها فقط به حرف زدن نگاه کنند، بلکه می‌خواهم “گوش” کنند. می‌خواهم که با من ارتباط داشته باشند. من از آنها می‌خواهم که من در صحبتها بیشتر شرکت کنند، چون برای صحبت‌های موثر باید تمرکز داشته باشیم.

یک تیم ساکت نمیتواند “دفاع” خوبی داشته باشد. این نظر من است. برای دفاع خوب باید تمرکز تیمی داشته باشید. برای داشتن دفاع خوب احتیاج به تمرکز تیمی دارید نه فقط تمرکز انفرادی.

در درون سیستم شما، عادت های فیزیکی وجود دارند که همراه آن باید باشند. تنها راه رسیدن به این موارد از طریق تکرار زیاد است. تمرینات فیزیکی باید بارها و بارها آموخته شوند. وقتی تمرینات انفرادی را انجام می دهید، از آن ها بخواهید تا آن تمرین را ۱۰ تا ۱۲ بار انجام دهند، ولی در عین حال نمی‌خواهید که توجه دیگران را نیز از دست بدهید، بنابراین آنهایی را که در تمرین شرکت ندارند را مشغول پرتاب پنالتی یا استفاده از تاس بک (Toss back) و یا طناب زدن و غیره نمائید. سعی کنید سرپرست یا کاپیتان گروه را مسئول آن تمرین نمائید. این به شما اجازه میدهد آموزش بهتری را داشته باشید، تمرینات ما در Duke براساس %۳۰ حمله، %۳۰ دفاع، ۳۰% انتقال و %۱۰ بدنسازی و استفاده از موقعیت‌های مخصوص می‌باشد.

آیا باید سیستم و تیم خود را تا اول دسامبر در شرایط ایده آل داشته باشید، یا به خودتان این فرصت را می‌دهید تا در طول فصل بتدریج تیم پیشرفت کند؟ باید تیمی را بسازید که در حالیکه مسابقات در جریان است به بهترین شرایط خود برسد. من سعی نمی‌کنم تمام سیستم را در ابتدای سال پیاده کنم ما سیستم اصلی دفاع “نفر به نفر” و حمله شناور را اجرا می‌کنیم ولی در طول فصل مسائل دیگری را به آن اضافه می‌کنیم. پیغام‌هایی را برای بازیکنان خود می‌فرستیم و اجازه نمی‌دهیم تا آنها خسته و زده شوند. نباید همان تمریناتی را که در فوریه می‌کردید در نوامبر هم انجام دهید. در فوریه ما تمرینات ٤٥ دقیقه ای داریم. هنوز تمرینات قبل از بازی و بعد از بازی را داریم ولی زمان تمرین معمولی، ٤٥ دقیقه است. بازیکنان در هنگام تمرینات قبل و بعد بازی، احساس تمرین را ندارند. در این شرایط شما می‌توانید بیشترین توجه و کار را از بچه ها داشته باشید و بازیکنان نیز لذت می‌برند و پس از آن احساس خوبی دارند و آنها را سرحال نگه میدارید.

من تمرینات ۵ به ۵ را بیشتر از ۱۰ دقیقه انجام نمی‌دهم. ممکن است تمرین مشابهی را بعدا در تمرین برای ۱۰ دقیقه انجام دهیم، ولی نه برای ۲۰ دقیقه، چون که توجه بازیکنان کمتر و کمتر می‌شود. (توجه بازیکنان شما در طول فصل کمتر و کمتر می‌شود.)

من از ویدئو برای تمرین‌ها و بازی‌ها استفاده می‌کنم. شما هم باید از آن استفاده کنید، وسیله کمک آموزشی بسیار مفیدی است در تمرین‌ها، ما دنبال بازیکنی می‌افتیم، به او اطلاع نمی‌دهیم که این کار را انجام می‌دهیم، ولی این کار را انجام می‌دهیم. هر کاری که او انجام می‌دهد ، شما آن را ضبط کنید. موضوع مهم در مورد بچه‌ها این است که خود را از طریق مشخصی می‌بینند نه آنچنان که شما می‌بینید. اگر بتوانید آنها را متقاعد نمائید که آن جوری که شما آنها را می‌بینید، صحیح است، مربی خوبی خواهید بود. از ویدئو استفاده کنید و نکات مثبت و منفی آنها را به ایشان نشان دهید، تا کمک به بهتر شدن آنها کند. این کار دیگری است که انجام می‌دهم، جای آنها را عوض می‌کنم تا خسته نشوند به واکنش بازیکنان در هنگامیکه از زمین خارج می‌شوند توجه کنید.

وقتی بازیکنی از زمین بیرون می‌آید باید به نیمکت بیاید و به صحبت‌های مربیان توجه کند. این حس مسئولیت او را می رساند. وقتی خوب بازی می‌کنی باید مورد تحسین قرار بگیری، و وقتی بد هستی باید مورد سرزنش قرار بگیری. باید باهم کار کنیم تا بهتر شویم. در تایم اوت‌ها، تعویض‌ها و صحبت‌ها در هنگام پرتاب‌های آزاد انتظارات خودم را به آنها می‌گویم.

هنگامیکه بچه‌ها می‌دانند دوربین در حال فیلمبرداری است بیشتر کار و تلاش می‌کنند. دوربین هرگز دروغ نمی‌گوید. تغییر دادن تمرین‌ها، بازیکنان را سرحال نگه می‌دارد و شما باید نقشه‌ای برای تمرین‌ها داشته باشید. به یاد داشته باشید که در تمرین‌ها باید انعطاف داشته باشی. بسکتبال بازی سازش است، باید فاصله‌ها را کاهش بدهید، تا دور و مقدار حرکت را تغییر دهید. یکی از راه‌های کاهش فاصله‌ها استفاده از شرایط بازی است.

تمرینات خود را شبیه سازی کنید. تمرینات شبیه بازی ما در ابتدای فصل بسیار دقیق‌تر از اواخر فصل طراحی شده‌اند. در هنگام تمرینات، آیا بازیکنان را در موقعیتی قرار می‌دهید که آنها ندانند شما چه می دانید ولی قادر به انجام آن در شرایط بازی باشند؟

پرس نفر به نفر – Man to Man Pressure

در دفاع نفر به نفر، عادت‌ها را به همه آموزش می‌دهیم این عمل موجب تقدیر عمل بازیکن در پیش بازیکنان دیگر می‌شود. من می‌خواهم Point guard من بداند بازیکن درشت اندام من در هنگامیکه او پس از اینکه ٤٠ ثانيه، Danny Manning را دفاع کرده در ظرف ۲ ثانیه توپ را از دست داده و در نتیجه مجبور است مجدداً او را دفاع کند و حالا در چه حالی است؟

دفاع نفر به نفر برای من خیلی عالی بوده است. من آن را تحت آموزش معلمی عالی به نام coach knight بازی کرده‌ام و بعنوان مربی هم برای من خیلی موفقیت آمیز بوده است. من از این توانایی که بتوانم به تیم مقابل بگویم که ما چه برنامه‌ای داریم و آنها را مجبور به سازش کنم بسیار لذت میبرم. دو نوع بازی دفاعی وجود دارد:

روشی که شما سعی می‌کنید امتیاز آوردن حریف را متوقف کنید

روشی که از امتیاز آوردن حریف جلوگیری می‌کنید

باید روش حمله خود را در درون سیستم دفاعی بسازید و این کار را از روز اول انجام دهید ما همه یک و یک را بازی می‌کنیم و بدترین اتفاقی که ممکن است برای تو بیفتد این است که بازیکن مقابل دور شما بچرخد و گل بزند.

عادتی که تمام بازیکنان دارند این است که حریف را پس از اینکه صاحب توپ شد، دفاع می‌کنند. این کار تمام بازیکنان است و هیچ وقت موفق نیستند و چون از مغلوب شدن می‌ترسند، مزاحم بازیکن حریف نمی‌شوند. از مغلوب شدن نترسید، نگران فشار آوردن بر توپ باشید باید این عادت را ترک کنید اگرچه وقت و کار زیادی می‌برد. برای انجام موفق دفاع نفر به نفر باید این کار را بکنید. از back door شدن هم نترسید. غلبه بر این دو موضوع بسیار مشکل است، بخاطر اینکه عبور حریف و back door شدن مایه آبرو ریزی است. به منظور اینکه بتوانید دفاع نفر به نفر را اجرا کنید باید بازیکنان را متقاعد کنید که از دریبل خوردن یا back door شدن نگران نباشند. Back door و lobe فقط برای رهایی از فشار پرس می‌باشند و حملات براساس این دو استوار نیستند.

شما باید مسئولیت‌های مشخصی را برعهده بگیرید و بازیکنان را متقاعد به قبول کردن این مسئولیت‌ها بکنید. یکی از این مسئولیت‌ها فشار آوردن بر توپ است. اگر شما بر توپ فشار بیاورید. برای تیم مقابل پاس back door و انداختن lob مشکل می‌شود. در هنگام پرس توپ من تعادل می‌خواهم نه یورش بردن بسوی توپ. اگر بتوانید ترس بازیکنان را از back door شدن و دریبل خوردن از بین ببرید، تیم شما دفاع خوبی خواهد داشت. ما بر بیرون دفاع فشار می‌آوریم و در تمرینات روی چرخش‌ها کار می‌کنیم. اگر شما بر وسط فشار بیاورید باید روی کمک و بازگشت بیشتر از من کار کنید. و اگر روی هیچ جایی فشار نیاورید ، باید روی کمک و بازگشت و دفاع ته زمین هم کار کنید. راز دفاع، فشار آوردن بر توپ و توجه نکردن به خطوط پاس دادن است.

در دفاع سعی می‌کنیم کارهایی که برای شما آسان نیست انجام دهیم و حمله را از مناطق عملکرد عادی شما دور کنیم. و همچنین اگر بخواهید مسافت و سرعت پاس‌های خود را تغییر دهید این کار را می‌توانید با فشار آوردن بر توپ به نتیجه برسانید.

برای داشتن دفاع خوب “ارتباط” بسیار اهمیت دارد. از بازیکنان انتظار صحبت کردن در تمرینات ۵ به ۵ نداشته باشید، اگر آنها را در هنگام تمرینات ۲ به ۲ و ۳ به ۳ مجبور به صحبت کردن نکنید، باید به آنها مطالبی را که باید بگویند یاد بدهید.

من از “سوت” استفاده نمی‌کنم چون می‌خواهم به صدای من خو بگیرند. بهترین راه برای انجام دفاع post فشار آوردن بر توپ است. صحبت کردن موجب افزایش اعتماد بازیکنان به یکدیگر می‌شود و دفاع تیمی استوار خوبی را بوجود می‌آورد. تمرینات عالی هستند، ولی در هنگام تمرین آیا تاکید بر فشار آوردن بر توپ، جلوگیری از دریافت توپ، صحبت کردن، دفاع تیمی، اتخاذ می‌کنید؟ آیا تمام این موارد در تمرین‌ها بوجود می‌آید؟

دفاع پرس منجر به تخلف حمل توپ می‌شود. وقتی سیستمی را شروع می‌کنید، باید از مرحله تفکر به مرحله واکنش بروید. باید بازیکنان را در مورد دفاع هیجان زده کنید. در Duke بازیکنان عاشق دفاع هستند و این عشق به این دلیل است که آن را انجام می‌دهند و از آن نتایج خوبی می‌گیرند. شما باید دفاع را به بازیکنان و همچنین تماشاچیان و گروه پشتیبان خود بقبولانید. طرفداران، مشوقین و پشتیبانان را برای تشویق دفاع آموزش دهید. به آنها بگویید این مسئله‌ای است که برای تیم و برنامه ما مهم است.

تمرینات را تا جایی که ممکن است شبیه سازی کنید. شما باید تمرین ساده‌ای را که بر یک عادت فیزیکی تاکید دارد در نظر بگیرید و آن را شبیه سازی کنید.

جلسات موثر تمرین مایک شیشفسکی

در این تمرین شکل (۱) ، شما بازیکن X1 را دارید که توجهی به خط پاس دادن ندارد و باید عادت فیزیکی را با تکرار یک حرکت فیزیکی تعلیم دهید. چگونه آن را شبیه بازی می‌کنید؟ شما به مربی می‌گویید دریبل بزند و X1 پشت به خط ته زمین تله فریبنده (Fake Trap) بزند و به یار مقابل خودش بازگردد. پس این یک تمرین کمک و بازگشت است در هنگامیکه مربی دریبل می‌زند.

حالا من تعدادی بازیکن در خط انتهایی زمین (٤ و ۳ و ۲) قرار می دهم و وقتی که پاس از مربی به شماره می‌رسد (او باید داخل زمین شود) ، X1 باید توپ را ببیند و به سوی آن بپرد. آنچه شما از دفاع خود می‌خواهید این است که به تدریج به حرکت توپ سازش داشته باشند و بطور ناگهانی نباشد.

به یاد داشته باشید که ابتدا سیستمی را آموزش دهید و سپس نسبت به آن سازش پیدا می‌کنید. X1 باید بسوی توپ پشت به خط انتهایی زمین حمله ببرد و اگر توپ مجددا به گوش بازگشت به یار مقابل خود بازگردد. باید بازیکنان دفاع شما حالت پهن تری داشته باشند. در دفاع بهتر است پهن باشید تا بلند. هر چقدر دستهای شما پایین تر باشد دفاع شما بهتر است و در هنگامیکه در حالت دفاع هستید پایین بودن دستها راحتتر است تا موقعی که مستقیم ایستاده‌اید. در موقعی که بر توپ فشار می‌آوردیم، توپ را تعقیب می‌کنیم. ما متوجه شدیم که تیم‌های مقابل از روی سر ما توپ را پاس می‌دهند و تعقیب توپ ما را کمک کرد. اگر بتوانید در تمرین‌ها شرایطی شبیه بازی را بوجود بیاورید، می توانید موقعیت های بازی را بهتر کنترل کنید.

هنگام اجرای تمرینات، ریباند کردن را با شوت‌های یکی از مربیان انجام می‌دهیم و این عمل تمرینات را شبیه بازی کنند. شما باید از ریباندر و out let برای کامل کردن تعویض دفاع استفاده کنید. بعضی از تیم ها تا حد معینی خوب هستند. باید تیم را مجبور کنید تا تعویض دفاعی را کامل کنند. باید ماهیچه‌های پا را توسط حالت دفاعی، برای بازی دفاعی آماده کنید و این با دویدن و بلند کردن وزنه بوجود نمی‌آید. پس باید تمرینات zigzag بروند یا اینکه یک مربی روی خط کناری در نیمه بایستد و بازیکنان تا نیمه zigzag بروند. به بازیکن حمله بگویید توپ را جلو بیندازد و دفاع باید به خط پاس برود و برش زننده را قطع کند. این حالات تمرین را شبیه سازی می‌کند. وقتی در حالت دفاع هستید، برای جلوگیری از یورش بردن، کف دست‌ها را بالا می‌گیرید. بعضی اوقات باید سیستم خودتان را با عادات فردی که موفق هستند سازگار کنید. Tommy Amaker با کف دست‌های بالا دفاع نمی‌کند و در این کار راحت تر و موفق تر هم بود. باید در حالیکه در خط کناری هستید تمرینات ترکیبی بازیکنان را به آنها برسانید. مثالی در این زمینه تمرین رقابتی دو نفره است. شکل (۲)

جلسات موثر تمرین مایک شیشفسکی

X1 و X2 یار و خط پاس را پرس می‌کنند. در حالیکه مربی بسمت راست دریبل می‌کند، X1 به بی توجهی ادامه می‌دهد و X2 با توپ حرکت می‌کند و در حالتی قرار می‌گیرد که بر روی مسیر قرار می‌گیرد. بنابراین مربی به کنار می رود و این واکنش‌ها را تماشا می‌کند. بازیکنان مهاجم می‌توانند تا آنجائیکه بخواهند حرکت و back door کنند. اگر مربی به بازیکن مهاجم پایین تر از خط پرتاب آزاد پاس دهد، مدافع دیگر باید به وسط بیاید.

ما بر روی خط پرتاب آزاد قرار می‌گیریم و به منظور ریباند در وسط پایین تر از خط پرتاب آزاد می‌رویم.

جلسات موثر تمرین مایک شیشفسکی

سپس من دو مهاجم را در گوشه می‌فرستم تا تبدیل به ۶ به ٤ شود و به حمله میگویم توپ را به گوشه پاس بدهد و مهاجمی که در گوشه است بطرف سبد حمله ببرد. اگر در دفاع شکست بخوریم روی خط انتهایی زمین است، پس باید واکنش خود را در این موقعیت امتحان کنیم. حالا ٤ به ٤ عقب و جلو باعث ایجاد انتقال در زمین می‌شود. بعد از این به ۵ به ۵ با حرکت آزاد می‌پردازیم. ما ۵ به ۵ را با مربیان بازی می‌کنیم. در ابتدا ما حمله را بدون توپ حرکت می‌دهیم و حرکت بازیکنان را کنترل می‌کنیم.
اگر مدافعی پشت به توپ باشد، با توپ او را می زنیم. ریباند را با شوت زدن توپ امتحان می‌کنیم. تمرینات رها شدن توپ را با انداختن توپ روی زمین انجام می‌دهیم. سپس تغییرات را انجام می‌دهیم. وقتی من داد میزنم “تغییر”، بازیکنان باید از حمله به دفاع عوض شوند و شما نمی‌توانید بازیکنی را که اکنون دفاع می‌کردید، دفاع کنید. ما تغییر تمام زمین را انجام می‌دهیم و وقتی من داد میزنم “تغییر”، حمله باید توپ را رها کند و دفاع کند و دفاع باید توپ به من بدهد و بطرف دیگر برود. این عمل ارتباط و گوش دادن و سرعت انتقال را افزایش می‌دهد و شبیه بازی هم هست.

من نگران ریباند ضعیف هستم و این سیستم کمک می‌کند. ما می‌خواهیم بازیکنان پهن باشند و بازیکنان باید سمت توپ و بازیکن حریف را نشانه بگیرند و این کار کمک به پهن بودن آنها می‌کند. روشی که می‌توان این تمرین را برای منظور دیگری تغییر داد این است که ۱ برش بزند و به بالا بازگردد. در حالیکه ۱ برش می زند، X1 ممکن است برای لحظه ای او را از دست بدهد ولی مجدداً او را دفاع می‌کند و بین او و توپ باقی می‌ماند.

او سعی می‌کند رفت و برگشت توپ را کم کند یا حداقل حمله را به عقب بفرستد. مدافعان در سیستم ما باید به خط پاس دادن بی توجه باشند. در رفت و بر گشت توپ، دریافت کننده را مجبور کنید به عقب برود و توپ را بگیرد. شما مهاجمان را به عقب رانده‌اید و این حمله آنها را خراب می‌کند و دفاع شما را مستحکم تر می‌کند.

در این تمرین برش زننده‌ها را اضافه کنید و جلو افتادن از برش زننده ضعیف ترین حرکت دفاعی است و در هنگامیکه از برش زننده جلو می زنید، سعی کنید یار مقابل را بسمت بالا و جلوی خود برانید. اجازه ندهید بجایی که می‌خواهند بروند. کلید یک دفاع خوب این است که آنها را مجبور کنی با شما سازگاری کنند.

در تمرینات سعی کنید موقعیت‌های سخت‌تر و مشکل‌تر از بازی بوجود بیاورید. زیرا که این کار تیم را برای بازی‌ها بهتر می‌کند. حالا یار دیگری را در بالا اضافه کنید و تمرین را به ۳ به ۳ که دفاعی هم روی گارد امتیاز آور هم باشد، تبدیل کنید. حالا شما تمرین ترکیبی ۳ به ۳ دارید. در تمرین ۲ به ۲ ، شما ۸ بازیکن دارید که در هر دو طرف مشغول جنگیدن هستند. در تمرین ۳ به ۳ شما ۱۲ بازیکن سخت کوش دارید. در این مرحله بازیکن دیگری بیفزایید و یک تمرین ٤ به ٤ دارید. برای شروع کار به مهاجمان دستور می‌دهم فقط توپ را پاس بدهند و مدافعان توپ را نگیرند. دستورهایی را به تمرین اضافه کنید تا آن را هرج و مرج کنید و آنها مجبور به ارتباط شوند. دستورات را عوض کنید تا آنها مجبور به گوش دادن شوند. زمانی به حمله بگویید فقط اجازه نفوذ دارند شما بدنبال تله فریبنده بگردید. پس از یک پاس، حمله می‌تواند برش بزند و شما می‌توانید توپ را تبادل یا screen کنید. تمام این روش‌ها دفاع شما را آزمایش می‌کند.

تالیف: وحید ابوالحسنی

دیدگاهتان را بنویسید